Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Přijel Zeman a byla sranda: Výbuch ve fabrice, teroristé s utěrkou na hlavě, bláznivý Chruščov a ještě víc. Hlava státu navštívila Zlínsko. A rozbrečela důchodce

18.10.2015
Přijel Zeman a byla sranda: Výbuch ve fabrice, teroristé s utěrkou na hlavě, bláznivý Chruščov a ještě víc. Hlava státu navštívila Zlínsko.  A rozbrečela důchodce

Foto: Kancelář prezidenta republiky

Popisek: Přivítání prezidenta

REPORTÁŽ, FOTOGALERIE Povodeň, požár a „teď vás postihla třetí katastrofa, a to je moje návštěva“. Veřejnost pobavil prezident Miloš Zeman na setkání s občany ve Zlínském kraji. Kromě toho, že se svěřil se svou platonickou láskou, byla ale řeč také o vážných věcech, jako je anexe Krymu, cesta do Ruska nebo jeho další kandidatura. Loňské výbuchy v muničním skladu ve Vrběticích – i to se probíralo s Milošem Zemanem na jeho několikadenní návštěvě Zlínského kraje.

Prezidentský pár přivítal hejtman s manželkou před budovou krajského úřadu, pak už přišlo na řadu tradiční setkání se zastupiteli kraje. Prezident nejdřív v úvodním proslovu pochválil jak situaci ve Zlínském kraji, tak republikovou. Věnoval se otázce nezaměstnanosti, která je sice ve Zlínském kraji poměrně nízká, ovšem nízké jsou tu také platy. „Měli bychom při diskusi společně přemýšlet nad tím, jak situaci změnit. Roste-li ekonomika zhruba o čtyři procenta a zisky některých podniků se pohybují kolem patnácti procent, není důvod, abychom konečně nepřikročili v soukromé – a nikoli pouze ve veřejné sféře – k růstu mezd,“ apeloval také prezident s tím, že nositeli tlaku by měli být odboráři. „Růst ekonomiky je příjemná a dobrá věc, ale pokud se neprojeví v růstu životní úrovně zaměstnanců, kterým T. Baťa říkal spolupracovníci, nikoli zaměstnanci, tak je to růst, který je víceméně prázdný,“ doplnil také ve svém proslovu k zastupitelům Zeman.

Rozmíšky v koalici nejsou nic překvapivého

V diskusi padl jeden z prvních dotazů, jak prezident vnímá konflikty mezi koaličními partnery ve vládě. „Na tento dotaz odpovídám stabilně citací Vladimíra Mečiara,“ reagoval prezident. „Víte, jak se stupňuje slovo nepřítel? První stupeň nepřítel, druhý stupeň úhlavní nepřítel a třetí stupeň koaliční partner. A podobný výrok najdete i u Winstona Churchilla a dalších politiků. Rozmíšky v koalici nejsou nic zvláštního, překvapivého, nic nenormálního; a ne každá rozmíška nutně vede k rozpadu koalice. K tomu byste museli mít plán B a ten bude možná realizovatelný až po parlamentních volbách v roce 2017,“ dodal. 

Proč ministerstvo nevyplácí náhrady za škody ve Vrběticích? To byla další otázka, která zastupitele zajímala. Prezident přislíbil, že se situací bude zabývat. „Mohu slíbit, že se pana ministra Chovance na to zeptám a zjistím, jaký objem prostředků může Zlínskému kraji poskytnout,“ ujistil. „To, co mě na celé kauze zarazilo, je, promiňte mi názor laika, že šlo zřejmě o úmyslný trestný čin, protože dva výbuchy za sebou jsou velmi nepravděpodobně náhoda. Pachatelé tohoto trestného činu nebyli dosud vypátráni,“ podotkl Zeman.

Gazdík: Jak to vidíš ty jako vrchní velitel ozbrojených sil?

Dotaz pak položil také člen zlínského krajského zastupitelstva, místopředseda Poslanecké sněmovny Petr Gazdík, který zdůraznil, že problém bezpečnosti má republika i v širším měřítku. „Přiznám se, že jsem velmi zděšen z připravenosti, materiálního vybavení naší armády. Podílely se na tom mnohé minulé vlády včetně té naší,“ připustil. „Jak to vidíš ty jako vrchní velitel ozbrojených sil? Budeme tlačit společně na to, aby armáda měla koncepci, aby se vytvořily společné krizové plány?“ ptal se Gazdík. Prezident ujistil, že už v této věci jednal s náčelníkem generálního štábu i veliteli ozbrojených sil a probírali koncepci armády, legislativu včetně tématu dobrovolných záloh. Konstatoval také, že rozpočet armády se navyšuje, ale zároveň zkritizoval: „Loni armáda nevyčerpala čtyři miliardy korun, a přitom si stále stěžuje na nedostatek prostředků.“  

Prezident také zmínil, že armáda u nás má špatnou pověst, protože došlo k nakupování zbytečných věcí. „Ostře se stavím vůči některým nesmyslům; a teď nebudu mluvit o minulosti, o L159, ale uvedu pro stručnost jeden příklad,“ zhodnotil prezident a popsal novelu branného zákona. „Každý osmnáctiletý muž i žena by se evidovali a byl by jim položen dotazník, obsahující mimo jiné i otázku, zda se pomočují nebo nepomočují; a to je u osmnáctiletých otázka poměrně zvláštní. Já jsem říkal jak ministru obrany, tak několika dalším činitelům: Vy jste se naprosto zbláznili,“ konstatoval prezident s tím, že by došlo pouze k hromadění papírů.

O Moskvě ve Zdounkách

 „Pane prezidente. Proč jste nešel v Moskvě na tu nádhernou přehlídku?“ zazněl první dotaz z publika. „Je to krásné. Někteří mě odsuzují za to, že jsem do Moskvy jel, a druzí za to, že jsem nejel na přehlídku. Není na světě člověk ten, co by se zavděčil lidem všem,“ reagoval prezident a zopakoval, že se účastnil oslav konce války kvůli vyjádření úcty k jejím obětem.

K neúčasti na přehlídce zmínil: „Neúčastnil jsem se přehlídky proto, že v ní měly pochodovat jednotky, které obsazovaly Krym. Z hlediska mezinárodního práva je anexe Krymu protiprávní, protože platí nenarušitelnost hranic, kterou zaručily velmoci. I když si o připojení Krymu k Rusku myslíme cokoli… Můj názor je, že to byl bláznivý nápad Nikity Chruščova, který předal ruský Krym Ukrajině, na druhé straně nebylo správné, abych přihlížel tomu, co je z mezinárodního hlediska anexe. Do Pekingu jsem jel i na přehlídku, protože jsem si nevšiml, že by Číňané obsazovali Krym,“ doplnil Zeman.

Prezident se svěřil se svou platonickou láskou k Audrey Hepburn

Další z občanů si stěžoval, že nás ostatní státy urážejí, a kritizoval vystupování německé kancléřky Merkelové. „Na vystoupení kancléřky Merkelové jsem reagoval v rozhovoru pro týdeník Reflex a řekl jsem, že paní kancléřka chce být matkou všech Syřanů, zatímco mně bohatě stačí být prezidentem Čechů,“ reagoval Zeman.

Na další otázku o obtížnosti povolání prezidenta pak zmínil. „Je to příšerná dřina a jediné, co je na tom příjemné, je setkání s občany.“ V reakci na otázku pak také zmínil prezident své oblíbené knihy a svěřil se se svou platonickou láskou k Audrey Hepburn. „Nikdy mě neviděla, kdyby mě viděla, tak by to nebyla platonická láska.“

Rozbrečel dojatého důchodce

Také ve Slavičíně vítaly prezidenta davy lidí a na nedostatek příznivců si tu hlava státu nemohla stěžovat. „Vážený pane prezidente. Vítám vás ve Slavičíně už potřetí. Musím říct, že bych vám velice rád podal ruku počtvrté, ale ti, kteří vás tenkrát ani neznali, mně brání, abych k vám přešel pár schodů,“ zaznělo první vyjádření z publika po krátkém úvodu prezidenta republiky. Na výzvu seniora prezident reagoval a podal dotyčnému ruku. Ten mu se slzami v očích děkoval. Podobné prosby pak provázely zbytek setkání, prezident pak přislíbil selfie až po skončení diskuse s občany.

Že se k nám migrační vlna nedostane? Tito lidé vám lžou

 „Pane prezidente, mám obavy z další války, kterou bych nerada zažila,“ zaznělo vyjádření z publika. „Válka už probíhá s Islámským státem. Probíhá sice daleko od našich hranic, ale teď přichází migrační vlna a jsou lidé, kteří vás uklidňují a říkají: ´K nám se to nedostane.´ Tito lidé vám lžou, ať jsou to novináři nebo kdokoli jiný,“ reagoval prezident a uvedl příklad zvyšování počtu migrantů v Chorvatsku.

 „Až mezi Německem a Rakouskem budou uzavřeny hranice, začnou migranti proudit přes naše území. Německo, kam směřují, je bude vracet a my je budeme muset podle zákona ubytovávat až 580 dní v tzv. detenčních zařízeních, což bude představovat náklady,“ pokračoval prezident. „Můj plán je odlišný. Pošleme armádu na hranice, vracejme tyto lidi z hranic a nepouštějme je do vnitrozemí,“ doplnil také k problematice uprchlické krize prezident Zeman. Uvedl také, že islámská kultura vylučuje z veřejného života padesát procent populace, tedy ženy. „Platí právo šaría, kamenování, utínání rukou. Je to kultura tak hluboce neslučitelná s evropskou kulturou, že bychom udělali strašlivou chybu, kdyby tato vlna islámských imigrantů do České republiky přišla,“ varoval prezident.

Vegetariáni, dále raději nečtěte: Odpůrci mi říkají ovar a já jsem na to hrdý

Prezident Zeman v pátek před polednem zahájil poslední den návštěvy Zlínského kraje. Prvním bodem programu byla návštěva lechotického řeznického a uzenářského závodu, kde milovník uzenin Zeman mezi jitrnicemi a klobásami jen zářil. Nejvíc se ovšem Miloš Zeman rozzářil, když se dozvěděl, jaký dar pro něj řeznický závod připravil. Bylo to celé uzené sele, obložené jitrnicemi, salámy, tlačenkou a dalšími uzenářskými lahůdkami. „Představa, že bych to uzené sele snědl celé, no... podělím se s přáteli,“ komentoval to prezident. Matulovo řeznictví a uzenářství, které si prezident pro zakončení své třídenní návštěvy vybral, dodávalo gothajský salám pro Zemanovu předvolební kampaň. „Pan Matula dodával gothajský salám do centrály mé kampaně v pražské Loretánské ulici. Skutečně celý tým jedl tento salám a díky tomu nám vzrostla produktivita. Takže je díky tomu pan Matula spolutvůrcem mého zvolení prezidentem,“ vyprávěl dál prezident.

Ten evidentně bral návštěvu tohoto podniku jako radost a odpočinek. Tomu odpovídala i debata se zaměstnanci firmy. „Začal bych tím, že vegetariáni mají smutný život. Vegani ještě smutnější, protože ti nesmějí ani vajíčka ani mléko, takže se živí obilnými klíčky, a to už ani není život,“ neodpustil si Zeman narážku. „Chtěl bych vám poděkovat, že děláte lidem radost a rozjasňujete jim život, protože když si někdo dá dobrý obložený chlebíček, dobrou česnekovanou jitrnici nebo dobrý bůček... Mně někteří odpůrci říkají ovar a já jsem na to hrdý, protože takový teplý ovar s hořčicí a křenem, to je pošušňáníčko,“ pochvaloval si prezident a neopomněl rýpnout do nejnovějšího omezení z Bruselu v oblasti zabíjaček.

Jsou lidé, kteří chtějí pořád druhým kazit radost ze života, kritizoval Zeman nařízení z EU

Prezident vyzval, aby si lidé dovedli udělat v životě radost, a pozastavil se nad tím, že naopak existují jiní, kteří chtějí ostatním lidem radost ze života kazit. Ať už třeba omezováním kouření, nebo nyní směrnicí EU, která omezuje domácí zabíjačky. „Jsou lidé, kteří pořád chtějí něco zakazovat a jsou posedlí nejrůznějšími zákazy a berou lidem radost ze života. Víte, jaká je radost, když si zapálíte cigaretu?“ dodával rozjařený prezident před zaměstnanci řeznictví.

Kromě debat o jídle, slivovici nebo kouření ale prezident Zeman také lobboval za zvýšení platů zdejších zaměstnanců. Vyzval majitele podniku, aby až přijede na návštěvu příště, se nejen rozšířila výroba a zisk společnosti, ale rovněž aby vzrostly platy.

Daniela Černá a Radim Panenka

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .  

Vložil: Lucie Bartoš