Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Objevili jsme dosud neznámé fotografie prezidenta Zemana!

24.04.2013
Objevili jsme dosud neznámé fotografie prezidenta Zemana!

Autor: Ivana Fojtů

Popisek: Fotograf Petr Jaroň

FOTOGALERIE Zřejmě vůbec největší kolekci snímků, na kterých je zachycen nový český prezident Miloš Zeman, vlastní s největší pravděpodobností slušovický fotograf Petr Jaroň (43). Už čtyři roky je neoficiálním dvorním fotografem zemanovců a fotografií s Milošem Zemanem vlastní kolem tří tisíc. Za čtyři roky mu focení známého muže české politiky nevyneslo ani korunu, teď ale jeho archiv nabývá na ceně.

„Co se stal Zeman prezidentem, zájem o mé fotografie rapidně stoupl. Ozývají se mi obyčejní lidé i třeba firmy, ve kterých jsem Zemana v minulosti vyfotil. Chtějí mé snímky zvětšit a vystavit v sídle firmy," konstatoval Jaroň.

Sám Jaroň byl příznivcem spíše pravicové politiky, později zemanovcům podlehl

Poprvé vyfotil Zemana před zlínským hotelem Moskva, když vysedal z auta a chystal se na jednu z tiskových konferencí. K focení se však dostal vlastně náhodou. Původně totiž zemanovcům nabídl své služby v souvislosti s tvorbou webových stránek. „Zlínští zemanovci žádné stránky neměli, tak jsem jim nabídl, že jim je zdarma vytvořím. Teprve později jsem je začal pomalu plnit reportážními snímky a prakticky jsem byl všude, kam Zeman v rámci Zlínského kraje přijel. Už jsem ale byl i na stranických sjezdech v Praze a pochopitelně jsem si nenechal ujít ani slavnostní inauguraci. Jako dvorní fotograf mám tu výhodu, že se obvykle dostanu k Zemanovi podstatně blíže, než třeba jiní fotografové. Díky tomu mám v archivu skutečně jedinečné snímky," konstatoval Jaroň.

Sám Jaroň byl v minulosti příznivcem spíše pravicové politiky. Poté, co ale poznal Zemana, politickému smýšlení Strany práv občanů - zemanovci zcela podlehl. „Zeman je neskutečně charismatický člověk. Obdivuji jeho obrovské pracovní nasazení, přirozenou moudrost a jeho lidskost," prohlásil Jaroň.

Unikát: Fotografie bez cigarety

Zemana zachytil při různých akcích, například na dostizích ve Slušovicích, při setkáních se studenty a díky němu vznikla i Zemanova fotografie s Tomio Okamurou. „To bylo v Uherském Hradišti a já se dověděl, že v podstatě za dveřmi sedí Tomio Okamura. Šel jsem za ním a oba muže svedl dohromady," poodhalil zákulisí vzniku jedné z fotografií.

Unikátní na archivu snímků Petra Jaroně je i to, že jde s jistotou o největší kolekci fotografií, na kterých je Miloš Zeman bez své oblíbené cigarety. „Vím, že se snaží odnaučit kouřit. Taky už kouření značně omezil. Nevím proč, ale vždy se snažím zvěčnit ho bez cigarety. Ne vždy se mi to podaří, ale většinou je na mých snímcích skutečně bez ní," prozradil fotograf.

Fotograf má tajné přání

Přesto, že se zaměřuje na Miloše Zemana, už se mu podařilo i posnídat se Zemanovou dcerou Kateřinou. „Bylo to ráno po vítězství v prezidentských volbách. Už si sice nepamatuji, co jsme si dávali k jídlu. Pamatuji si ale na to, jak na mě dcera budoucího prezidenta působila. Je to velmi příjemná a bezprostřední mladá dáma a já doufám, že takovou zůstane. To Zemanovu manželku jsem spatřil na vlastní oči poprvé až při inauguraci," podotkl Jaroň.

I když vlastní tisíce momentek Zemana, má fotograf stále své tajné cíle a přání. „Jednou bych rád třeba doprovodil prezidenta na některé z jeho zahraničních cest a přál bych si ho také zachytit s jeho manželkou při nějaké neformální příležitosti," dodal Jaroň.

Ivana Fojtů

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na . Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace