Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dříve horník, dnes gumárník! Jak za minulého režimu. Ještěže ty děti netlačí na evropskou administrativu. Svobodní ze Zlínska brojí proti sociálnímu inženýrství

07.08.2015
Dříve horník, dnes gumárník! Jak za minulého režimu. Ještěže ty děti netlačí na evropskou administrativu. Svobodní ze Zlínska brojí proti sociálnímu inženýrství

Foto: Svobodní Zlínský kraj

Popisek: Tomáš Pajonk na sebe umí poutat pozornost. Před časem ve Zlíně rozbil sekerou registrační pokladnu, aby Babišovi ukázal, co si myslí.

Místopředseda Svobodných Tomáš Pajonk se podivuje nad tím, že kraj chce tlačit mladé lidi propagandisticky do určitých studijních oborů. Z komentáře na Facebooku je dnes oficiální stanovisko Svobodných ve Zlínském kraji, kteří odmítají takzvané sektorové dohody.

Některé metody se nám vrací

Tomáš Pajonk se na sociální síti pozastavil nad tím, jak jsou studentům účelovou propagací politiků doporučovány určité obory jako v někdejším režimu: „Některé metody se nám vrací, jen v líbivějším kabátku a s jinou barvou hvězdiček. Dříve horník, dnes gumárník!" napsal do statusu a pod to umístil obrázek někdejší reklamy na havířské řemeslo a zároveň kopii z krajského dokumentu.

Ano, vládnou tu komunisté

Pajonk to dále objasňuje politickým zázemím Zlínska: Komunisté a socialisté v našem kraji (ano, u nás vládne koalice ČSSD + KSČM + SPO) zavzpomínali na doby dávné a minulé a podepsali dohodu o tom, že dodají dost pracovníků velkým gumárenským firmám v kraji." Mohli jsme prý ale dopadnout hůř. Mohli prý třeba děti tlačit ke studiu Střední školy pro administrativu EU, což by bylo s ohledem na možný konec Unie jakési faux-paus.

Oficiální stanovisko na sebe nenechalo dlouho čekat

Jeden z čelních představitelů Strany Svobodných občanů ale nezůstal jen u povzdechu na sociální síti. Svobodní tento týden vydali stanovisko k Sektorovým dohodám. Reagovali tak zejména na tyto dva články: Zlínský kraj se připojil k podpisu regionálních sektorových dohod a dále Předsedkyně KHK ZK podepsala Regionální sektorovou dohodu pro Zlínský kraj.

Deklarovaný cíl regionálních dohod je tento: „Cílem regionální sektorové dohody je dosáhnout v tradičním odvětví Zlínského kraje, zmíněné gumárenské a plastikářské výrobě, stavu, kdy bude na trhu práce k dispozici dostatek kvalifikovaných lidí (maturantů a vyučených), kteří budou schopni pokrýt úbytek pracovních sil u zaměstnavatelů, způsobený jak demografickým vývojem, tak přirozenou fluktuací.“

Sociální inženýrství škodí

Svobodní nesouhlasí s tím, aby prostředky z vybraných daní byly cíleně využívány tímto způsobem. Snaha kraje a signatářů o vytvoření takových podmínek, při kterých je výhodné studovat specifické obory na úkor ostatních je typickým sociálním inženýrstvím a v dlouhodobém hledisku uplatnitelnosti absolventů na trhu práce škodí.

Mladý člověk, který si dobře nezvolí studijní obor, na svou chybu podle nich zřejmě doplatí. Takové pochybení pak vysílá varovný signál mnoha dalším. Naopak studenti, kteří zvolí takovou životní cestu, která jim skutečně přinese úspěch, inspirují pozitivním příkladem své okolí. Lidé na poptávku a nabídku na pracovním trhu reagují nesrovnatelně pružněji než kterékoliv úřední rozhodnutí," uvádí Krajské předsednictvo Svobodných ve Zlínském kraji.

Navíc uměle zvýšená nabídka zaměstnanců v jednom oboru umožňuje podle Pajonka daným zaměstnavatelům udržovat nižší mzdy. Podniky mohou místo toho motivovat studenty svých oborů například stipendii, ne mediálními kampaněmi za krajské peníze. Krajské školství má mladé lidi co nejlépe připravit na měnící se prostředí na trhu práce. Administrativní preference vybraných průmyslových odvětví a studijních oborů je špatnou a škodlivou cestou," uzavírá rozhodně Tomáš Pajonk.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš