Dříve horník, dnes gumárník! Jak za minulého režimu. Ještěže ty děti netlačí na evropskou administrativu. Svobodní ze Zlínska brojí proti sociálnímu inženýrství
07.08.2015
Foto: Svobodní Zlínský kraj
Popisek: Tomáš Pajonk na sebe umí poutat pozornost. Před časem ve Zlíně rozbil sekerou registrační pokladnu, aby Babišovi ukázal, co si myslí.
Místopředseda Svobodných Tomáš Pajonk se podivuje nad tím, že kraj chce tlačit mladé lidi propagandisticky do určitých studijních oborů. Z komentáře na Facebooku je dnes oficiální stanovisko Svobodných ve Zlínském kraji, kteří odmítají takzvané sektorové dohody.
Některé metody se nám vrací
Tomáš Pajonk se na sociální síti pozastavil nad tím, jak jsou studentům účelovou propagací politiků doporučovány určité obory jako v někdejším režimu: „Některé metody se nám vrací, jen v líbivějším kabátku a s jinou barvou hvězdiček. Dříve horník, dnes gumárník!" napsal do statusu a pod to umístil obrázek někdejší reklamy na havířské řemeslo a zároveň kopii z krajského dokumentu.
Ano, vládnou tu komunisté
Pajonk to dále objasňuje politickým zázemím Zlínska: „Komunisté a socialisté v našem kraji (ano, u nás vládne koalice ČSSD + KSČM + SPO) zavzpomínali na doby dávné a minulé a podepsali dohodu o tom, že dodají dost pracovníků velkým gumárenským firmám v kraji." Mohli jsme prý ale dopadnout hůř. Mohli prý třeba děti tlačit ke studiu Střední školy pro administrativu EU, což by bylo s ohledem na možný konec Unie jakési faux-paus.
Oficiální stanovisko na sebe nenechalo dlouho čekat
Jeden z čelních představitelů Strany Svobodných občanů ale nezůstal jen u povzdechu na sociální síti. Svobodní tento týden vydali stanovisko k Sektorovým dohodám. Reagovali tak zejména na tyto dva články: Zlínský kraj se připojil k podpisu regionálních sektorových dohod a dále Předsedkyně KHK ZK podepsala Regionální sektorovou dohodu pro Zlínský kraj.
Deklarovaný cíl regionálních dohod je tento: „Cílem regionální sektorové dohody je dosáhnout v tradičním odvětví Zlínského kraje, zmíněné gumárenské a plastikářské výrobě, stavu, kdy bude na trhu práce k dispozici dostatek kvalifikovaných lidí (maturantů a vyučených), kteří budou schopni pokrýt úbytek pracovních sil u zaměstnavatelů, způsobený jak demografickým vývojem, tak přirozenou fluktuací.“
Sociální inženýrství škodí
Svobodní nesouhlasí s tím, aby prostředky z vybraných daní byly cíleně využívány tímto způsobem. Snaha kraje a signatářů o vytvoření takových podmínek, při kterých je výhodné studovat specifické obory na úkor ostatních je typickým sociálním inženýrstvím a v dlouhodobém hledisku uplatnitelnosti absolventů na trhu práce škodí.
Mladý člověk, který si dobře nezvolí studijní obor, na svou chybu podle nich zřejmě doplatí. „Takové pochybení pak vysílá varovný signál mnoha dalším. Naopak studenti, kteří zvolí takovou životní cestu, která jim skutečně přinese úspěch, inspirují pozitivním příkladem své okolí. Lidé na poptávku a nabídku na pracovním trhu reagují nesrovnatelně pružněji než kterékoliv úřední rozhodnutí," uvádí Krajské předsednictvo Svobodných ve Zlínském kraji.
Navíc uměle zvýšená nabídka zaměstnanců v jednom oboru umožňuje podle Pajonka daným zaměstnavatelům udržovat nižší mzdy. Podniky mohou místo toho motivovat studenty svých oborů například stipendii, ne mediálními kampaněmi za krajské peníze. „Krajské školství má mladé lidi co nejlépe připravit na měnící se prostředí na trhu práce. Administrativní preference vybraných průmyslových odvětví a studijních oborů je špatnou a škodlivou cestou," uzavírá rozhodně Tomáš Pajonk.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lucie Bartoš