Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Před chudobou chrání stát své občany nedostatečně, tvrdí starosta Bystřice nad Pernštejnem. Prozrazuje také, jak se vypořádá s uzavřením dolu

10.04.2015
Před chudobou chrání stát své občany nedostatečně, tvrdí starosta Bystřice nad Pernštejnem. Prozrazuje také, jak se vypořádá s uzavřením dolu

Foto: Archiv starosty

Popisek: Starosta Karel Pačiska (ČSSD)

ROZHOVOR Starosta Bystřice nad Pernštejnem Karel Pačiska (ČSSD) by chtěl v nadcházejících letech pokračovat nejen v započaté práci, ale slibuje, že bude přicházet i s novými projekty. Co konkrétně plánuje? Prozradil, jak se bude snažit radnice vypořádat s plánovaným uzavřením dolu v Dolní Rožínce tak, aby minimalizovala zvyšování již tak vysoké nezaměstnanosti. Řeč přišla i na prohlubující se problém s narůstajícím počtem bezdomovců.

Komunální volby v Bystřici nad Pernštejnem nepřinesly žádnou změnu ve vedení a vy jste úspěšně obhájil mandát starosty. Co pro vás tento závazek znamená? Čeho byste chtěl v tomto volebním období dosáhnout?

Výsledek voleb je pro mě osobně velmi zavazující. Opět jsem obdržel, v absolutním počtu nejvíce hlasů a toho si velmi vážím. Volby jsou obrazem práce radnice. Naše cesta je tedy snad dobrá. Práce starosty na radnici nikdy není u konce. Stále je co dělat a přicházet s novými projekty. V našem městě je mnohé uděláno, ale je třeba pracovat na věcech menších – opravy bytového fondu, komunikací, sítí nebo dětských hřišť. Chtěl bych udržet rozvíjející občanskou společnost, činnost spolků, kultury a sportu.

Radnice se rozhodla schválit záměr prodeje pozemků o rozloze 1081 metrů čtverečních v místě bývalé mateřské školky na Voldáně za účelem výstavby deseti rodinných minidomků řazených do řadové zástavby. Údajně máte již i zájemce, který by chtěl domky postavit. Na čem nyní závisí, zda se dohodnete?

Byl vypsán záměr realizace území s nějakým architektonickým řešením. Doufáme, že se případní investoři přihlásí a my budeme nejlepší řešení vybírat. Zájemci se již informují. Určitě bude záležet na ceně bydlení.

Je o bydlení ve městě zájem? Jaké domy jsou podle vás nejvíce potřeba?

Město Bystřice nad Pernštejnem vlastní bytový fond (1847 nájemních bytů). Dále chceme podporovat developerské projekty, které ve městě chybí.

Bystřice získala krajskou dotaci na tři nové kamery.  Radnice se o pořízení plnohodnotného kamerového systému snaží několik let, a proto opakovaně žádala o dotační tituly krajské i státní, avšak až do nynějška neúspěšně. Údajně proto, že je zde nízká míra kriminality. Co vás tak k pořízení vlastně vedlo? Je totiž pravdou, že více kamer, tím méně soukromí, což může negativně postihnout právě ty poctivé.

V letošním roce se nám konečně podařilo získat na kamerový systém dotaci krajskou i státní – zhruba 800 tisíc korun. Máme možnost vybudovat funkční a účinný systém, který bude pracovat se záznamem. Počet kamer nepřeháníme, ale chceme monitorovat problémové lokality, kde často dochází k vandalským činům. Obyvatelé si na situaci dlouhodobě stěžují. Umístění kamer bude známé a spořádanému občanovi nehrozí žádná újma. Záznamový systém bude spravován policií ČR, která má k tomu patřičná oprávnění.

A jak to vypadá se záměrem zřídit městskou policii? Policie zde již v 90. letech fungovala. Proč tak byla vlastně následně zrušena?

Při velikosti našeho města není udržení městské policie efektivní. K zajištění veřejného pořádku máme najatou bezpečnostní agenturu. O obnovení městské policie neuvažujeme.

Palčivým problémem celého regionu je vysoká nezaměstnanost a situaci nepřidá ani plánované uzavření dolu v Dolní Rožínce, k čemuž by mělo dojít v roce 2017. Pracovní místa ztratí bezmála tisícovka zaměstnanců. V Bystřici je sice průmyslová zóna, ale pozemky pořád nejsou obsazeny. Co se tak budete snažit udělat pro příchod nových investorů, abyste se na propouštění připravili?

Tuto situaci vnímáme a chceme efektivně řešit. V rámci útlumu těžby uranu byla zřízena komise, která se zabývá celou situací. Jsou tu zástupci MPSV, MPO, Kraje Vysočina, Czechinvestu, dolů a obcí mikroregionu. Doufám, že nalezneme řešení, které prospěje celému území.

Na co nejčastěji narážíte při vyjednávání s potencionálními investory?

Největší problém je zřejmě dopravní infrastruktura. Musím však dodat, že v našem regionu funguje i přes tento hendikep několik velkých firem, které si dokázaly s tímto problémem poradit.

Jak to vypadá se záměrem radnice zřídit ve městě bydlení pro osoby bez přístřeší?

O této otázce intenzivně jednáme. Myslím, že problém bezdomovectví je celorepublikový a nikdo více méně neví, co s tím. Monitorujeme situaci a přemýšlíme, jak pomoci občanům bez přístřeší, kteří jsou z našeho města. Máme obavu, že pokud vybudujeme záchytnou síť, budou se sem stahovat lidé i z jiných regionů.

Je bezdomovectví ve městě velký problém? Jak se k záměru radnice staví veřejnost?

Je to nová věc. Zejména starší občané se s ním setkávají poprvé v životě a jsou překvapení. Mění se svět, musí se to zákonitě dotknout i našeho území.  Reakce některých spoluobčanů jsou až zarážející, jak jsou negativní. Je třeba si uvědomit, že cesta dolů není ani tak těžká. Velmi obtížné je se vrátit důstojně do života.

Počet lidí ohrožených chudobou roste. Jaké opatření musí podle vás stát přijmout, aby se počet lidí ohrožených chudobou dále nezvyšoval, případně aby nepřibýval počet lidí bez domova?

To je velice obtížná otázka. Myslím, že v sociálním zabezpečení se dostáváme do Evropy. Vytváří se rozdíly mezi vrstvami obyvatel. Tak jak existují lidé schopní, na druhé straně jsou ti, kteří se neumí o sebe postarat. Mnozí se nechávají naivně nachytat na vějičku výhodných půjček, exkluzivních výrobků a myšlenek, že vlastně se nemůže nic stát. Někdo to za ně vyřeší. Myslím, že žádný stát nemá tuto otázku dostatečně zvládnutou. Je třeba mít zpracovaný plán krizového bydlení. Zvýšit terénní práci pro zmapování situace a mít připraveny sociální byty pro osoby s nezletilými dětmi. Hranice mezi normálním životem a pobytem na ulici je velmi křehká. Naše město se těmito otázkami intenzivně zabývá.

Kateřina Synková

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš