Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Gynekolog ilegálně vybíral od pacientek peníze. Těhotné „ruinoval“ dokonce víc než ostatní. Kde zůstalo poslání?

17.02.2015
Gynekolog ilegálně vybíral od pacientek peníze. Těhotné „ruinoval“ dokonce víc než ostatní. Kde zůstalo poslání?

Autor: Archiv PL

Popisek: Těhotná žena, ilustrační foto

Ženský lékař ze Žďáru nad Sázavou nejen zapomněl, k čemu se zavázal v Hippokratově přísaze, ale nic mu neříkají ani dobré mravy a svědomí. Neoprávněně totiž od svých pacientek vybíral dvě stě korun za preventivní prohlídku. Jedna z nich si to nenechala líbit a ohlásila vše Všeobecné zdravotní pojišťovně. Dotyčnému tak pojišťovna zřejmě vypoví smlouvu.

Všeobecná zdravotní pojišťovna se rozhodla pro nekompromisní postup v ojedinělých případech, kdy si lékař nechává od klientů platit i za péči, která je hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Pokud bude mít o takovém jednání důkazy, bude VZP nepoctivcům vypovídat smlouvy. Aktuálně se to týká právě gynekologa z okresu Žďár nad Sázavou.

Těhotné se kleply přes kapsu víc

V uvedeném konkrétním případě získala pojišťovna od klientek informace, že gynekolog vybírá v hotovosti platbu 200 korun za preventivní prohlídku. Obdobně postupoval i u těhotných žen, od nichž vyžadoval ještě vyšší částky. Vždy šlo přitom o služby, za které neměly ženy platit nic, protože jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění.

Klientky si na lékaře písemně stěžovaly a předložily i některé doklady, které jeho nezákonný postup dokazovaly. VZP gynekologa opakovaně upozornila, že postupuje v rozporu se zákonem, poškozuje klientky pojišťovny a zároveň i její dobré jméno.

Gynekolog si nedal říct, tak mu zatnou tipec

Lékař však v protiprávním jednání, které je navíc i v rozporu se smlouvou mezi ním a pojišťovnou, pokračoval. Ředitel brněnské pobočky VZP proto na základě doložených důkazů zahájí právní kroky, vedoucí k ukončení smluvního vztahu s uvedeným gynekologem.

„Všeobecná zdravotní pojišťovna věří, že drtivá většina lékařů je poctivá. Nemůžeme ale vyloučit ojedinělé excesy. V takových případech mohu slíbit, že pojišťovna nebude tolerovat, aby její klienti byli nuceni platit za péči, která je hrazena z veřejného zdravotního pojištění,“ řekl ředitel Zdeněk Kabátek.

Žádejte vždy doklad o platbě

Aby mohla pojišťovna zajistit dodržování práv svých klientů, potřebuje k tomu jejich spolupráci. VZP proto uvítá, pokud jí lidé dají konkrétní a věcné informace, setkají-li se například s neoprávněným požadavkem na platbu za poskytnuté zdravotní služby.

Lidé by rovněž měli vědět, že na každou částku, vybranou v hotovosti, má lékař povinnost vystavit pacientovi pokladní doklad. Z toho musí být patrná nejen výše částky, ale především důvod, proč byla hotovost požadována. Pokud by takový doklad lékař nevydal automaticky, měl by o něj pacient požádat.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace