Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Otřesné a ostudné, zfanatizovaný dav! Rodák z Vysočiny, senátor Veleba, hudruje nad vajíčky, co mířila na Zemana. Čeká nás Majdan?

19.11.2014
Otřesné a ostudné, zfanatizovaný dav! Rodák z Vysočiny, senátor Veleba, hudruje nad vajíčky, co mířila na Zemana. Čeká nás Majdan?

Foto: Hans Štembera

Popisek: Senátor Jan Veleba

ROZHOVOR Zfanatizovaný dav není obrazem českého národa. Vzniká nebezpečný stav, který nemusí slabý premiér zvládnout. To je reakce rozladěného zastupitele Velkého Meziříčí, senátora a předseda Strany Práv Občanů (SPO) Jana Veleby na „vajíčkový útok“ na prezidenta Miloše Zemana. Neznám kulturní národ s historickými kořeny jako mají Češi, který by v den státního svátku inzultoval svého prezidenta, jehož ani nikdo nebránil, říká mimo jiné rodák z Vysočiny a někdejší prezident Agrární komory České republiky.

Vypadá to, že popularita prezidenta mohla silně klesnout. Co si o tom myslíte?

Můj názor je, že jeho popularita neklesne, naopak bude stoupat. Tento týden, při vší úctě, byla v Praze ta řvoucí do značné míry zfanatizovaná menšina a proti tomu je v republice mlčící většina. Nedej Bože, aby se zatím mlčící většina nějakým způsobem dala do pohybu. Toto není demokracie. To, co se stalo, mě opravňuje se domnívat, že demokracie má své majitele a není jím lid České republiky.

Co spojuje v této chvíli příznivce politiky prezidenta Zemana? 

Lidé, kteří ho podporují, a já jsem jeden z nich, spojuje trvalá štvavá kampaň proti prezidentovi. Trvá od doby jeho zvolení, pořád a zdá se, že sílí. Díky tomu vzniká nebezpečný stav. Volilo ho 2 miliony 740 tisíc lidí a tito lidé se proti němu určitě neobrátí. To, co se stalo včera v Praze, může vyvolat i opačnou reakci, že lidé, kteří ho nepodporovali, vzniklou situaci odsoudí, a buď se k prezidentovi více přikloní nebo ho budou chtít minimálně hájit.

Říkáte, že vzniká nebezpečný stav. Obáváte se eskalace konfliktů?

Na situaci se lze dívat z několika úhlů pohledu. Po včerejšku, ačkoli jsem si to nikdy nepřipouštěl, protože jsem vlastenec, si umím představit, že tito lidé, kteří byli včera na Albertově, jsou schopní, až prezident někde pojede, něco udělat…Začíná to vajíčky a může to končit něčím jiným… Druhý pohled je ten, že organizátoři, kteří jsou teď v euforii z toho, co se jim podařilo, budou pokračovat. Třetí pohled je, že mlčící většina se dá do pohybu a něco začne. Určitě ne Majdan a střílení jako na Ukrajině, ale to, co se včera dalo do pohybu, neukazuje na dobrý vývoj. Navíc je v čele republiky slabý předseda vlády, který ve chvíli, kdy je to nutné, nedokáže dát jasné stanovisko.

Připomenu vaše tiskové prohlášení, kde jste zmínil: „Způsob, jakým se k této skandální události postavila Vláda ČR, nemá v demokratických zemích obdoby. Premiér mlčel v USA, aby potom vyslovil ´moudrou větu´, že ´demonstranti a prezident si nemají co vyčítat´. Ministr zahraničí vyjádřil pro házející na prezidenta porozumění, pouze místopředseda vlády Andrej Babiš akci zřetelně odsoudil!“ Co měli podle vás ministři udělat?

Měli vydat jednoznačné prohlášení a tento způsob demonstrace odsoudit podobně, jak to udělal Václav Klaus. Pozice vlády je ostudná. Vždyť nejsilnější strana je levicová a prezident je také levicový. Ministr Zaorálek přitom vyjádřil porozumění s těmi, kdo vejce házeli, ministr Dienstbier podobně. Předseda vlády, jak to bývá jeho zvykem, se ze začátku schovával - chápu, že byl v Americe, ale dnes je jedno, v které části světa člověk je -, vydal vyjádření, že si v podstatě Zeman a demonstrující nemají co vyčítat a teprve pak začal hledat odsuzující pozici. Docela mě překvapilo, jak se zachoval Andrej Babiš, jeho stanovisko bylo jasné.

Přesto, odmítnutí protiruských sankcí, vulgární slova použitá v Hovorech z Lán, sporný postoj při jednání v Číně a prezidentovo velmi kontroverzní vysvětlení listopadových událostí. Proč si myslíte, že pan prezident nepředpokládal, že tato vyjádření budou působit přinejmenším jako „rozbuška“?  

Jistě, prezident mívá promyšlené věci na několik tahů dopředu. Já jsem ale studoval kdysi sociologii a mohu jen říct, že společenské procesy jsou natolik složité, že strategie někdy nemusí vyjít. Co se týká jeho návštěvy v Číně a její interpretace u nás, domnívám se, že selhal někdo v jeho okolí. Neumím si představit, že bych byl v Číně v roli prezidenta republiky, doletěl zpět, neudělal tiskovou konferenci a nebombardoval média. Mám zprávy od jednoho účastníka té cesty o tom, že to byla mimořádná událost. Pokládám výsledek za nedobrou práci někoho z jeho okolí. Prezident podle mého názoru všechny ostatní české politiky převyšuje, pravděpodobně mu nestačí, nevím…

Kromě už mnohokrát opakovaných důvodů, co podle vás spojilo veřejnost, která šla včera demonstrovat proti prezidentovi?

Nepochybně to byla kombinace různých vlivů. Přijeli dobrovolně díky sociálním sítím, ale vnímal jsem i jasný organizační prvek. Někteří lidé, kteří tam byli, mají blízko především k TOP 09 a ODS. Nebyla to ale demonstrace, byl to první přímý útok na prezidenta, na hlavu státu. Včera se stala závažná věc, hranice byla překročena. Mohu říct jen to, že stále dostávám neobvyklé množství e-mailů od různých lidí, kteří situaci špatně nesou. Otázkou je, jaký bude další vývoj.

Kolik lidí bylo včera podpořit prezidenta na Klárově?

Nebyl jsem organizátorem, ale jedním z vystupujících, přesto s jistotou říkám, že přišlo asi 500 lidí. Veřejnoprávní televize z toho udělala desítky lidí a během celé doby se nezmohla na jedinou reportáž z akce. To je něco neuvěřitelného. Nevím, proč platíme koncesionářské poplatky, když veřejnoprávní médium neplní své povinnosti. Podáváme podnět Radě pro rozhlasové a televizní vysílání. Jsem naprosto konsternován, jakým způsobem Česká televize podává zpravodajství.

Vrátím se ještě ke společnému programu čtyř středoevropských prezidentů na pražské právnické fakultě, který doprovodil i diskusní příspěvek jednoho ze studentů, ve kterém nejdřív vypočítal, co všechno prezidentovi vytýká, a pak dodal: „Váš osobnostní a intelektuální úpadek pozorujeme již delší dobu,“ zakončil. Co vy na to?

Vše už je za hranou. Tyto projevy bych nazval dezintegritou našeho národa. Ať tady byli jacíkoli prezidenti, když z toho vyjmu okupaci, tak  český národ vždy vyjadřoval, když ne úctu, tak zdrženlivost. Neznám civilizovanou západní zemi, kde na státní svátek házejí po prezidentovi vajíčka. Jsme na Balkáně? Myslím si, že ti, kteří to organizují, si zahrávají s ohněm. Zatím počkám, co udělá vláda, ale domnívám se, že vyhraněný názor pana Babiše je ojedinělý. Vzniká velmi nebezpečný precedens. Jeden z pořadatelů řekl, že si chtějí s Milošem Zemanem promluvit a házení vajíček na člověka, který je málo pohyblivý, to je způsob diskuse? Dostali jsme se bohužel hodně daleko. Jsem z toho velmi znepokojen. Je nutné, aby se projevilo rozložení sil ve společnosti a ukázalo se, že zfanatizovaný dav není pravý obraz českého národa.

Včera také došlo k pokusu zabránit odjezdu prezidentské kolony od právnické fakulty, který ale skončil neúspěšně. Máte o tom víc informací?

Víc informací nemám, ale jen to svědčí o tom, že jde o nebezpečnou situaci. Vláda se k tomu musí nějak postavit, je-li toho ovšem pan Sobotka schopen. Mám o tom vážné pochybnosti.

Aktuálně byla zveřejněna informace, že prezident Miloš Zeman pozval na leden do České republiky představitele čtyř vítězných mocností druhé světové války, mezi nimi i ruského prezidenta Vladimira Putina. I tato informace je signálem, že rozepře mohou pokračovat. Vy jste v tiskovém prohlášení také napsal: „Sečteno a podtrženo – prezidenta republiky, kterého si zvolil český lid, je třeba bránit. Je třeba probudit mlčící většinu!“ Jak budete postupovat?

Nesrovnám se s tím, že několik zfanatizovaných křiklounů mediálně překryje mlčící většinu. Přemýšlím, jak dál postupovat. Myslím si, že by mělo být jasné, že prezident není bez podpory, i když dělá chyby. Do konce týdne jsem si dal čas na to, abych se poradil nejen s lidmi ze svého blízkého okolí a pak se rozhodneme, jestli budeme něco organizovat nebo zda vyčkáme na další vývoj. Zcela jistě ale zintenzivníme práci v terénu s podpisovou akcí „Braňme svého českého prezidenta“, která je potřebná.

Daniela Černá

Děje se u vás také něco zajímavého? Pošlete nám svůj námět  na .

Vložil: Lucie Bartoš