Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Je to na žalobu, soptí ministryně kvůli žďárské tragédii. Kdo za to tedy může, zdravotnictví, nebo justice? Je to alarmující, obviňují se navzájem! Nové informace

17.10.2014
Je to na žalobu, soptí ministryně kvůli žďárské tragédii. Kdo za to tedy může, zdravotnictví, nebo justice? Je to alarmující, obviňují se navzájem! Nové informace

Foto: repro

Popisek: Na místě tragédie, u školy ve Žďáru, jsou snad stovky svíček...

Tragédie ve Žďáru nad Sázavou vyvolala řadu otázek. Jednou z nich je i to, zda soud, který rozhodl o propuštění později vraždící ženy z ústavní péče, rozhodl správně. Nejen o této otázce hovořily ve středečních Událostech, komentářích České televize ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) a policejní psycholožka Ludmila Čírtková. Ministryně uvedla, že soudce nebo státní zástupce mohli selhat. Naznačila, co o tom svědčí, a jaký může přijít trest.

„Došla jsem k závěru, že soud důkladně nezhodnotil a nezjistil všechny okolnosti, které by mohly vést k jinému závěru,“ řekla jasně ministryně hned na úvod. Znalec prý totiž v posudku tvrdil, že žena je agresivní a nebezpečná, alespoň v jistou chvíli. A soudce se dostatečně nezajímal o to, jak moc se to změnilo. A pokud už to opomenul soudce, mohl do toho podle šéfky resortu vstoupit ještě státní zástupce. Jestliže se prokáže, že soudce i státní zástupce svou úlohu nenaplnili, je to na kárnou žalobu proti oběma.

Ústavní ochranná léčba se mohla změnit i na zabezpečovací detenční službu, která je vykonávána v zařízeních střežených vězeňskou službou. V konečné fázi bylo na soudci, pro jaký krok se rozhodne.

Čtěte také:

Vražedné běsnění ve Žďáře: Šílenou schizofreničku, která útočila již podruhé, klidně pustili z léčebny. Primářka vinu necítí! Opět se mluví o trestu smrti

Čírtková k tomu dodala, že chování propuštěné ženy se mohlo změnit náhle. „Nemůžu vyloučit, že se může přes fundovanou práci odborníků, že se mohou okolnosti změnit natolik, že se výrazně promění chování pacienta. Ale mělo by to být velmi výjimečné,“ zdůraznila.

Vyjádřila se i ke smrti studenta Petra. „Je to vina pachatele a nikoli oběti, jestliže se stanou takovéto tragické věci,“ prohlásila. Pachatel se zbraní je ve stresové situaci ten, kdo je připraven rozhodovat o přežití či smrti.

Vznikla pracovní skupina pod vedením Válkové

Za neštěstím, ke kterému v úterý ráno došlo ve Žďáru nad Sázavou, kde šestadvacetiletá žena zabila šestnáctiletého chlapce a zranila dvě další studentky i zasahujícího policistu, mohlo být podle premiéra Bohuslava Sobotky systémové selhání státních institucí. Vznikla proto pracovní skupina, která zváží opatření, aby se podobné neštěstí neopakovalo. Informace přinesl Rozhlas.cz

Tragédie ve Žďáru nad Sázavou má dohru v opavské psychiatrické nemocnici. Rezignoval její ředitel Ivan Drábek. Jak sám uvedl, odchází kvůli mediálnímu tlaku, zdraví a věku. Nepřipouští ale, že by on a jeho kolegové chybovali, když navrhli propustit z ústavní léčby ženu, která zabila na střední škole ve Žďáru nad Sázavou šestnáctiletého chlapce a zranila dvě další studentky i zasahujícího policistu. 

Tato psychicky narušená útočnice byla v péči odborníků, protože se před dvěma lety pokusila také ve škole unést sedmiletou dívku a pobodala její vychovatelku. O propuštění šestadvacetileté ženy z ústavní péče rozhodl opavský soud a politici teď vyzývají k prověření celého systému. 

Němeček: Systémové selhání

O systémovém selhání v případu tragédie ve Žďáru mluvili ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček a ministryně spravedlnosti Helena Válková. „Jde o to, že pacient s diagnózou, který již jednou ohrozil děti, se poměrně rychle a velmi lehce dostal na svobodu a udělal to, co udělal. Jsem přesvědčen, že není v pořádku, že to té pacientce prošlo tak lehce. Systém podle mě není nastaven dobře,“ říká ministr zdravotnictví za ČSSD Svatopluk Němeček. 

„Jako ministr zdravotnictví mohu posuzovat postup zdravotníků. S panem ředitelem jsem dnes hovořil. On mi popsal situaci, ve které se nacházejí, kdy jim zákon ukládá po této době dát návrh soudu. A primárně je nutí k tomu, aby zdůvodnili, proč by tam ta pacientka měla zůstat. Oni tedy nemají dokazovat, že by měla jít domů, ale musí mít důkazy pro to, že je třeba, aby v léčebně zůstala. A oni nic takového v době jejího pobytu nenašli,“ pokračuje Němeček. 

Podle něj není takový přístup šťastný: „Ten, kdo o propuštění pacientky rozhodl, byl soud. Není v pořádku, že si soud nevyžádal žádné další znalecké posudky. Že rozhodl jen na základě žádosti lékařů z psychiatrické nemocnice. Dle mého názoru by tam nějaký externí pohled zvenčí měl určitě být.“ 

K selhání určitě došlo, říká Válková

Ministryně spravedlnosti za hnutí ANO a koordinátorka nové pracovní skupiny vzniklé na základě incidentu ve Žďáru nad Sázavou Helena Válková možné selhání soudu prověřuje:  „Mám vyjádření místopředsedy okresního soudu v Karviné, který sdělil, že podle rozhodnutí okresního soudu v Opavě, který změnil ochranou léčbu z ústavní na ambulantní, byl výkon ochranného léčení nařízen do psychiatrické ambulance nemocnice Havířov Podlesí. A o tom se vůbec nehovořilo. Zdravotnické zařízení bylo samozřejmě podle zákona poučené, že pokud by pacientka léčbu odmítala nebo pokud by se vyskytovalo nějaké nestandardní chování v průběhu léčby, pokud by se stala nebezpečnou pro své okolí, mělo by navrhnout změnu léčby z ambulantní na ústavní. Soudu žádný takový návrh doručen nebyl.“ 

Podstatné podle Válkové je, že jde o vzájemnou souhru dvou institucí, které by měly zajistit bezpečnost léčby pacientky. „A to se tady nestalo. K selhání určitě došlo, ale nevíme kdy přesně, na čí straně a v jaké intenzitě,“ uvádí Válková a dodává:  „Podle toho, co mám k dispozici, zřejmě psychiatrická ambulance nemocnice Havířov Podlesí neinformovala soud, který dohlížel nad výkonem ochranné ambulantní léčby, že se změnila situace. Nebo neměla vůbec žádné nápadné informace, pacientka se chovala úplně normálně a nic nenasvědčovalo tomu, že by mohlo dojít k tomu hrůznému činu, ke kterému došlo.“ 

Vyšlo najevo, že pachatelka chtěla, aby ji zabili

Policie ve čtvrtek dopoledne zveřejnila podrobnosti o útoku na žáky střední školy ve Žďáru nad Sázavou. Podle kriminalistů si schizofrenička vybrala město náhodou, když brouzdala po internetu. Útočila nejen replikou vojenského nože, ale také pepřovým sprejem, jak napsaly Novinky.cz.

„Žena nám objasnila, že Žďár nad Sázavou si vybrala náhodou, když něco hledala na internetu. Uviděla tam toto město a rozhodla se, že tam pojede. Dopředu si náhodně vybrala střední školu obchodní,“ uvedl vedoucí obecné kriminality Pavel Kubiš. Potvrdila se tak informace, že k městu neměla žádný vztah. Útočnice si podle jeho slov školu před samotným útokem obhlédla, aby zjistila, kde je vchod a jak to tam vypadá.

Kubiš rovněž prozradil, že pachatelka útočila replikou vojenského nože s délkou čepele 21 centimetrů. První dívku zranila na ruce, a když se jí zastal 16letý mladík, bodla ho do hrudníku. Za dívkou pak utíkala a stříkala po ní pepřovým sprejem. „Protože jí dívka utekla, chytila jinou, která zrovna procházela. Bodla ji nožem do břicha a odtáhla do šaten, kde jí následně pomohl vyjednavač, který se za ni vyměnil,“ sdělil Kubiš na tiskové konferenci. Z vyšetřování a výpovědi svědků rovněž vyplynulo, že pachatelka po studentech chtěla, aby zavolali zásahovou jednotku a ta ji zastřelila.

Opavská léčebna má máslo na hlavě

Na podobnost mezi dva a půl roku starým případem z Frýdku-Místku s čerstvou tragédií ve Žďáru upozornil deník Aha. I tehdy zabíjela žena ozbrojená nožem, i tehdy šlo o dlouholetou schizofreničku a především - i ona byla podle zjištění deníku propuštěna z opavské psychiatrické léčebny.

Útok ve Frýdku-Místku měl i skoro totožný scénář. Odehrál se v lednu 2012 v panelovém domě. V půl šesté odpoledne tam zničehonic jednačtyřicetiletá psychicky nemocná žena zaútočila na svoji osmapadesátiletou sousedku. Zazvonila na ni a když sousedka otevřela dveře, žena bez varování zaútočila nožem. Svou sousedku zasedla a bodala ji po celém těle. Pak vstala a odcházela pryč. Naneštěstí v tu chvíli zaplakala malá, rok  a půl stará Andrejka, kterou sousedka-babička hlídala. Šílená žena obrátila naposledy pozornost ještě na dítě a holčičku bodla jednou ranou do zad. Zatímco babičku se podařilo v nemocnici zachránit, Andrejka zemřela.

Nemocná útočnice po činu skončila znovu v psychiatrické léčebně a později jí soud nařídil tzv. detenční léčbu, kombinaci mezi vězením a léčebnou. Zda je tam dodnes nebo je znovu na svobodě není známo. A nevědí to ani rodiče zabité Andrejky, kterým se o rok později narodila další holčička. „Nemáme vůbec žádné zprávy o tom, jak případ pokračuje. Nevíme, jestli už Moniku propustili, nebo je stále v léčebně. Děsíme se toho, že by to mohla udělat znovu," řekla deníku Aha Andrea Kuchtíková, matka zabité holčičky. Nemohla pochopit ani případ ze Žďáru: „Nemohli jsme uvěřit tomu, že se to stalo znovu. Jak je možné, že další schizofrenička zabila další dítě? To lékaři nevěděli, že to může udělat znovu?" A stejně jako nešťastná máma se dnes ptají lidé v celé zemi! Bude už konečně stát jednat, anebo zvláštní komise bude jen mlít prázdnou slámu, dokud kauza nezmizí z prvních stránek?!

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová