Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vražedné běsnění ve Žďáře: Šílenou schizofreničku, která útočila již podruhé, klidně pustili z léčebny. Primářka vinu necítí! Opět se mluví o trestu smrti

15.10.2014
Vražedné běsnění ve Žďáře: Šílenou schizofreničku, která útočila již podruhé, klidně pustili z léčebny. Primářka vinu necítí! Opět se mluví o trestu smrti

Foto: Facebook

Popisek: Šestnáctiletý Petr položil život za spolužačku. A jeho zdrcený otec chce, aby tvář statečného syna znali všichni v Česku, jak sdělil tn.cz.

KRIMI, AKTUALIZOVÁNO Do jedné ze středních škol ve Žďáru nad Sázavou vtrhla šestadvacetiletá žena a pobodala několik studentů. Šestnáctiletý mladík zemřel, další dvě studentky jsou zraněné, pobodaný je i zasahující policista, řekla ČTK mluvčí policie Jana Kroutilová. Podezřelá, která je z Ostravska, neměla podle policie na školu žádnou vazbu. Náhodně si prý vybrala i své oběti. Zneškodnit se ji podařilo elektrickým taserem.

Podle Deníku a ČT žena útočila už před dvěma lety ve škole v Havířově. Z ústavní léčby byla propuštěna v únoru. V květnu 2012 přišla čtyřiadvacetiletá žena do havířovské školy s několika zbraněmi. Nožem v jídelně napadla vychovatelku, která se snažila bránit sedmiletou školačku. Ženu pobodala a s dívkou se zavřela v jedné z vedlejších místností. Při vyjednávání se ale policii podařilo dítě osvobodit a ženu zadržet.

Z léčebny byla propuštěna letos na základě soudního rozhodnutí

Tehdy čtyřiadvacetiletá žena před soudem neskončila. Trestní stíhání bylo v souvislosti s psychickou poruchou zastaveno. Žena skončila v opavské psychiatrické léčebně. Tam zůstala do letošního února. „Okresní soud v Opavě 19. února rozhodl, že se ústavní forma léčby mění na ambulantní," řekl dnes mluvčí soudu Tomáš Kamrádek.

Policistu pořezala na hlavě

Zraněné studentky byly převezeny do nemocnice v Novém Městě na Moravě. „Jedno poranění mělo spíš vážnější charakter, druhé bylo lehčí," řekla ředitelka krajské záchranky Vladislava Filová. Policistu žena pořezala na hlavě, podle policie by neměl být ohrožen na životě.

Chtěl zachránit studentku, doplatil na to životem

Napadení se stalo kolem 07:30 hodin na Střední škole obchodní a služeb Českomoravského svazu spotřebních družstev. „Žena se dostala do školy a napadla studentku. Té studentce přispěchal na pomoc student, toho taky napadla. Bohužel utrpěl zranění, kterému podlehl. Pak napadla další studentku," uvedla mluvčí policie Dana Čírtková. Jednu ze zraněných studentek útočnice držela jako rukojmí. Nyní policie ženu vyslýchá. Bude podrobena řadě znaleckých zkoumání a bude podán návrh na to, aby byla vzata do vazby.

Útočnici zneškodnili policisté na dálku elektrickým výbojem

Ve škole zasahoval policejní útvar rychlého nasazení a také policejní jednotka zajišťující ochranu Jaderné elektrárny Dukovany. „Akce se odehrávala za účasti policejních vyjednavačů," řekl novinářům krajský policejní ředitel Radek Malíř. Policistům se ženu podařilo zneškodnit pomocí taseru, tedy zařízení, které vystřeluje na dálku elektrický výboj. Zraněným studentkám ještě není 18 let.

Dal bych jí trest smrti, říká otec oběti

Otec zavražděného šestnáctiletého chlapce Petra pro TV Nova uvedl, že by si přál, aby tvář jeho syna viděli všichni lidé v zemi. Aby všichni znali oči kluka, který umřel, aby jeho kamarádka mohla žít, jak uvedlo tn.cz. „Obnovil bych trest smrti a dal jí elektrické křeslo. Ráno jsme ho odvezli do školy a za deset minut mi volali, že je pobodaný," svěřil se zdrcený Petrův otec redaktorům televize Nova. Šestnáctiletý Petr se učil kuchařem, miloval posilování a přírodu. Ve třídě byl oblíbený. Měly ho rády zejména dívky, ke kterým se vždy choval jako pravý gentleman.   

Policista by měl mít možnost použít tvrdší postup k odvrácení násilného trestného činu

Je nutné nově definovat pojem nutné obrany i krajní nouze tak, aby byl útočník více znevýhodněn. V souvislosti s tímto incidentem to dnes na svém facebookovém profilu napsal sociálnědemokratický poslanec Jaroslav Foldyna. „Tak, aby obrana byla definována nikoli adekvátně k útoku, ale tvrdší než útok,” uvedl poslanec s tím, že to by podle něj mnohé vyřešilo. „Policista musí vědět, že k obraně a odvrácení násilného trestného činu může použít tvrdší postup. Ne, že se potom musí klepat, že zastřelil chlapa, který na něj zaútočil tyčí. Ať ho zastřelí," dodal Foldyna.

Ohledně dnešního incidentu se vyjádřil velmi rezolutně, na adresu zasahujících policistů napsal: „Měli ji na místě zastřelit. Škoda, kladla-li odpor se zbraní... Byla by to krajní nouze.”

K regionu prý útočnice neměla žádný vztah

Malíř zdůraznil, že pachatelka dnešního činu neměla ke žďárskému regionu žádný vztah. Náhodně si zřejmě vybrala školu i oběti. Zatím nekomentoval tvrzení některých studentů, že útočnice byla pod vlivem drog. Podle něj se u ní teprve budou provádět testy. Vstup do školy byl podle Malíře zabezpečen čipy, což považuje za dostatečnou ochranu. Kriminalisté nyní zjišťují, jakým způsobem se útočnice dostala do školní budovy. Ve Žďáru nad Sázavou se zřejmě zdržovala jen hodiny.

Ministr požádal školy, aby prověřily bezpečnostní opatření

„Zpráva mne šokovala a nechávám zjišťovat veškeré informace. Chci touto cestou vyjádřit soustrast rodině pobodaného studenta. Okamžitě na místo posílám Českou školní inspekci," reagoval na tragédii ministr školství Marcel Chládek (ČSSD). V tiskové zprávě uvedl, že drtivá většina škol je sice zabezpečena dobře, přesto ale požádal vedení všech škol, aby bezpečnostní opatření ve svých školách prověřili, aby se podobný incident už nemohl opakovat.

Vypadala jako zfetovaná

Přítel jedné ze studentek Pavel Homolka, který dopoledne postával před školou, novinářům řekl, že mu přítelkyně popsala napadení po telefonu. Žena, která přišla do školy, prý vypadala zfetovaná. Křičela a pobodala studenta. Pak nastal zmatek. Útočnice následně údajně pořezala jednu studentku na ruce a zatáhla ji do šatny, kde prý měla nějaké rukojmí.

Ve škole podle zpravodaje mluvil se studenty policejní psycholog. Před vchodem dopoledne postávaly hloučky rodičů a příbuzných. Škola ukončila vyučování v 11:00 hodin. Podle údajů krajského úřadu ji minulý rok navštěvovalo 380 studentů.

Premiér kvůli tragédii zrušil předvolební mítink

Ve Žďáru nad Sázavou se dopoledne objevil předseda vlády Bohuslav Sobotka, který sem přijel podpořit zdejší starostku Dagmar Zvěřinovou (ČSSD) před druhým kolem senátních voleb. Předvolební mítink vzhledem k události ve škole ale zrušil. „Pokládal bych za neetické a hloupé, kdyby se dnes ve městě odehrávaly nějaké předvolební akce. O situaci jsem průběžně informován policií. Je to tragédie a vyjadřuji všem rodinám napadených studentů hlubokou účast," sdělil Sobotka. „Odsuzuji jakékoliv násilí, tím více dnešní brutální útok ve Žďáře nad Sázavou, který směřoval proti mladým lidem, a bohužel si vybral i nejvyšší daň – život mladého chlapce. Jeho rodině vyjadřuji hlubokou soustrast. O možných opatřeních ke zvýšení bezpečnosti budu jednat za Asociaci krajů ČR s ministry vnitra a školství,“ sdělil předseda Asociace krajů ČR, Michal Hašek. Bohužel ale zapomněl jmenovat ministra zdravotnictví, jenže jak se ukázalo, právě „jeho“ lidé měli na brutálním útoku největší podíl. Až nad tím zůstává rozum stát…

Útočila již podruhé, stejným způsobem!

Žena, která zaútočila na studenty ve Žďáře nad Sázavou, byla propuštěna z ústavní léčby na žádost lékařů, sdělil mluvčí soudu Tomáš Kamrádek. Soudce rozhodl na doporučení opavských lékařů a nebylo potřeba zpracovávat žádný další znalecký posudek, protože lékařská zpráva byla podle mluvčího „přesvědčivá“, jak zjistily Novinky.cz. 

Útočnice má totiž na svědomí už podobný čin, před dvěma lety zaútočila ve škole v Havířově. Před soud se ale nedostala, protože lékaři konstatovali, že jde o psychicky nemocnou schizofreničku, která není trestně odpovědná za své činy. Následně byla útočnice na návrh státního zástupce umístěna v Psychiatrické nemocnici v Opavě.  „Pacientka byla umístěna v psychiatrické léčebně na základě rozhodnutí Krajského soudu v Ostravě, který jí uložil psychiatrickou léčbu v ústavní formě. Po uplynutí jednoho roku od nařízení léčby podala léčebna návrh, aby byla forma léčby změněna na ambulantní. O propuštění následně rozhodl náš soudce letos v únoru,“ řekl mluvčí soudu Tomáš Kamrádek.

Podle soudu přesvědčivý znalecký posudek

Dodal, že soudce rozhodl na doporučení opavských lékařů a nebylo nutno zpracovávat žádný další znalecký posudek. „Lékařská zpráva byla natolik přesvědčivá, že to nebylo nutné,“ uvedl mluvčí. Proti rozhodnutí o propuštění ženy z léčebny se nikdo nedovolal, ani státní zástupce, takže pacientka byla propuštěna. „Byla jí stanovena ambulantní léčba, nad kterou měla dohlížet havířovská pobočka Okresního soudu v Karviné,“ dodal Kamrádek pro Novinky.cz.

Psychiatři jsou více než benevolentní...

Psychiatrická léčebna v Opavě si za svým letošním rozhodnutím stojí. Primářka oddělení léčby ženských psychóz Vlasta Hanušková řekla, že žena z jejího pohledu nebyla pro své okolí nebezpečná. „Spolupracovala, byla si vědoma následků svého činu a měla na celou věc náhled. Nebyl důvod ji tady dále držet, z našeho pohledu byla léčba úspěšná,“  sdělila primářka.  To, že pacientka svůj čin opakovala s mnohem horšími následky, ji osobně velmi překvapilo. Podle ní to ale nelze klást za vinu lékařům, kteří soud o propuštění požádali. Že je pacient z pohledu medicíny vyléčen, podle ní neznamená, že už se nikdy ničeho nedopustí. „Stejně tak není možné vinit soudce z toho, že propustí pachatele, který se pak dopustí dalšího zločinu,“ řekla opavská primářka, aniž by cítila vinu za strašlivý čin, k němuž by nedošlo, kdyby šílená pachatelka zůstala za zamřížovanými okny její léčebny.

Zde, v psychiatrické léčebně v Opavě, měla být vražedkyně spolehlivě zavřená, aby nedošlo k oné tragédii ve Žďáru...

„To, co se stalo, evidentně dokumentuje, že ten postup není v pořádku,“ řekl ČT ministr zdravotnictví. I on hodlá prověřit postup opavské léčebny, ale i soudu. Opavskému soudci podle něj stačil jen jeden kladný posudek, další prý nepožadoval. Vzhledem k tomu, že nemocná žena už měla za sebou podobný incident, očekával by, že soudce bude v takovém případě žádat kladných znaleckých posudků hned několik, napsal iDnes.cz. Přístupem soudu byl proto ministr prý překvapen a věří, že úterní případ povede ke změnám. Na středu si už pozval ředitele opavské psychiatrické nemocnice a o přístupu soudů chce mluvit s ministryní spravedlnosti Helenou Válkovou.

Už je zatraceně na čase, nakonec, tato kauza není první v Česku. V Českých Budějovicích se ještě dobře pamatují na dvojnásobnou brutální vraždu manželů Malhockých, kterou také spáchal psychicky narušený člověk…

Psychicky nemocný vrah manželů Malhockých Jan Heidinger byl už vloni, po necelých třech letech ?od vynesení rozsudku na svobodě. Českobudějovický krajský soud ho začátkem srpna 2010 odsoudil k ochranné ústavní léčbě v Psychiatrické nemocnici v Bohnicích. Místně příslušný Obvodní soud pro Prahu 8 na jaře 2013 změnil formu léčení v ambulantní. To znamená, že třiatřicetiletý schizofrenik musí pravidelně docházet na kontroly a užívat předepsané léky, jinak se ale může pohybovat naprosto volně. Nad tím prostě zůstává rozum stát.

Ve středu rezignoval ředitel Psychiatrické nemocnice Opava

Ivan Drábek, ředitel Psychiatrické nemocnice Opava, kde se před časem léčila šestadvacetiletá žena, která v úterý ubodala studenta ve žďárské obchodní škole a tři osoby zranila, ve středu ráno rezignoval. Novinkám to řekla mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová. „Pan doktor Drábek přijal svůj díl odpovědnosti za tu obrovskou tragédii ve Žďáru a dnes ráno po jednání s panem ministrem rezignoval,“ řekla Čechová Novinkám. Pan Drábek ale nezůstává na suchu: v letošních komunálních volbách obhájil  za KDU-ČSL post zastupitele města Opavy, z desátého místa na kandidátce ho voliči posunuli na druhé místo. Je také zastupitelem Moravskoslezského kraje.

„Vzhledem k mediálnímu tlaku, zdraví a věku jsem k dnešnímu dni rezignoval na svou funkci," zdůvodnil pak svou rezignaci ČTK sám Drábek. K události se v České televizi vyjádřil i ministr zdravotnictví Němeček z ČSSD: „Domlouvali jsme se i v rámci vlády, že vytvoříme tým, který tu situaci prošetří.“ Podle něj dosud musí léčebny v případě, že se uvažuje o propuštění toho kterého pacienta,  „dokladovat, proč by měl člověk v léčebně zůstat, nikoli proč by měl být propuštěn, to se musí otočit,“ řekl Němeček.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová