Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zlato ze Soči pro Sáblíkovou a Samkovou. Kolik by inkasovaly, kdyby své medaile střelily jako kdysi Pollert? Víme to

22.02.2014
Zlato ze Soči pro Sáblíkovou a Samkovou. Kolik by inkasovaly, kdyby své medaile střelily jako kdysi Pollert? Víme to

Foto: ČT 24

Popisek: Takovouhle medaili přiveze do Žďáru nad Sázavou Martina Sáblíková.

Česká republika žije olympiádou v Soči. Posbírali jsme kromě jiných již dvě zlaté olympijské medaile. Ty mají pro sportovce i pro nás obrovskou hodnotu. Měly by však takovou hodnotu i jako investice? „Pokud bychom měli porovnávat zlaté medaile udělované sportovcům na největších sportovních svátcích s investičními a pamětními medailemi, které si kupují sběratelé a investoři, najdeme několik zásadních rozdílů. Největší rozdíl je samozřejmě ve složení. Na rozdíl od sportovců totiž zákazník, který si koupí zlatou pamětní medaili, dostane prakticky čisté, 24-karátové zlato,“ říká Lukáš Jokl, marketingový manažer České mincovny.

I když to tak na první pohled nevypadá, není zlatá medaile jako zlatá medaile. Zlaté medaile rozdávané sportovcům na olympijských hrách mají pro sportovce i fanoušky bezesporu nevyčíslitelnou hodnotu, ale už více než sto let se nedělají ze zlata. Většinový podíl v každé zlaté medaili totiž tvoří stříbro, které je pouze pokryto tenkou vrstvou zlata. Skutečně zlaté medaile byly udělovány pouze na olympiádách v St. Louis v roce 1904, v Londýně v roce 1908 a naposledy ve Stockholmu v roce 1912. Od té doby, a to platí jak pro zimní, tak pro letní hry, tvoří více než 90 % zlaté medaile stříbro, zlato tvoří méně než 10 % (běžně kolem 6 gramů).

Medaile s čeljabinským meteoritem

Medaile udělované sportovcům na olympiádě v Soči jsou určitě uměleckým dílem. Kromě drahých kovů je v nich obsažen polykarbonát a výroba jedné medaile zabere v průměru 18 hodin ruční i strojové práce. S průměrem 100 mm patří tyto medaile mezi největší i nejdražší v historii olympijských her. Pouze medaile udělované v Turíně v roce 2006 měly o 7 mm větší průměr, ale zároveň byly lehčí. „Zajímavostí je, že medaile udělované sportovcům v Soči 15. února obsahovaly navíc kousek meteoritu, který ten den přesně před rokem vybuchl nedaleko města Čeljabinsk,” uvádí Jokl.

Paralympijské medaile jsou těžší

Zlaté medaile ze Soči obsahují 525 gramů stříbra (ryzost 960/1000) a 6 gramů zlata (ryzost 990/1000), stříbrné 525 gramů stříbra a bronzové 460 gramů bronzu. Medaile udělované na paralympijských hrách jsou těžší, protože je v nich zakomponováno méně polykarbonátu. Obsahují při stejném množství zlata 680 gramů stříbra, bronzové medaile pak váží 585 gramů.

Na medaile v Soči bylo spotřebováno 2,5 kg zlata

Celkově se na medaile v Soči spotřebovalo dvě a půl kila zlata o ryzosti 990/1000, 490 kilogramů stříbra o ryzosti 960/1000 a 210 kilogramů bronzu. Pokud by byly zlaté medaile ze Soči vyrobeny z čistého zlata, při stejné hmotnosti by měly hodnotu kolem 450 tisíc korun (paralympijské pak téměř 580 tisíc korun). „Pro srovnání nejdražší medaile z České mincovny má při průměru 85 mm hmotnost jednoho kilogramu ryzího zlata a její prodejní cena je stanovena na 1,47 milionu korun. Její hodnota se však neměří pouze obsahem drahého kovu, ale i uměleckým zpracováním a sběratelskou vzácností. Svou roli v tom hrají i emoce a tím jsou si pamětní medaile s těmi olympijskými velmi podobné,” uzavírá Jokl.

Cena v kovu je 12 tisíc, jinak ale k nezaplacení

Kanoista Lukáš Pollert vzbudil před lety kontroverzi ve společnosti, když obě své olympijské medaile prodal tehdy za 150 tisíc Kč, které ale poté věnoval nadaci In… Co by se stalo, kdyby naše „zlaté holky“ napadlo něco podobného? „Možná to někoho překvapí, ale ani olympijské medaile nejsou celé ze zlata. Zlata obsahují pouze 6 gramů, zbytek tvoří stříbro. Samotná cena kovu v medailích tak není nijak zázračně vysoká a jen o málo překračuje 12 000 korun. Pominu-li umělecké zpracování, tvoří tak hodnotu olympijských medailí hlavně emoce a příběh toho, kdo je v obrovské konkurenci nejlepších sportovců planety dokázal vybojovat. Jinou hodnotu budou mít pro jejich výherce, jinou pro jejich partnery, děti, rodiče, fanoušky, jinou pro kupujícího v aukční síni. Jedna zlatá medaile může stát desetitisíce, na jinou by zájemci nestačilo všechno zlato světa. A je to tak koneckonců správně,“ sdělil nám k tomu marketingový manažer České mincovny Lukáš Jokl.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová