Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

3D tisk z betonu? To je jak zdobení perníčků, jen těch vrstev je víc na sobě, říká Tomáš Vránek, ředitel firmy, která hledí až na Mars

04.11.2021
3D tisk z betonu? To je jak zdobení perníčků, jen těch vrstev je víc na sobě, říká Tomáš Vránek, ředitel firmy, která hledí až na Mars

Foto: Se svolením: ICE Coral (stejně jako snímky v článku)

Popisek: Tomáš Vránek je očividně mladý a pohledný. To firmě rozhodně neuškodí.

ROZHOVORY NA OKRAJI Tentokráte vybočíme zcela i z našich velmi volných mantinelů a koukneme se na to, jak se daří českému průmyslu, a to jedné firmě, která dělá zajímavé věci. Nás zaujal 3D tisk z betonu, ale společnost ICE Coral je trochu více. Firma byla založena v roce 2012 jako start-up. Za devět let své existence ICE úspěšně realizoval zhruba 700 projektů pro stovku zákazníků v téměř třiceti zemích světa. V průběhu roku 2021 ICE výrazně investoval do elementárního výzkumu a vývoje. Tak vznikl ICE Coral, aktivní v automatizaci stavitelství a v 3D tisku z betonu. ICE tak hodlá přenést bohaté zkušenosti z průmyslové automatizace do stavebnictví. Ryze česká výrobní společnost dodává svým klientům napříč odvětvími automatizované stroje a linky. Během pár let se vyvinula v jednu z nejrychleji rostoucích automatizačních společností v Česku i v Evropě. ICE má 170 zaměstnanců a v roce 2021 očekává obrat kolem 340 milionů korun. Zakladatelem, ředitelem a spolumajitelem je Tomáš Vránek, EY Podnikatel roku kraje Vysočina 2019. A právě s ním je tento rozhovor.

Můžete mi, prosím, pane řediteli, vysvětlit ´po lidsku´, čili pro laika, jak ten 3D tisk vlastně probíhá?

Velmi zjednodušeně si lze 3D tisk představit jako zdobení perníčků, tam je také potřeba přesně nanést nějaký materiál na přesnou pozici. U 3D tisku je těch vrstev víc na sobě, tolik, dokud nevyroste požadovaný tvar. A tím materiálem v současné době může být plast, kov, beton nebo dokonce i houby. 

A jak to probíhá ve stavebnictví?

Ve stavebnictví to probíhá velmi podobně jako při 3D tisku plastů, což je dnes už masová záležitost. My jen pracujeme s jiným materiálem a velikostí tištěných objektů. Zatím tiskneme menší věci nebo třeba moduly zdí v našich prostorách, ale do budoucna bychom pomocí robotů chtěli tisknout přímo na místě celé domy, ideálně z lokálních materiálů.

 

Vrstvičky betonu se kladou na sebe...

Jaké jsou ceny, srovnatelné s ´klasickou metodou´, vyšší, nižší?

Podstatou každé správné inovace a automatizace by mělo být snížení nákladů. 3D tisk betonu směřuje k tomu, že bychom měli použít až o 70 % méně materiálu a výrazně snížit náklady na personál. Předpokládáme celkovou úsporu 30 až 50 %. 

Jaké jsou výhody a nevýhody?

Jako hlavní výhody vidím použití jen skutečně potřebného množství materiálu bez zbytečného plýtvání, opakovatelnost a rychlost realizace. Hrubou stavbu rodinného domu bychom chtěli stihnout za 2-3 dny. Nevýhoda, nebo spíš zásadní úloha, kterou potřebujeme vyřešit, je použití rozdílných materiálů za rozdílných klimatických podmínek, ty se po celém světě zásadně liší.

 

Klidně v Africe, nebo třeba na Marsu...

Jaké jsou vaše vize do budoucna, co se týká 3D tisku?

Chceme vyvinout takovou 3D tiskárnu betonu, která dokáže tisknout kdekoli na světě z lokálních materiálů. Až tuto technologii budeme mít, nebude to už příliš daleko k vizi tisknout budovy například na Marsu. To už jsou technologie, které NASA skutečně vyvíjí a které se od těch našich příliš neliší. 

Firma ICE vyrábí ve Žďáru nad Sázavou, proč právě tady, v bývalém okresním městě?

ICE sídlí v Praze, protože první finanční investor byl z Prahy a v Praze je zároveň druhá největší pobočka ICE. První výrobní prostory ICE byly v Brně a v Praze, ale díky vstřícnému postoji vedení města Žďár nad Sázavou jsme získali vlastní pozemky za výrazně lepší ceny než ve velkých městech. Žďár nad Sázavou je zároveň uprostřed republiky a relativně jednoduše dostupný ze všech dvanácti našich poboček. A v neposlední řadě ze Žďáru pochází většina týmu zakladatelů, takže se to všechno prolíná. 

Kde a kdy budeme moct vidět první 3D tištěné výrobky?

Už teď se ve fázi testování tisknou reálné produkty - lavičky, zahradní architektura, moduly zdí. Část těchto výrobků je určena na testování v laboratořích a část bychom chtěli věnovat k běžnému používání, to se týká hlavně městského mobiliáře. Jednáme teď třeba o možnosti vytisknout kavárnu do centrálního městského parku ve Žďáru nad Sázavou, k vidění by mohla být už během příštího roku. To je zase jeden z těch větších záměrů. 

Světem hýbe boj proti klimatickým změnám, co 3D tisk a ekologie?

3D tisk šetří planetu hned několikrát. Primárně umožňuje používat až o 70 % méně materiálu. Za druhé snižuje náklady na transport materiálu, navíc se snažíme vyvinout takové řešení, které umožní tisknout beton z lokálních materiálů. Ideální je převážet co nejméně materiálu na co nejkratší vzdálenost. A v neposlední řadě je to impuls pro vývoj nových stavebních materiálů jako jsou různé kompozitní směsi nebo geopolymery. 

Jak se vám shánějí lidé?

Díky naší kultuře, kterou jsme se za posledních deset let v České republice docela zviditelnili, se nám lidé shánějí relativně jednoduše. Jsme dost nároční a rádi si vybíráme ty nejlepší. Se vstupem do, pro nás, nového odvětví se nám změnilo portfolio profesí, které potřebujeme. Takže nově hledáme i architekty, projektanty, stavaře nebo specialisty na digitální modelování. 

Kromě 3D tiskové farmy jste založili také evropský institut EIMAC, o co se jedná?

Důvodem založení institutu Eimac - European Institute for Materials, Automation and Construction je snaha o změnu zavedených postupů ve stavebnictví. Snažíme se propojit experty napříč obory, od architektury, přes stavitelství a materiály až po robotizaci a automatizaci. Chtěli bychom přispět ke zvýšení efektivity a udržitelnosti ve stavebnictví. Prostě posunout ho trochu víc do budoucnosti.

 

Vložil: Anička Vančová