Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Centrum stavebních inovací? Žádná Praha, Žďár nad Sázavou. V Česku vyroste největší farma na 3D tisk betonu

14.10.2021
Centrum stavebních inovací? Žádná Praha, Žďár nad Sázavou. V Česku vyroste největší farma na 3D tisk betonu

Foto: ICE Industrial Services (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Ilustrační foto z výrobních prostor ICE

Za projektem fungujícím pod značkou ICE Coral stojí inovační tým sdružující přední české odborníky na 3D tisk, technologie betonu a automatizace. Tisková farma ICE Coral je největší v zemi a zároveň patří mezi deset největších tiskáren betonu na světě. Revoluční technologie má pomoci modernizovat stavebnictví, nahradit řemeslníky a zlevnit i urychlit stavby. Firma ICE Coral slibuje hrubou stavbu domu za tři dny.

Zakladatelem, ředitelem a spolumajitelem ICE Industrial Services, pod který Coral spadá, je Tomáš Vránek. Podle něj je stavebnictví považováno za jednu z nejméně modernizovaných oblastí vůbec, za posledních 70 let se technologie téměř nezměnily. Odvětví se potýká s dlouhodobým nedostatkem pracovních sil a v porovnání s průmyslovou výrobou má nízkou efektivitu. ICE chce využít bohaté zkušenosti z různých oborů průmyslové automatizace.

 

Snímek z tiskové konference o 3D tisku betonu

Hrubá stavba až pětkrát rychleji

Technologie 3D tisku betonu umožňuje vytvořit hrubé stavby až pětkrát rychleji. Přesná aplikace betonu přináší až 70procentní úsporu materiálu, oproti klasické technologii lití do bednění. „Chceme být ti, kteří udělají stavění a bydlení dostupnější,“ uvedl Tomáš Vránek.  

„Největší 3D tiskárna betonu v Česku a jedna z deseti největších na světě. To je nová farma ve Žďáru nad Sázavou. Revoluční technologie má pomoci modernizovat stavebnictví, nahradit řemeslníky a zlevnit i urychlit stavby. Firma ICE Coral chce ´vytisknout´ kavárnu a do dvou let i celou alternativní školu. Žďárská firma ICE Industrial Services pro tiskovou farmu využívá skladové prostory v Brněnské ulici. Zaměřuje se na průmyslovou automatizaci, v posledních měsících však místo stagnujícího automobilového průmyslu vrhá síly do stavebnictví,“ napsala o tom iDnes.cz.

 

Zakladatel, ředitel a spolumajitel ICE Industrial Services Tomáš Vránek

Konstruktéři ICE Coral spolupracují s předními světovými výrobci betonu na vývoji unikátní tiskové hlavy. Ta dokáže mixovat 3D tisk betonu z klasických betonových směsí, kdekoli na světě.

Ve Žďáru první vytištěná budova školy na severní polokouli

Tomáš Vránek má pro příští roky v oboru dva ambiciózní cíle. „V letech 2022 - 2023 realizovat po celém světě sérii staveb domů postavených formou 3D tisku betonu. První z nich by měl být realizovaný již na jaře roku 2022. A v létě roku 2023 uvést ve Žďáru nad Sázavou do provozu první vytištěnou budovu školy na severní polokouli,“ dodává.  

 

„Profík musí mít cit pro detail. Bez něj by jedna z našich hodnot - profesionalita, zůstala jen na papíře“, píše k tomuto snímku na svém Facebooku firma

Vývoj technologií 3D tisku kombinuje tisíce let staré obory s novými high-tech technologiemi. Ve snaze propojit špičky akademické a byznysové sféry inicioval ICE Industrial Services založení institutu EIMAC - European Institute for Materials, Automation and Construction se sídlem ve Žďáru nad Sázavou.

 

„EIMAC chce sdružovat špičkové odborníky zaměřující se na vývoj nových stavebních materiálů, navrhování moderních konstrukcí, architektonický design a technologie pro robotickou automatizovanou aplikaci v oblasti prefabrikace i monolitických betonových konstrukcí. Do této v Česku nově se rodící technické disciplíny můžeme zapojit i talentované studenty středních a vysokých škol“ uvedl jeden ze zakládajících členů a profesor Ústavu technologie stavebních hmot a dílců Rudolf Hela.  

Mezi další partnery budou patřit například univerzita ETH v Zürichu, ČVUT v Praze a společnosti jako Siemens, Mapei nebo Sika. Další z trojice zakladatelů EIMAC, architekt Michal Postránecký, ředitel Centra města budoucnosti CIIRC ČVUT, doplňuje, že „naším cílem je změna některých zavedených paradigmat ve stavebnictví, spolupráce expertů napříč obory, implementace digitálních technologií a využití nově vyvinutých inovativních nástrojů a postupů. To by mělo vést k efektivněji realizovaným stavbám, nabízejícím nové tvary a stavební prvky.“

Vložil: Markéta Vančová