Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bez zbytečných manažerů, se spokojenými zaměstnanci. A přitom jde o ryze českou firmu

05.08.2021
Bez zbytečných manažerů, se spokojenými zaměstnanci. A přitom jde o ryze českou firmu

Foto: Ilustrační foto ICE Industrial Services

Popisek: Firma, která chce mít spokojené zaměstnance; v dnešní době téměř zázrak.

Firma, která reprezentuje novou éru českého průmyslu: ICE Industrial Services je ryze česká výrobní společnost, která svým klientům napříč odvětvími dodává automatizované stroje a linky a pomáhá je robotizovat a digitalizovat. Během pár let se ICE vyvinula v jednu z nejrychleji rostoucích automatizačních společností v České republice a v Evropě. Od své konkurence se mimo jiné odlišuje svou firemní kulturou.

ICE staví na lidech. Je to patrné z denní operativy, ale například i z Výroční zprávy, která v průmyslovém odvětví nezvykle představuje ICE skrze své lidi. Zakladatel a ředitel Tomáš Vránek je inovativní manažer, který ve své firmě propaguje agilní řízení a štěstí v práci – blíže se můžete podívat na jeho prezentaci z konference Happiness@Work. „ICE je svobodná a sebeřízená firma bez manažerů. Naším cílem je stát se lídrem v oboru automatizace v České republice a v Evropě, to vše při zachování naší současné unikátní firemní kultury, kde se všichni cítíme spíše jako členové širší rodiny, sportovního týmu či klanu než kolegové z práce,“ definuje ICE jeho zakladatel. Díky svému inovativnímu řízení firmy, které je spíš typické pro technologické firmy ze Sillicon Valley než pro průmyslové firmy v Česku, a také díky referencím u zákazníků napříč odvětvími a obchodním výsledkům, se Tomáš stal v roce 2019 EY Podnikatelem regionu Vysočina, odkud působí po celé ČR.

Začínali jako startup

ICE je ryze česká firma. Zakladatelem, ředitelem a spolumajitelem je Tomáš Vránek, společnost je součástí MTX Group Petra Otavy. Firma byla založena v roce 2012 jako start-up, později do ICE investoval Petr Otava, který v ICE drží spoluvlastnický 60 % podíl prostřednictvím přední české strojírenské společnosti Strojmetal. Cílem ICE týmu je být největším a nejlepším automatizačním týmem v Evropě a mít firemní kulturu, která přitahuje profesionály a prestižní zákazníky. Již za 8 let své existence ICE úspěšně realizoval zhruba 700 projektů pro stovku zákazníků v téměř třiceti různých zemích světa. ICE své projekty dodává nejen do automobilového průmyslu, ale i do metalurgických, dřevozpracujících, strojírenských a dalších provozů. ICE realizuje projekty od menších strojů, až po velké výrobní linky. Nabízí jak konstrukční, tak vlastní softwarové řešení.

Ke konci roku 2020 má ICE 150 zaměstnanců. Obrat v roce 2019 činil 305 milionů korun. Cílem je nárůst obratu na 750 milionů a expanze v dalších zemích CEE a EU. Sídlo ICE je v Praze a klíčová provozovna se nachází ve Žďáře nad Sázavou. V celém Česku má dalších 11 kanceláří. Zajímavostí ICE z operačního pohledu je podle jeho zakladatele to, že pojímá celé území ČR jako svou ´pobočku´, protože dlouhodobě, ještě před obdobím koronavirové krize, fungují online a v cloudovém prostředí, což je pro průmyslové podniky pionýrským počinem. Inovativní je i další operační proces, kdy si s nadsázkou téměř každý může otevřít kancelář ICE ve svém městě, pokud ji bude dle interních stanov rozvíjet a zodpovídat za ni jako na principu franšízy. Příklady realizací najdete ZDE. 

Propagátor moderního českého průmyslu

„Mým cílem je, aby se ICE stal pojmem moderního českého průmyslu. Nesnažíme se být nejlevnější, dodáváme špičkovou kvalitu za odpovídající cenu. V tom se necháváme inspirovat například značkou Miele, která patří k našim významným zákazníkům.“

„Naším posláním je být skvělým místem pro práci, s nadšenými lidmi, které baví vyvíjet, vyrábět a přivádět k životu technologicky špičkové stroje a zařízení zjednodušující život našim zákazníkům a zajištující jejich lepší a bezpečnější budoucnost,“ říká Tomáš Vránek, zakladatel a ředitel ICE Industrial Services.

Tomáš Vránek svou osobností a manažerským stylem zahájil novou generací ředitelů výrobních závodů. Mezi své inspirace řadí firmy typu Google nebo Netflix. Prostřednictvím v České republice unikátního agilního řízení staví firmu na lidech a jeho firma funguje na principu sportovního týmu. V ICE zavádí otevřenou firemní kulturu, která funguje jako sebeřízená organizace. Se svými lidmi Tomáš v ICE zrušil střední management a projektové manažery a zavedli sebeřízené týmy. V budoucnosti organizací se tyto podniky označují jako Purpose driven nebo Tealové organizace. Stali se firmou, která je řízená hodnotami. Tomáš Vránek je propagátorem Happiness@Work.

Otevřenou firemní kulturu implementuje nejen dovnitř, ale i navenek. Jeho snem je mít propojenou komunitu výrobního závodu s městem a jeho obyvateli. Jeho vizí je otevřený výrobní závod a jeho okolí pro lidi. Chce měnit vnímání českého průmyslu a měnit jeho image k moderním a otevřeným firmám s přidanou hodnotou. Dlouhodobě propaguje technické vzdělávání a podporuje všechny úrovně škol včetně základních.

Vložil: Markéta Vančová