Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tak jste se rozsadili po radnicích, a teď do práce, holomci. Komentář Štěpána Chába

komentář 09.10.2018
Tak jste se rozsadili po radnicích, a teď do práce, holomci. Komentář Štěpána Chába

Foto: ČT / repro

Popisek: Vesnicí roku 2017 se stal Heřmanov na Vysočině. Pěkné, ale...

První přemítání nových zastupitelů by mělo být takové kennedyovské – ne co udělá obec pro mě, ale co mohu udělat pro obec já. Budou to nové chodníčky? Fontánky? Nebo vyklučený parčík? A co takhle pořídit rychlé četě z pracáku lepší lopaty? Nebo nahodit novou fasádičku na školku? ÁÁÁ, co takhle bojovat celé následující čtyři roky o vybudování aquaparku? To bude terno. Ale co takhle jít trochu hlouběji? Trochu dál, než jen po povrchu...

Protože smysl komunální politiky by se měl týkat přímo občanů, dotýkat se jich nejvíce a snažit se o to, aby lidé v obci měli výhled i dál, než jen k tomu, jak zmizet ve městě, v zahraničí. Zkrátka jak z obce zmizet a už se tam vracet jen za rodiči na Vánoce. Udržitelný rozvoj venkova by se tomu mohlo s elegancí byrokrata říkat.

Místo aquaparku normální kačák

Ministerstvo životního prostředí po letošním suchu vyhlásilo program pro podporu obnovy vodních nádrží, podporu pro zadržování vody v kraji. Dosáhnout na takové peníze je právě po letošku o dost jednodušší. Lidi na to slyší, tak dáme prachy na obnovu rybníků. Každé zastupitelstvo by teď mělo projít svůj katastr a prozkoumat, kde všude jim zarůstají zanedbané rybníky. Případně, kde by se mohl vyjímat nový rybník. A začít na získání peněz pracovat teď hned. Lze předpokládat, že se zastupitelstvo po katastru neprojde. V ten moment by to chtělo angažované občany, kteří to udělají za ně a prostě to po zastupitelstvu budou požadovat. Smysl to má. Příští rok už tolik ochotní v rozdávání peněz být nemusí, protože místo sucha může být dost mokro.

Co takhle domečky?

V každé obci jsou rozpadající se domy, o které se nikdo nestará. Majitelé na ně kašlou a čas nemovitosti nahlodá do takového stavu, kdy už obec budou hyzdit jen jako bouračky. Co takhle je začít, milí zastupitelé, vykupovat a dělat z nich rozjezdové bydlení pro mladé rodiny? Neustále fňukáte, že vám mladí utíkají do měst, do zahraničí, ale co děláte pro to, abyste to zvrátili? Bojujete o aquaparky? Bojujte o to, abyste mohli lidem něco nabídnout. Ono je fajn mít aquapark, ale nevím, jestli to je fajn i v obci, kde se věkový průměr obyvatel blíží věku Metuzaléma. Aneb proč neobnovit bytový fond obcí, že jo.

Protože bydlením si tu mladou rodinu prostě podchytíte. Donutíte jí, aby zůstala, aby se zabydlela, aby zařídila, že v obci bude živo a bude mít smysl někdy do budoucna uvažovat i o tom zatrachtilém aquaparku. Co teď nabízí obec? Kupu bouraček a zcela minimální počet obecních bytů. Což by se dalo elegantně přeměnit na kupu obecních bytů a žádné bouračky. Jen je tu problém. Vydyndat z Evropské unie na vyklučení parčíku je o dost jednodušší, než na vykupování a opravy domů, které by mohly sloužit tomu, aby po tom parčíku měl kdo chodit a rozjímat o životě. Kdyby se přesto našel zastupitel, který si to vytkne jako cíl na další čtyři roky, udělá pro obec daleko víc práce, než ti ostatní, kteří budou razit opravy parků a zavádění aquaparků do země kačáků. Rolí zastupitelstva není jen údržba, ale i rozvoj, že.

Jen dvě témata?

Nadhodil jsem jen dvě témata. Ale jak se říká, nepřehlcovat. Desítky dalších budeme řešit v průběhu celých čtyř roků. Zastupitelé by měli přestat usilovat o titul Vesnice roku, protože pak se zaměřují jen na to, jak udělat pěkné PR vesnice, ale neřeší HR vesnice, které pak upadne. A bez HR obce nebude do budoucna ani PR obce. Nevytvářejme Potěmkinovy vesnice.

 

Vložil: Štěpán Cháb