Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Láska a smrt. Dřina a radost z tvorby. Nejlepší studentské filmy opět v Bystřici nad Pernštejnem

20.08.2018
Láska a smrt. Dřina a radost z tvorby. Nejlepší studentské filmy opět v Bystřici nad Pernštejnem

Foto: Start Film Fest 2018

Popisek: Účastníci workshopu produkce prezentují své projekty

Bystřice nad Pernštejnem již po třetí hostila Festival studentské tvorby Start Film. Závěr akce se nesl v duchu předávání cen nejlepším studentským snímkům za poslední rok. Světlo světa také spatřila díla, na kterých studenti pod vedením filmových profesionálů celý týden pracovali. Došlo i na prezentace projektů mladých producentů, experimentování s filmovou formou i videoklip k hitu Láska a smrt místní kapely Paradoxx.

Od soboty 4. srpna se akreditovaným účastníkům z celé republiky věnovalo celkem 9 lektorů a lektorek, kteří usilovně rozvíjeli a podporovali schopnosti studentů vyjádřit se skrze filmové umění. Vedení mladých režisérů hraného filmu se ujal Václav Kadrnka, režisér filmu Křižáček, videoklip k písni Láska a smrt vznikal za dozoru zkušeného režiséra hudebních videí předních českých kapel Ondřeje Urbance, v experimentování s filmovým médiem podporoval studenty Ondřej Vavrečka, dokument o překonávání vlastních strachů natočila se studentkami dokumentaristka Tereza Reichová. Festival dal také příležitost budoucím tvůrcům reklam pod vedením Martina Bezoušky, storyboardů s Kurtem van der Baschem, který se podílel třeba na Star Wars nebo Jurském světě. Do tajů filmové kritiky své studenty zasvětila přední česká kritička Jindřiška Bláhová a co dělá filmový producent osvětlil Ondřej Beránek. Vzniklo celkem 31 děl, které sami studenti prezentovali ve čtvrtek 9. srpna v Kulturním domě Bystřice n/P.

Workshop hrané tvorby

V časovém tlaku, omezených podmínkách a s neutuchajícím nasazením

„Je to neskutečný zážitek být svědkem zrození hotových děl, která vznikají v obrovském časovém tlaku, v omezených podmínkách a s neutuchajícím nasazením lektorů i účastníků workshopů. Vidět výsledky nočních natáčení, brzkých ranních návštěv místního koupaliště a natáčení pod vodou, skoků do kašny, rozjímání nad existencí Boha, soustředěného kreslení filmových obrazů a nikdy nekončících debat nad pojmem dramaturgie a ohledávání hranic filmové kritiky. Tímto děkuji všem lektorům a lektorkám, kteří se na letošním Start Filmu podíleli,“ komentuje 3. ročník workshopů programová vedoucí Jitka Lanšperková.

Workshop filmové kritiky

Odjíždím občerstvena mladou energií

Podobně to vidí i samotní lektoři: „Někteří z mých studentů díky této události získali i okamžitou odezvu na své prezentace v podobě profesionální realizační pomoci. Zaměření  Start Film Festu na střední školy považuji za unikátní a mimořádně povedené, je velmi důležité věnovat zkušenosti a znalosti takto mladým lidem,“ říká o SFF filmový producent Ondřej Beránek. Tereza Reichová se zase loučila slovy: „Odjíždím občerstvena mladou energií. Po celou dobu bylo ve vzduchu cítit nadšení pro film, všudypřítomná snaha překročit vlastní stín a přirozená chuť si navzájem pomáhat.“

Hlavní cena pro ´Tři´ režisérky Idy Ralevské

SFF také ocenil nejlepší studentské snímky ze středních a vysokých škol vzniklé v uplynulém akademickém roce. Porotci jednotlivých kategorií se stali sami lektoři či lektorky workshopů a ve všech soutěžních kategoriích udělili hlavní cenu a čestné uznání. Cenu za nejlepší vysokoškolský film předal filmový producent a zakladatel Muzea Karla Zemana Ondřej Beránek, který vedl workshop produkce. „Hlavní cenu jsme se rozhodl udělit snímku ´Tři´ režisérky Idy Ralevské z UTB ve Zlíně za originální námět, skvělé režijní vedení, herecké výkony a za kvalitní a vyváženou práci na všech úrovních filmového štábu,“ vysvětlil Beránek.

Další ceny

Nejlepšími animovanými filmy ze střední školy pak podle Kurta van der Basche byly kratičký snímek ´Bubák´ Michaely Malíkové z Ostravy a digitálně animovaný film ´Machina´ Marka Sosny ze SPŠ sdělovací techniky v Praze (čestné uznání). „Je snadné se na animované filmy dívat a přehlédnout obrovský kus práce. Michaela svým filmem navíc dokázala sdělit čisté a morálně cenné poselství – náš strach lze překonat něhou a dobrotou,“ komentoval lektor storyboardingu Kurt van der Basch.

Vítězové nejlepších studentských snímků ze středních a vysokých škol

Mezi dokumenty pak exceloval ambiciózní a hravý snímek Richarda Wágnera o plnění jeho vlastního snu – stát se dabérem. „Film ´Rudá´ oceňuji za vykročení ze standardního vypravěčského rámce, vtipnou práci s filmovou řečí, promyšlenou montáž a sympatického hrdinu,“ popsala porotkyně a dokumentaristka Apolena Rychlíková.

Hlavní cenu za nejlepší středoškolský hraný film předal režisér oceňovaného díla ´Křižáček´ Václav Kadrnka tvůrci snímku ´Víťaszstvo´ Jakubovi Drobovi. „Na Jakubově filmu oceňuji neuhýbavé zobrazení velkého společenského tématu v niterném režijním pojetí,“ řekl Kadrnka.

Na festivale bylo uděleno také několik speciálních cen – Cenu za nejlepší filmovou kolekci získala Súkromná stredná umelecká škola animovanej tvorby, dvě Ceny České televize pro film ´Prohobitoria´ Filipa Kiliána a ´Helsinki´ Filipa Alex Svobody a Karolíny Brabcové. Toto tvůrčí duo také získalo Zvláštní cenu festivalu – zájezd do Londýna pro dvě osoby, kterou do soutěže věnovala CK Markéta. Celkový soupis udělených cen najdete ZDE.

Osmé Hvězdné války za účasti tvůrce

Úspěchu se také těšilo letní kino na Masarykově náměstí. Přehlídku českých filmů uplynulého roku v čele s dílem ´Hastrman´ Ondřeje Havelky mírně narušila pondělní projekce osmého dílu Hvězdných válek za účasti vzácného hosta Kurta van der Basche, který se na filmu podílel svými kresbami. Ve čtvrtek po vydatné účasti delegace k úternímu filmu ´Bajkeři´ pak završila projekce nejnovějšího českého filmu ´Chata na prodej´ za účasti režiséra Tomáše Pavlíčka. „Myslím si, že pro můj film je projekce v letním kině tou snad nejvhodnější. Večerní atmosféra venkovního promítání krásně koresponduje s druhou polovinou filmu, která se odehrává hlavně v noci,“ uvedl Pavlíček před plným náměstí Bystřičanů a Bystřičanek.

4. ročník Festivalu studentské tvorby Start Film se uskuteční opět v Bystřici nad Pernštejnem ve dnech 3. – 9. srpna 2019.

Vložil: Markéta Vančová