Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Žádný Rain Man, žádný Forrest Gump, Vysočinou budou přesto dva týdny putovat autisté

26.03.2018
Žádný Rain Man, žádný Forrest Gump, Vysočinou budou přesto dva týdny putovat autisté

Autor: nmnm.cz

Popisek: Připraveni na startu? Tři... dva... jedna...

Putování je šestý ročník osvětové akce – putování dospělých na spektru autismu po České republice od města k městu. Na konci většiny dní je uspořádána beseda o životě lidí na spektru jako příležitost na cokoli se putujících zeptat, na některých se objeví různí odborníci na autismus nebo lidé, kteří jsou s autismem nějak spjati. V některých městech, kterými budou putující procházet, proběhnou též zdravice se zástupci těchto měst a jsou připraveny další doprovodné akce.

Autismus není „neléčitelná nemoc“ a člověk na spektru autismu také většinou nevypadá jako RainMan ze slavného filmu v podání Dustina Hoffmana. Kromě těch více postižených majících vážné problémy a vyžadujících náročnou péči, jsou tu i ti téměř neviditelní. Takoví lidé často žijí mezi námi zcela nenápadně a nikdo v jejich okolí nemusí tušit, že mají jiný pohled na svět nebo že se v nich může třeba skrytě odehrávat malá soukromá bitva - okolí je  vidí nanejvýš jako zvláštní samotáře, kteří těžko hledají uplatnění a přátele.

Autismus jako součást společnosti

Někdy jsou velmi talentovaní, ať již v uměleckých směrech (výtvarné, hudební nadání), tak třeba i v matematice, mohou se vyznačovat fenomenální pamětí nebo vynikat jinak. Další nejsou ničím výjimeční a mnohdy mají vážné potíže, ale přesto stojí za to poznat svět jejich očima. Potřebují jen trochu pochopení, ohleduplnosti a dostat šanci uplatnit své schopnosti v životě tak jako každý člověk. Adventor pečuje nejen o děti na spektru autismu, ale i o dospělé – pomáhá se školou i zaměstnáním, nadaným umělcům pořádá výstavy či koncerty atd. Jednou z jejich již klasických  osvětových akcí je právě Putování.

Putujícími v předchozích ročnících byli například Pavel Hlušička (*1969), Vít Havránek (*1987), Radek Čihák (*1967) a další, všichni mají rádi přírodu a turistiku; první jmenovaný je také autorem konceptu akce. Letos bude již druhým rokem hlavním poutníkem Vojtěch Bartošík (*1987), který rád tvoří, baví ho historie, čajové kultury, je zdrojem inspirací a neotřelých nápadů a především miluje přírodu a často vyráží na dlouhé túry.

Jako Forrest Gump?

Opět půjde jeden hlavní poutník a jako v minulých letech se kdykoli může přidat i kdokoli další a jít celou etapu nebo třeba jen kousek trasy, jak si kdo troufne. Dá tak putujícím a ostatním na spektru v ČR i jinde najevo svou podporu a sympatie. Každý, kdo se takto přidá alespoň na část cesty, dostane na památku malý dárek. I letos na stránkách Adventoru bude možné pomocí sledovacího zařízení vidět, kde se právě putující nacházejí a kdekoli se k nim připojit, nebo je alespoň na cestě pozdravit, zamávat jim, podat chléb se solí a tak.

Radek Čihák se stejně jako v loňském roce Putování zúčastní jako člen terénní produkce a tak se mimo jiné bude účastnit i besed. A protože hraje na kytaru, skládá hudbu a píše texty, tak na besedách některé jeho písně uslyšíte. Adventor o. s. plánuje v tomto roce vydat Radkovi CD.

Za 14 dní téměř 300 kilometrů

Letošní trasa bude mít 283 km a putující tuto vzdálenost ujdou v období od 2. do 16. dubna – tentokrát krajem drsným i krásným zároveň - Vysočinou. Jednotlivé trasy měří v průměru kolem pětadvaceti kilometrů, nejdelší etapa má 35 km, nejkratší – odpočinková - 14 km. Loňským tématem byly prameny a slogan „Návrat k pramenům“, což symbolizovalo návrat k sobě samým. Adventor tak poukazoval na důležitost neskrývat vlastní já, na potřebu být přijímán bez podmínek, bez ohledu na naše schopnosti a výkon.

Podtitul letošního ročníku zní „Nahoru a dolu“ a ne náhodou. Kromě toho, že trasa vede Vysočinou a oblastmi jako jsou Žďárské či Jihlavské vrchy, tak chceme poukázat na to, že život s autismem není procházka růžovým sadem, ale je drsný a krásný zároveň, stejně tak jako kraj, kterým Putování letos vede.

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace