Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli a neřeknou?

Žádný Rain Man, žádný Forrest Gump, Vysočinou budou přesto dva týdny putovat autisté

26.03.2018
Žádný Rain Man, žádný Forrest Gump, Vysočinou budou přesto dva týdny putovat autisté

Autor: nmnm.cz

Popisek: Připraveni na startu? Tři... dva... jedna...

Putování je šestý ročník osvětové akce – putování dospělých na spektru autismu po České republice od města k městu. Na konci většiny dní je uspořádána beseda o životě lidí na spektru jako příležitost na cokoli se putujících zeptat, na některých se objeví různí odborníci na autismus nebo lidé, kteří jsou s autismem nějak spjati. V některých městech, kterými budou putující procházet, proběhnou též zdravice se zástupci těchto měst a jsou připraveny další doprovodné akce.

Autismus není „neléčitelná nemoc“ a člověk na spektru autismu také většinou nevypadá jako RainMan ze slavného filmu v podání Dustina Hoffmana. Kromě těch více postižených majících vážné problémy a vyžadujících náročnou péči, jsou tu i ti téměř neviditelní. Takoví lidé často žijí mezi námi zcela nenápadně a nikdo v jejich okolí nemusí tušit, že mají jiný pohled na svět nebo že se v nich může třeba skrytě odehrávat malá soukromá bitva - okolí je  vidí nanejvýš jako zvláštní samotáře, kteří těžko hledají uplatnění a přátele.

Autismus jako součást společnosti

Někdy jsou velmi talentovaní, ať již v uměleckých směrech (výtvarné, hudební nadání), tak třeba i v matematice, mohou se vyznačovat fenomenální pamětí nebo vynikat jinak. Další nejsou ničím výjimeční a mnohdy mají vážné potíže, ale přesto stojí za to poznat svět jejich očima. Potřebují jen trochu pochopení, ohleduplnosti a dostat šanci uplatnit své schopnosti v životě tak jako každý člověk. Adventor pečuje nejen o děti na spektru autismu, ale i o dospělé – pomáhá se školou i zaměstnáním, nadaným umělcům pořádá výstavy či koncerty atd. Jednou z jejich již klasických  osvětových akcí je právě Putování.

Putujícími v předchozích ročnících byli například Pavel Hlušička (*1969), Vít Havránek (*1987), Radek Čihák (*1967) a další, všichni mají rádi přírodu a turistiku; první jmenovaný je také autorem konceptu akce. Letos bude již druhým rokem hlavním poutníkem Vojtěch Bartošík (*1987), který rád tvoří, baví ho historie, čajové kultury, je zdrojem inspirací a neotřelých nápadů a především miluje přírodu a často vyráží na dlouhé túry.

Jako Forrest Gump?

Opět půjde jeden hlavní poutník a jako v minulých letech se kdykoli může přidat i kdokoli další a jít celou etapu nebo třeba jen kousek trasy, jak si kdo troufne. Dá tak putujícím a ostatním na spektru v ČR i jinde najevo svou podporu a sympatie. Každý, kdo se takto přidá alespoň na část cesty, dostane na památku malý dárek. I letos na stránkách Adventoru bude možné pomocí sledovacího zařízení vidět, kde se právě putující nacházejí a kdekoli se k nim připojit, nebo je alespoň na cestě pozdravit, zamávat jim, podat chléb se solí a tak.

Radek Čihák se stejně jako v loňském roce Putování zúčastní jako člen terénní produkce a tak se mimo jiné bude účastnit i besed. A protože hraje na kytaru, skládá hudbu a píše texty, tak na besedách některé jeho písně uslyšíte. Adventor o. s. plánuje v tomto roce vydat Radkovi CD.

Za 14 dní téměř 300 kilometrů

Letošní trasa bude mít 283 km a putující tuto vzdálenost ujdou v období od 2. do 16. dubna – tentokrát krajem drsným i krásným zároveň - Vysočinou. Jednotlivé trasy měří v průměru kolem pětadvaceti kilometrů, nejdelší etapa má 35 km, nejkratší – odpočinková - 14 km. Loňským tématem byly prameny a slogan „Návrat k pramenům“, což symbolizovalo návrat k sobě samým. Adventor tak poukazoval na důležitost neskrývat vlastní já, na potřebu být přijímán bez podmínek, bez ohledu na naše schopnosti a výkon.

Podtitul letošního ročníku zní „Nahoru a dolu“ a ne náhodou. Kromě toho, že trasa vede Vysočinou a oblastmi jako jsou Žďárské či Jihlavské vrchy, tak chceme poukázat na to, že život s autismem není procházka růžovým sadem, ale je drsný a krásný zároveň, stejně tak jako kraj, kterým Putování letos vede.

Vložil: Štěpán Cháb

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace