Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Při hymně ho hledám očima, protože vím, jak to prožívá. Kdo je důležitý muž Martiny Sáblíkové?

23.02.2018
Při hymně ho hledám očima, protože vím, jak to prožívá. Kdo je důležitý muž Martiny Sáblíkové?

Foto: Facebook

Popisek: Martina Sáblíková, její kouč a stříbrná jízda

Martina Sáblíková zůstává po oslnivém úspěchu Ester Ledecké tak trochu v jejím stínu, už proto, že má „jen“ stříbro. Jenomže Martina se tak stala po Věře Čáslavské naší druhou nejúspěšnější olympioničkou. A to není zdaleka všem dnům konec!

Martina Sáblíková tak překonala třeba i tak legendárního sportovce, jakým byl Emil Zátopek! Ze stříbrného úspěchu se Martina velmi radovala: „Nebylo to lehké, řekla bych nejtěžší, nejbolestivější, nejneuvěřitelnější. Díky těm, co mi pomohli dostat se zpět a mít možnost tady závodit,“ svěřila se. Zároveň ukázala, jak je přející, když se z celého srdce radovala ze zlaté medaile Ester Ledecké.

 

Ester a Martina se svými medailemi

Naleštíš prkno…

Vzpomene si ještě někdo na dobu, kdy tahle drobná hnědovláska začínala? Na dobu, kdy u nás o rychlobruslení nikdo nic nevěděl, neexistoval stadion, kde by mohly rychlobruslařské naděje trénovat, a tak Martina trénovala třeba i na suchu, a to na speciálním prkně, a kterém mohla cvičit rychlobruslařský skluz. Šlo o obyčejné laminátové prkno z obchodu: „Ty jsou made in doma, vyráběl je trenér,“ řekla tenkrát MF Dnes a popsala, jak se prkno připravuje pro trénink: „Naleštíš prkno prontem proti prachu, otřeš ho a jedeš." 

Na trenéra se můžu spolehnout, hledám ho očima...

Dlouholetým trenérem Martiny Sáblíkové je Petr Novák, který má na jejím úspěchu lví podíl. Není se čemu divit, že si přeje, aby jeho chráněnka závodila co nejlépe, i když oba svorně přiznávají, že se jejich vztah za ta léta poněkud proměnil. Aby také ne, donedávna spolu byli prakticky neustále  a to je pochopitelně obrovská psychická zátěž. Navíc je Petr Novák zřejmě pěkně výbušné povahy: „On se naštve i kvůli maličkosti. Třeba když zaparkuju auto moc blízko k jinému,“ vyprávěla Martina Sáblíková před rokem v MF Dnes. Jejich spojení ale stejně nic nepřekoná: „Petr se o mě stará od 11 let. Nikdy bych neměnila. Tu a tam si lezeme na nervy, ale panuje mezi námi souhra. Můžu se na něj spolehnout. Při hymně ho hledám očima, protože vím, jak silně to prožívá,“ prohlásila v MF Dnes Martina dojemně. 

Konec zatím neplánuje

Martina je dívka, která naplno žije sportem. Do svého soukromí příliš nahlédnout nenechává. Před třemi lety ale přiznala, že má přítele: „Potěší mě každé slovo, který řekne nebo napíše. Udělají mi radost i věci, který udělá. Já jsem hrozně ráda, že takovýho člověka mám za sebou,“ prohlásila v Blesku tehdy s tím, že totožnost svého přítele odhalit nehodlá. Před rokem se pak svěřila s tím, že už občas myslí i na děti, ostatně letos jí bude 31 let. V případě, že by se pro dítě rozhodla, plánuje zcela změnit svůj život a sportovní kariéru opustit: „Nechci mít dítě, abych se mu nevěnovala a za dva měsíce sháněla, kdo mi ho pohlídá. Kdybych ho měla, buď ukončím kariéru celkově, nebo ji přeruším na delší dobu. Neříkám, že to bude hned teď po Koreji (zimní olympijské hry v roce 2018, pozn. red.). Všechno je zatím možné. Bruslení mě pořád baví,“ uvedla v Blesku před rokem. Nyní to vypadá, že děti hned tak neplánuje a konec kariéry se nekoná: „Neslibuji, že bude závodit do olympiády 2022, ale pokud nepřijde nějaký zdravotní problém, budu jezdit dál,“ slíbila novinářům.

 

Martina Sáblíková začala úplně jiným sportem, basketbalem. Rychlobruslení se věnuje až od roku 1998, tehdy založil trenér Petr Novák rychlobruslařské družstvo, a to v zemi, ve které nebyl ani jeden stadion na trénink. A tak děti trénovaly na rybníku, a zamrzlé řece, na kolečkových bruslích…

 

Prorazila v sezóně 2003/ 2004. Výčet jejích úspěchů je fenomenální. Na olympiádě ve Vancouveru v roce 2010 získala dvě zlaté medaile, na 5000 a 3000 metrů, přidala ještě bronz na 1500 metrů, v Soči byla zlatá na 5000 metrů a stříbrná na 3000 metrů. Martina se snažila také startovat na posledních letních olympijských hrách, a to v cyklistice. Bohužel se kvůli poněkud nejasným pravidlům nedokázala na soutěž kvalifikovat.

 

Vložil: Michaela Špačková