Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Fotr v lochu za neplacení alimentů, matka na přesčasech, rodina v rozkladu. Komentář Štěpána Chába

06.12.2017
Fotr v lochu za neplacení alimentů, matka na přesčasech, rodina v rozkladu. Komentář Štěpána Chába

Autor: Facebook

Popisek: Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek poradil matkám, které opustil partner a jsou tak ohroženy chudobou, aby si našly jiného chlapa, takto k problému přistupují politické špičky

Rodina ze Žďáru nad Sázavou. Matka, tři děti a… nikdo. Otec se totiž od rodiny odkopal. Byla mu přítěží. Nejspíš ho rušila při dobývání dalšího levelu v počítačové hře. Ono utlouct virtuálního hada je pro mnohé otce důležitější, než být poblíž svému dítěti. Od roku 2006 měl rodinu v řešení OSPOD, snažili se je podporovat. V roce 2013 otec rodinu odkopl. Dohodli se soudně na placení výživného. Ve výsledku měl otec platit na tři děti 7 000,- Kč. Už v roce 2014 byl OSPOD informován policií, že otec výživné neplatí. Nyní je otec v výkonu trestu za neplacení výživného. Na výživném totiž SVÉ rodině za tu dobu neposlal přes 250 000,- Kč.

Matka neustále v zaměstnání. Honila přesčasy, aby utáhla nejen chod rodiny a výživu dětí, ale také, chytněte se futer, exekuci ve výši 7 300,- Kč měsíčně, kterou na rodinu uvalil absentující otec, tohoto času na dovolené v kriminálu. Kvůli matčiným přesčasům rodina měla více peněz, než aby od úřadů mohla žádat o dorovnání do životního minima. Od roku 2015 byla rodina podporována nadací Agrofertu. Nyní podpora z Agrofertu skončila. Zároveň s tím zaměstnavatel matky zakázal přesčasy, rodina se tak dostala do šílených veletočů šíleného finančního světa, kde nezáleží na rodině, ale na transakcích mezi bankami.

Malá pomoc z obecně prospěšné společnosti Světýlko

OSPOD oslovil Světýlko o.p.s. s tím, že rodina je na dně a jakákoliv pomoc by rodinu dokázala odpoutat od úplného dna. Světýlko všem třem dětem uhradilo školní obědy do konce školního roku. Uleví se tak rodině? Každá koruna dobrá. A to i ta ušetřená, která se může nacpat do jiného chřtánu, který se pokouší rodinu zlomit zase z jiné strany. Rodiny, které se dostanou do tíživé finanční situace většinou řeší situaci tím, že začne šetřit tam, kde to jde. Výdaj na školní obědy pro jedno dítě se většinou pohybuje kolem 5 000,- za půl roku. Ušetřit tak za tři děti 15 000,- Kč s tím, že se jim do školy namaže chleba, je jeden z prvních kroků. Rodina nemá jinou možnost. Musí šetřit. Musí přežít.

Děti a pravidelná, vydatná strava

Jde ošulit vývoj dítěte tím, že nebude dostávat oběd? Hladové dítě ztrácí pozornost. Začne se mu zhoršovat prospěch, vede to často ke zhoršenému chování, malému sebevědomí. Dítě se cítí vyčleněné, odkopnuté, porovnává se se spolužáky a vidí propastný rozdíl, který je znevýhodňuje. U mála dětí to vede k vybičování se k výkonu. U naprosté většiny dětí to vede ke kapitulaci. Vzdají svůj život už v jeho počátku. Přijmou svou roli a zůstanou v ní po celý život.

Otázka samoživitelek

Jakmile dojde na upozornění na problém samoživitelek, přijde klasicky výsměšná poznámka – neměla rozevírat nohy před někým, kdo ji pak odkopne, je to její vina, ať si to vyžere. Přičemž, podle statistického úřadu, počet samoživitelek roste. Jsou na vině připitomělé ženy, které dají tomu, komu nemají? Nejsou na vině rozmazlení muži, kteří neustojí první překážku… nepřeklenou se přes první PMS... a prostě jdou za jinou? Vztahy přeci nejsou jen počáteční záchvat lásky, ale právě dlouhodobé a skutečné vybudování lásky partnerské, se vším všudy. V dobrém a zlém, do kelu.

Často přijde na přetřes valorizace důchodů, chudoba důchodců, nedůstojné stáří. Přičemž situace samoživitelek je o mnoho horší, než situace důchodců. Protože samoživitelky musí vystačit s daleko méně penězi na osobu, než jakýkoliv důchodce. Představte si tu psychickou zátěž, když matka nemá co dát svému dítěti k jídlu. Když se po topince ke snídani podává topinka k obědu i k večeři. Dítě nezemře hlady, ale asi i největší cynik uzná, že topinka by u výživového poradce propadla na plné čáře. Přesto je to vcelku často hlavní jídlo v domácnosti samoživitelky.

Měl by stát platit výživné za otce, kteří se na rodinu vykašlali?

Rozhodně. Zpřísnit dopad na absentující otce, zhoršit donucovací prostředky. A pokud by i přes všechny příkazy a zákazy otec neplatil, platit za něj a jeho poslat do dolů. Ne do kriminálu, do dolů. S krumpáčem v pazouře mu dojde, že o své děti se má starat. Že jeho zodpovědnost je skutečná, není to jen nějaký skill v počítačové hře.

 

 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace