Fotr v lochu za neplacení alimentů, matka na přesčasech, rodina v rozkladu. Komentář Štěpána Chába
06.12.2017
Foto: Facebook
Popisek: Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek poradil matkám, které opustil partner a jsou tak ohroženy chudobou, aby si našly jiného chlapa, takto k problému přistupují politické špičky
Rodina ze Žďáru nad Sázavou. Matka, tři děti a… nikdo. Otec se totiž od rodiny odkopal. Byla mu přítěží. Nejspíš ho rušila při dobývání dalšího levelu v počítačové hře. Ono utlouct virtuálního hada je pro mnohé otce důležitější, než být poblíž svému dítěti. Od roku 2006 měl rodinu v řešení OSPOD, snažili se je podporovat. V roce 2013 otec rodinu odkopl. Dohodli se soudně na placení výživného. Ve výsledku měl otec platit na tři děti 7 000,- Kč. Už v roce 2014 byl OSPOD informován policií, že otec výživné neplatí. Nyní je otec v výkonu trestu za neplacení výživného. Na výživném totiž SVÉ rodině za tu dobu neposlal přes 250 000,- Kč.
Matka neustále v zaměstnání. Honila přesčasy, aby utáhla nejen chod rodiny a výživu dětí, ale také, chytněte se futer, exekuci ve výši 7 300,- Kč měsíčně, kterou na rodinu uvalil absentující otec, tohoto času na dovolené v kriminálu. Kvůli matčiným přesčasům rodina měla více peněz, než aby od úřadů mohla žádat o dorovnání do životního minima. Od roku 2015 byla rodina podporována nadací Agrofertu. Nyní podpora z Agrofertu skončila. Zároveň s tím zaměstnavatel matky zakázal přesčasy, rodina se tak dostala do šílených veletočů šíleného finančního světa, kde nezáleží na rodině, ale na transakcích mezi bankami.
Malá pomoc z obecně prospěšné společnosti Světýlko
OSPOD oslovil Světýlko o.p.s. s tím, že rodina je na dně a jakákoliv pomoc by rodinu dokázala odpoutat od úplného dna. Světýlko všem třem dětem uhradilo školní obědy do konce školního roku. Uleví se tak rodině? Každá koruna dobrá. A to i ta ušetřená, která se může nacpat do jiného chřtánu, který se pokouší rodinu zlomit zase z jiné strany. Rodiny, které se dostanou do tíživé finanční situace většinou řeší situaci tím, že začne šetřit tam, kde to jde. Výdaj na školní obědy pro jedno dítě se většinou pohybuje kolem 5 000,- za půl roku. Ušetřit tak za tři děti 15 000,- Kč s tím, že se jim do školy namaže chleba, je jeden z prvních kroků. Rodina nemá jinou možnost. Musí šetřit. Musí přežít.
Děti a pravidelná, vydatná strava
Jde ošulit vývoj dítěte tím, že nebude dostávat oběd? Hladové dítě ztrácí pozornost. Začne se mu zhoršovat prospěch, vede to často ke zhoršenému chování, malému sebevědomí. Dítě se cítí vyčleněné, odkopnuté, porovnává se se spolužáky a vidí propastný rozdíl, který je znevýhodňuje. U mála dětí to vede k vybičování se k výkonu. U naprosté většiny dětí to vede ke kapitulaci. Vzdají svůj život už v jeho počátku. Přijmou svou roli a zůstanou v ní po celý život.
Otázka samoživitelek
Jakmile dojde na upozornění na problém samoživitelek, přijde klasicky výsměšná poznámka – neměla rozevírat nohy před někým, kdo ji pak odkopne, je to její vina, ať si to vyžere. Přičemž, podle statistického úřadu, počet samoživitelek roste. Jsou na vině připitomělé ženy, které dají tomu, komu nemají? Nejsou na vině rozmazlení muži, kteří neustojí první překážku… nepřeklenou se přes první PMS... a prostě jdou za jinou? Vztahy přeci nejsou jen počáteční záchvat lásky, ale právě dlouhodobé a skutečné vybudování lásky partnerské, se vším všudy. V dobrém a zlém, do kelu.
Často přijde na přetřes valorizace důchodů, chudoba důchodců, nedůstojné stáří. Přičemž situace samoživitelek je o mnoho horší, než situace důchodců. Protože samoživitelky musí vystačit s daleko méně penězi na osobu, než jakýkoliv důchodce. Představte si tu psychickou zátěž, když matka nemá co dát svému dítěti k jídlu. Když se po topince ke snídani podává topinka k obědu i k večeři. Dítě nezemře hlady, ale asi i největší cynik uzná, že topinka by u výživového poradce propadla na plné čáře. Přesto je to vcelku často hlavní jídlo v domácnosti samoživitelky.
Měl by stát platit výživné za otce, kteří se na rodinu vykašlali?
Rozhodně. Zpřísnit dopad na absentující otce, zhoršit donucovací prostředky. A pokud by i přes všechny příkazy a zákazy otec neplatil, platit za něj a jeho poslat do dolů. Ne do kriminálu, do dolů. S krumpáčem v pazouře mu dojde, že o své děti se má starat. Že jeho zodpovědnost je skutečná, není to jen nějaký skill v počítačové hře.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .
Vložil: Štěpán Cháb