Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Žďár získal dotaci na rekonstrukci náměstí Republiky

28.06.2013
Žďár získal dotaci na rekonstrukci náměstí Republiky

Autor: Profimedia

Popisek: Peníze, ilustrační foto

Městu Žďáru nad Sázavou se podařilo získat významnou dotaci na připravený projekt rekonstrukce náměstí Republiky. Jde o částku dotace ve výši 22,2 miliónu Kč z celkových rozpočtovaných nákladů ve výši 36,8 mil. Kč.

Náměstí Republiky je důležitým místem města Žďáru s jasnou vazbou na ekonomické, obchodní a volnočasové aktivity občanů a návštěvníků města. Současný technický stav náměstí je špatný a odpovídá době, která uplynula od posledních úprav jeho podoby.

Rekonstrukcí dojde k úpravě pochůzných i pojízdných ploch náměstí

„Prostor náměstí dlouhodobě volá po obnově vzhledu a mě těší, že budeme moci konečně tento nejdůležitější centrální prostor města opravit a dát prostor k jeho dalšímu oživení“, komentovala situaci starostka města Ing. Dagmar Zvěřinová.

Rekonstrukcí dojde k úpravě pochůzných i pojízdných ploch náměstí, zlepšení organizace dopravy, ke zvýšení počtu stání pro vozidla přepravující osoby těžce pohybově postižené (4x) a nově vytvoření jednoho stání pro osoby doprovázející dítě v kočárku. Plánované úpravy zahrnují i obnovu zeleně, a to včetně úprav ke snížení hluku v prostoru náměstí z přilehlé hlavní silnice I/37.

Nová dominanta náměstí

Novou dominantou náměstí se stane kašna, která bude umístěna na místě dnešní fontány. Kašna bude mít podobu kamenné mísy s motivem pěti pramenů řeky Sázavy. Ve středu mísy bude umístěno 5 trysek, které budou tryskat do výšky a dopadat na vodní hladinu. Vodní prameny z trysek budou mít nastavitelnou intenzitu a budou umožňovat různé režimy. Prameny budou ve večerních hodinách nasvíceny.

Dalším novým zajímavým prvkem bude časová osa města umístěná mezi morovým sloupem a starou radnicí. Půjde o linii šesti bronzových desek zapuštěných do dlažby. Tyto desky budou obsahovat základní časové mezníky ve vývoji města, např. rok 1607, kdy byl Žďár povýšen na město.

Současně projekt zahrnuje rekonstrukci veřejného osvětlení

Celý prostor náměstí vhodně doplní mobiliář. Budou ho tvořit lavičky, kruhová lavice kolem lípy, patníky se znakem města, stojany na kola, mříže ke stromům, odpadkové koše, pítko a nový informační panel s východiště turistických cest. Díky tomu dojde k více než dvojnásobnému rozšíření počtu míst k sezení a odpočinku v prostoru náměstí.

Současně projekt zahrnuje rekonstrukci veřejného osvětlení, včetně instalace osvícení kamenných bloků v centrální části náměstí, některých korun stromů a ostatních prvků náměstí jako je morový sloup. Nedílnou součástí je i rozšíření počtu dešťových vpustí a tím zlepšení odvodnění povrchových srážkových vod.

Ukončení prací v dubnu 2015

Informaci o získání dotace z Regionálního operačního programu Jihovýchod obdrželi zástupci města ve čtvrtek 27. června. Dalším krokem bude organizace výběrového řízení na zhotovitele stavby. Samotná realizace by pak měla začít v listopadu 2013.

„Jsem moc rád, že se podařilo uspět s žádostí o dotaci a získat finanční podporu na tak významnou akci města. Na novou podobu náměstí se můžeme těšit nejpozději v dubnu 2015," dodal k plánovanému harmonogramu projektový koordinátor města Jiří Matoušek.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace