Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Žďár získal dotaci na rekonstrukci náměstí Republiky

28.06.2013
Žďár získal dotaci na rekonstrukci náměstí Republiky

Autor: Profimedia

Popisek: Peníze, ilustrační foto

Městu Žďáru nad Sázavou se podařilo získat významnou dotaci na připravený projekt rekonstrukce náměstí Republiky. Jde o částku dotace ve výši 22,2 miliónu Kč z celkových rozpočtovaných nákladů ve výši 36,8 mil. Kč.

Náměstí Republiky je důležitým místem města Žďáru s jasnou vazbou na ekonomické, obchodní a volnočasové aktivity občanů a návštěvníků města. Současný technický stav náměstí je špatný a odpovídá době, která uplynula od posledních úprav jeho podoby.

Rekonstrukcí dojde k úpravě pochůzných i pojízdných ploch náměstí

„Prostor náměstí dlouhodobě volá po obnově vzhledu a mě těší, že budeme moci konečně tento nejdůležitější centrální prostor města opravit a dát prostor k jeho dalšímu oživení“, komentovala situaci starostka města Ing. Dagmar Zvěřinová.

Rekonstrukcí dojde k úpravě pochůzných i pojízdných ploch náměstí, zlepšení organizace dopravy, ke zvýšení počtu stání pro vozidla přepravující osoby těžce pohybově postižené (4x) a nově vytvoření jednoho stání pro osoby doprovázející dítě v kočárku. Plánované úpravy zahrnují i obnovu zeleně, a to včetně úprav ke snížení hluku v prostoru náměstí z přilehlé hlavní silnice I/37.

Nová dominanta náměstí

Novou dominantou náměstí se stane kašna, která bude umístěna na místě dnešní fontány. Kašna bude mít podobu kamenné mísy s motivem pěti pramenů řeky Sázavy. Ve středu mísy bude umístěno 5 trysek, které budou tryskat do výšky a dopadat na vodní hladinu. Vodní prameny z trysek budou mít nastavitelnou intenzitu a budou umožňovat různé režimy. Prameny budou ve večerních hodinách nasvíceny.

Dalším novým zajímavým prvkem bude časová osa města umístěná mezi morovým sloupem a starou radnicí. Půjde o linii šesti bronzových desek zapuštěných do dlažby. Tyto desky budou obsahovat základní časové mezníky ve vývoji města, např. rok 1607, kdy byl Žďár povýšen na město.

Současně projekt zahrnuje rekonstrukci veřejného osvětlení

Celý prostor náměstí vhodně doplní mobiliář. Budou ho tvořit lavičky, kruhová lavice kolem lípy, patníky se znakem města, stojany na kola, mříže ke stromům, odpadkové koše, pítko a nový informační panel s východiště turistických cest. Díky tomu dojde k více než dvojnásobnému rozšíření počtu míst k sezení a odpočinku v prostoru náměstí.

Současně projekt zahrnuje rekonstrukci veřejného osvětlení, včetně instalace osvícení kamenných bloků v centrální části náměstí, některých korun stromů a ostatních prvků náměstí jako je morový sloup. Nedílnou součástí je i rozšíření počtu dešťových vpustí a tím zlepšení odvodnění povrchových srážkových vod.

Ukončení prací v dubnu 2015

Informaci o získání dotace z Regionálního operačního programu Jihovýchod obdrželi zástupci města ve čtvrtek 27. června. Dalším krokem bude organizace výběrového řízení na zhotovitele stavby. Samotná realizace by pak měla začít v listopadu 2013.

„Jsem moc rád, že se podařilo uspět s žádostí o dotaci a získat finanční podporu na tak významnou akci města. Na novou podobu náměstí se můžeme těšit nejpozději v dubnu 2015," dodal k plánovanému harmonogramu projektový koordinátor města Jiří Matoušek.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace