Loňské teplé a suché počasí a srážkový deficit urychlily množení kůrovce. Lesy ČR vyzývají vlastníky k zajištění ochrany lesa
28.02.2017
Foto: Václav Sojka
Popisek: Lýkožrout smrkový
Teplé a suché počasí roku 2016 a pokračující srážkový deficit z let minulých urychlil vývoj podkorního hmyzu na smrku – kůrovců – a umožnil jim extrémně zvýšit početní stavy. Proto se nyní na mnoha místech, především v okrajích lesních porostů, objevují jednotlivé smrky či 'kola' smrků s opadávající kůrou.
Lesy České republiky, s. p., Lesní správa Nové Město na Moravě, jako organizace vykonávající odbornou správu lesů v katastrálním území vaší obce, upozorňuje vlastníky lesů na reálné kůrovcové nebezpečí, které se předpokládá počátkem roku 2017. Zároveň vyzývá vlastníky lesů ke zvýšené aktivitě na úseku kontroly lesních porostů v roce 2017. Optimální je provádění opakovaných kontrol v lesních porostech v intervalu sedmi až deseti dní. Při eventuelním zjištění výskytu kůrovce je pak vhodné obrátit se na svého odborného lesního hospodáře a v součinnosti s ním stanovit postup boje proti kůrovcům ve vašich či okolních lesích.
V případě jakýchkoliv počátečních příznaků poškození smrčin či jednotlivých stromů (barevné změny korun smrků, usychající stromy, opadávající jehličí, odlupující se kůra či stromy jinak poškozené, výrony pryskyřice či závrty nebo rezavohnědé drtinky na kmeni či patě stromů) je zapotřebí provádět okamžitá opatření k zamezení dalšího šíření kůrovců v lesích s výskytem kůrovců, ale i v lesích sousedních vlastníků. Likvidace tohoto kůrovcového dříví musí být provedena nejpozději do konce měsíce března.
Les napadený kůrovcem
Dále je pak nutné včas – nejpozději do konce měsíce května – zlikvidovat veškerou pro kůrovce atraktivní dřevní hmotu, vzniklou v zimním období, vhodnou pro jejich množení (zlomy, vývraty, silně oslabené a usychající jedince, ale též i potěžební zbytky či palivo, ponechané v porostu) a průběžně důsledně vyhledávat a včas vhodným způsobem asanovat dřevní hmotu již kůrovci napadenou (nejlépe provést okamžité vytěžení napadených stromů a jejich odvoz z lesa, případně odkornění a spálení kůry či chemickou asanaci).
Je důležité místo výskytu kůrovce dále pravidelně sledovat, případně provést další těžbu a asanaci napadených stromů, které dříve ještě nejevily viditelné známky napadení. Je v zájmu vlastníka lesa upozornit též nečinné sousední vlastníky na rizika, spojená s přemnožením kůrovce.
V případě jakýchkoliv nejasností kontaktujte svého odborného lesního hospodáře.
Děkujeme všem vlastníkům za spolupráci
Lesní správa Nové Město na Moravě
Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .
Vložil: Redaktor KL