Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Krade se vše, co není přibité, hlavně kovy? Víme, jak lehce uzamknout kanálové poklopy, kolektorové vpusti nebo vodovodní šachty, je to český vynález

10.11.2016
Krade se vše, co není přibité, hlavně kovy? Víme, jak lehce uzamknout kanálové poklopy, kolektorové vpusti nebo vodovodní šachty, je to český vynález

Foto: Ilustrační foto pixabay.com

Popisek: Vynález žďárského Tokozu snadno vyřeší problém s mizejícími kanálovými poklopy

Žďárský výrobce zámků a kování TOKOZ zaujal jednoduchým vynálezem – zámkem, kterým lze lehce uzamknout kanálová víka, kolektorové vpusti nebo vodovodní šachty. Zásadně snižuje riziko jejich odcizení nebo uvolnění vinou provozu a tím minimalizuje spojené bezpečnostní problémy. Navíc výrazně redukuje hlučnost, způsobenou přejížděním kanálových vík, a zamezuje vniknutí nepovolaných osob.

Původní vynález, který již dostal českou patentovou ochranu, byl zkonstruován na základě poptávky měst a obcí na Balkáně, která se dlouhodobě potýkala s pojistnými podvody místní mafie, v nichž hrály hlavní roli fingované nehody, způsobené právě chybějícími kanálovými víky. Mechanismus však velmi rychle našel zájemce po celé Evropě – proti teroristům zvažoval nasazení i olympijský Londýn. Zájem o něj mají i česká města.

Kanálový zámek s označením US 250 je navržen tak, aby ho bylo možné dodatečně namontovat na jakýkoli typ běžných poklopů. Instaluje se na jejich vnitřní stranu a není třeba měnit rozměry poklopu nebo jeho typ. Montáží se dokonce nemění ani certifikace a bezpečnostní třída poklopu, což je důležité především pro strategické objekty. Zámek lze odemknout pouze speciálním pákovým klíčem, jehož profil může být buď univerzální, nebo v libovolné zákaznické úpravě. Celý mechanismus je velmi jednoduchý, a není tedy náchylný k opotřebení. Spolehlivě funguje také v extrémních podmínkách, odolá vlhku, nečistotám nebo například posypové soli. Prokázaly to již stovky namontovaných kusů.

zámek kanálových poklopů

V České republice zámek chrání například podzemní nádrže čerpacích stanic, silniční kanálová víka v městech a obcích, úpravny vod nebo plynové stanice, ale třeba také historickou kanalizaci v lednicko-valtickém areálu. „Zájem o vynález je potěšující. Česká města a vesnice ho instalují především jako zábranu proti odcizení drahých kovových poklopů nebo pro snížení hlučnosti na dopravních průtazích. V evropských metropolích by naše zámky mohly chránit poklopy podzemních objektů a snižovat tak riziko spojené s vniknutím nepovolaných osob, ať už vandalů nebo teroristů,“ uvádí Petr Neuvirt, obchodní ředitel pro zámky a kování společnosti TOKOZ.

„Velkou výhodou je především jednoduchost celého zařízení. Kanalizaci středně velké obce dokáží naši technici zajistit během několika dnů, čerpací stanici během několika hodin, strategický objekt, jako je třeba úpravna vod, zabezpečíme do týdne. To vše bez dodatečných nákladů,“ dodává Neuvirt.

zámek kanálových poklopů

S ohledem na úspěch kanálového zámku TOKOZ vyvinul také další typ zabezpečení kanálových mříží. Uzamykací kotva US 260 uchytí kanálové víko pomocí bezpečnostních šroubů a bez správného profilu klíče znemožní jeho odklopení – a to i s použitím extrémní síly.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL