Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Víte, že se dá tančit i v oblacích na vysoké čínské tyči? Nevěříte? Ve Žďáru nad Sázavou vás o tom přesvědčí festival KoresponDance

29.06.2016
Víte, že se dá tančit i v oblacích na vysoké čínské tyči? Nevěříte? Ve Žďáru nad Sázavou vás o tom přesvědčí festival KoresponDance

Foto: korenspondance.cz

Popisek: Žďár nad Sázavou opět přivítá mezinárodní festival současného tance a pohybového divadla KoresponDance

Žďár nad Sázavou již počtvrté přivítá mezinárodní festival současného tance a pohybového divadla KoresponDance. Festival se bude konat od 8. do 10. července 2016 v areálu žďárského zámku a po celém městě. Jeho letošním ústředním tématem je tanec a scénografie a k tomu využívá genius loci místa, proslaveného barokní architekturou Jana Blažeje Santiniho-Aichla. Jednotlivá taneční představení se budou konat jak pod širým nebem, tak v prostorách samotného zámku. Všichni návštěvníci, děti i dospělí, se díky němu budou moci setkat s profesionálními umělci z celého světa.

„Scénografie a pohyb je téma, jež hodně obohacuje pohled na tanec, a výborně tak zapadá do filozofie festivalu, který diváky láká na nové a netradiční pohledy na tanec a pohybové umění,“ říká Marie Kinsky, ředitelka festivalu. Bohatý program KoresponDance ve Žďáru nad Sázavou letos ukáže práci jak téměř začínajících umělců, tak těch, kteří jsou již etablováni na mezinárodní scéně.

KoresponDance

Mnozí z nich se v Česku představí vůbec poprvé, například belgická choreografka a tanečnice Marie Goeminne, jež uvede představení Lostbox, v němž se zaměřuje na tělo a pohyb v minimálním prostoru krabice. Pro představení využívá atraktivní a velmi netradiční prostor kabinetu kuriozit Muzea nové generace. Angličan Dan Canhampřiváží svůj kus 30 Cecil Street a tančí o tom, co zbude z divadla, které navždy zavře své dveře publiku. Z Francie zase přijíždí původem slovenská tanečnice a choreografka Eva Klimáčková se svým sólem The perception off, v němž zkoumá možnosti světla a minimalizovaného tanečního prostoru.

Mexičan Francisco Córdova Azuela uvede dynamický duet Postskriptum o rozloučeních a setkáních. Svou práci se studenty brněnské Janáčkovy akademie múzických umění budou prezentovat Dominique Boivinz Francie a Pierre Nadaud, francouzský performer, který dlouhodobě žije a pracuje v Česku. Joao Santos z Portugalska pracoval na inscenaci Contigo se slavným choreografem Ruiem Hortou. Vzniklo tak tanečně-novocirkusové sólo, v němž Joao mistrovsky ovládá čínskou tyč. Jordi Galí přijíždí ze Španělska a ve svém T zkoumá vztahy mezi tělem a předměty, ať je to dřevěný trám, kámen nebo pneumatika. Skotský choreograf Robbie Synge využívá balance, tíhy, gravitace, energie a alchymie okamžiku.

KoresponDance

Diváci se také mohou těšit na projekty, které spoluvytvářejí místní umělci i obyvatelé Žďáru, kteří zatím neměli se současným tancem mnoho zkušeností. Nyní měli příležitost sejít se s tanečními profesionály, společně tvořit a sblížit se s tanečním světem. „Je to pro nás způsob, jak ukázat lidem, že si tanec může užít opravdu úplně každý,“ říká Marie Kinsky.

Festival uvede dva hudebně-taneční projekty, které společně vytvořili francouzský choreograf Jean Gaudin a kontratenorista Sébastien Fournier. První z nich vznikl ve spolupráci se žďárským dětským pěveckým sborem, druhým bude taneční inscenace Stabat Mater Pergolesis spojená se zpěvem Sébastiena Fourniera v prostorách oválného freskového sálu v prelatuře zámku. Z další spolupráce v tanečně-hudební oblasti, tentokrát s Francouzsko-českou hudební akademií v Telči, vznikne společný koncert.  

KoresponDance

Novinkou festivalu je celosvětová tvůrčí platforma Fillimit, která se soustředí na setkání a konfrontaci skupiny mladých českých a zahraničních choreografů a na propojení s mezinárodními partnery festivalu. „Nabídli jsme jim možnost nových setkání, vzájemnou diskusi a spolupráci se zástupci mezinárodní taneční scény. Doufáme, že se nám tím podaří stimulovat průlom z často zacyklených lokálních stereotypů, které vývoj tvůrčího potenciálu zpomalí nebo znemožní. Jejich pracovní návrhy budou uvedeny v rámci programu festivalu a tři z nich budou pokračovat rezidencí ve Žďáru nebo v zahraničí,“ popisuje Lenka Flory, která Fillimit zaštiťuje a zároveň se podílí na zahraniční dramaturgii festivalu. Do Žďáru se sjedou choreografové z Venezuely, z Mexika, ze Spojených států, z Evropy a z České republiky.

Jako každý rok jsou i letos součástí festivalu tvůrčí ateliéry pro děti i dospělé návštěvníky, diskusní kulaté stoly, prohlídky zámku i poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, teprve rok otevřeného unikátního Muzea nové generace a také program se žďárskými hasiči

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL