Víte, že se dá tančit i v oblacích na vysoké čínské tyči? Nevěříte? Ve Žďáru nad Sázavou vás o tom přesvědčí festival KoresponDance
29.06.2016
Foto: korenspondance.cz
Popisek: Žďár nad Sázavou opět přivítá mezinárodní festival současného tance a pohybového divadla KoresponDance
Žďár nad Sázavou již počtvrté přivítá mezinárodní festival současného tance a pohybového divadla KoresponDance. Festival se bude konat od 8. do 10. července 2016 v areálu žďárského zámku a po celém městě. Jeho letošním ústředním tématem je tanec a scénografie a k tomu využívá genius loci místa, proslaveného barokní architekturou Jana Blažeje Santiniho-Aichla. Jednotlivá taneční představení se budou konat jak pod širým nebem, tak v prostorách samotného zámku. Všichni návštěvníci, děti i dospělí, se díky němu budou moci setkat s profesionálními umělci z celého světa.
„Scénografie a pohyb je téma, jež hodně obohacuje pohled na tanec, a výborně tak zapadá do filozofie festivalu, který diváky láká na nové a netradiční pohledy na tanec a pohybové umění,“ říká Marie Kinsky, ředitelka festivalu. Bohatý program KoresponDance ve Žďáru nad Sázavou letos ukáže práci jak téměř začínajících umělců, tak těch, kteří jsou již etablováni na mezinárodní scéně.

Mnozí z nich se v Česku představí vůbec poprvé, například belgická choreografka a tanečnice Marie Goeminne, jež uvede představení Lostbox, v němž se zaměřuje na tělo a pohyb v minimálním prostoru krabice. Pro představení využívá atraktivní a velmi netradiční prostor kabinetu kuriozit Muzea nové generace. Angličan Dan Canhampřiváží svůj kus 30 Cecil Street a tančí o tom, co zbude z divadla, které navždy zavře své dveře publiku. Z Francie zase přijíždí původem slovenská tanečnice a choreografka Eva Klimáčková se svým sólem The perception off, v němž zkoumá možnosti světla a minimalizovaného tanečního prostoru.
Mexičan Francisco Córdova Azuela uvede dynamický duet Postskriptum o rozloučeních a setkáních. Svou práci se studenty brněnské Janáčkovy akademie múzických umění budou prezentovat Dominique Boivinz Francie a Pierre Nadaud, francouzský performer, který dlouhodobě žije a pracuje v Česku. Joao Santos z Portugalska pracoval na inscenaci Contigo se slavným choreografem Ruiem Hortou. Vzniklo tak tanečně-novocirkusové sólo, v němž Joao mistrovsky ovládá čínskou tyč. Jordi Galí přijíždí ze Španělska a ve svém T zkoumá vztahy mezi tělem a předměty, ať je to dřevěný trám, kámen nebo pneumatika. Skotský choreograf Robbie Synge využívá balance, tíhy, gravitace, energie a alchymie okamžiku.

Diváci se také mohou těšit na projekty, které spoluvytvářejí místní umělci i obyvatelé Žďáru, kteří zatím neměli se současným tancem mnoho zkušeností. Nyní měli příležitost sejít se s tanečními profesionály, společně tvořit a sblížit se s tanečním světem. „Je to pro nás způsob, jak ukázat lidem, že si tanec může užít opravdu úplně každý,“ říká Marie Kinsky.
Festival uvede dva hudebně-taneční projekty, které společně vytvořili francouzský choreograf Jean Gaudin a kontratenorista Sébastien Fournier. První z nich vznikl ve spolupráci se žďárským dětským pěveckým sborem, druhým bude taneční inscenace Stabat Mater Pergolesis spojená se zpěvem Sébastiena Fourniera v prostorách oválného freskového sálu v prelatuře zámku. Z další spolupráce v tanečně-hudební oblasti, tentokrát s Francouzsko-českou hudební akademií v Telči, vznikne společný koncert.

Novinkou festivalu je celosvětová tvůrčí platforma Fillimit, která se soustředí na setkání a konfrontaci skupiny mladých českých a zahraničních choreografů a na propojení s mezinárodními partnery festivalu. „Nabídli jsme jim možnost nových setkání, vzájemnou diskusi a spolupráci se zástupci mezinárodní taneční scény. Doufáme, že se nám tím podaří stimulovat průlom z často zacyklených lokálních stereotypů, které vývoj tvůrčího potenciálu zpomalí nebo znemožní. Jejich pracovní návrhy budou uvedeny v rámci programu festivalu a tři z nich budou pokračovat rezidencí ve Žďáru nebo v zahraničí,“ popisuje Lenka Flory, která Fillimit zaštiťuje a zároveň se podílí na zahraniční dramaturgii festivalu. Do Žďáru se sjedou choreografové z Venezuely, z Mexika, ze Spojených států, z Evropy a z České republiky.
Jako každý rok jsou i letos součástí festivalu tvůrčí ateliéry pro děti i dospělé návštěvníky, diskusní kulaté stoly, prohlídky zámku i poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, teprve rok otevřeného unikátního Muzea nové generace a také program se žďárskými hasiči
Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .
Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .
Vložil: Redaktor KL