Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Za to, že Sáblíková nepojede do Ria, můžou čeští bafuňáři. To neřekl nějaký ňouma, ale slavný cyklista Štybar. Kdo má máslo na hlavě?

28.06.2016
Za to, že Sáblíková nepojede do Ria, můžou čeští bafuňáři. To neřekl nějaký ňouma, ale slavný cyklista Štybar. Kdo má máslo na hlavě?

Autor: Facebook

Popisek: Dočká se Martina Sáblíková další medaile?

Martina Sáblíková chtěla na olympiádě v Riu reprezentovat v silniční časovce. Nepojede ale nikam. Před pár dny totiž padlo rozhodnutí, že ji nepustí Mezinárodní cyklistická asociace (UCI). Podle asociace by se totiž musela zároveň kvalifikovat do závodu s hromadným startem. Český cyklistický svaz ale kvalifikační pravidla pochopil jinak a teď už je pozdě.

Sáblíková jako prokazatelně nejlepší česká silničářka posledních let dojela na zářijovém mistrovství světa v Richmondu v časovce v redukovaném pořadí devátá, přičemž deset nejlepších zemí mělo mít jistotu startu na OH. Podle výkladu pravidel ze strany UCI však má být start na olympijské časovce  prvotně podmíněn kvalifikací do závodu s hromadným startem, což se českým cyklistkám nepodařilo.

Kolega Štybar vše vidí jako obrovskou chybu

Ke kauze se vyjádřil jiný slavný český cyklista, Zdeněk Štybar. „Já Martinu znám celkem dobře, trénoval jsem s ní loni v Itálii v Livignu a taky na Mallorce. Vím, jak zodpovědně se na to připravovala a jak moc trénovala. Takže tohle rozhodnutí mě hodně mrzí. Jaké výkony ona na tom kole předvádí, to klobouk dolů. A mrzí mě, že je to stálo tolik energie, tolik úsilí a teď dostanou takovéhle rozhodnutí. Už jenom to, že se musí prát o nominaci, to je obrovská chyba, která stojí spoustu sil nejen toho sportovce, ale celý jeho tým. Tohle na ně psychicky hodně dopadne,“ prozrazuje kolega pro ECHO 24.

Chyba je u nás, nepřečetli si pravidla

Kde se podle něj stala chyba? „Já si myslím, že chyba byla tady u nás, že si pořádně nepřečetli nominační kritéria. Že se u tak podstatné věci pořádně neinformovali. Někdo říká, že to měla vědět ona nebo její realizační tým. Na druhou stranu, někdo je na to měl upozornit. Její hlavní disciplína je rychlobruslení, ne cyklistika, takže nemůže vědět všechno. Na tohle je měli prostě upozornit,“ zlobí se Štybar. Sám si také zatím není nominací jistý.

S psychikou Martiny to zacvičilo, říká trenér

A co na to říká Martiny trenér Petr Novák:  „Jsem zklamaný a hodně těžko se mi o tom hovoří. Zatím jsme to moc nerozebírali, ale připouštím, že s psychikou Martiny to zacvičilo hodně. Snažím se zůstat v klidu a nějak ji z toho dostat,“ doufá stále v možnost nominace.

Nic nevíme, říká funkcionář

A co na to čeští sportovní pohlaváři? Český svaz cyklistiky v celém případu spolupracuje s Českým olympijským výborem a expertem na sportovní právo Janem Šťovíčkem a proti informaci o definitivním zamezení startu Sáblíkové v Riu ze strany UCI se ohradil.  „Jsme s UCI v komunikaci s kanceláří pana Šťovíčka, vyměňujeme si maily a včera jsme opět UCI žádali, aby nás oficiálně informovali i v případě, že nám místo pro Martinu Sáblíkovou nepřiřknou. V případě, že by tedy bylo na 100 procent jasné, že Martina nepojede, tak bychom to věděli," řekl generální sekretář svazu Stanislav Kozubek.

„Svaz žádnou takovouhle informaci nedostal, nedostala ji podle mých informací ani kancelář pana Šťovíčka a ani olympijský výbor. Dokud nebudeme mít tuto informaci, zatím vůbec nemáme možnost cokoliv komentovat a já považuju celou věc stále za otevřenou," dodal Kozubek.

Asi nějaká panika...

„Komunikace je vedená na linii UCI na jedné straně a na druhé já jako advokát, který zastupuje cyklistický svaz a ČOV. Nemyslím si, že by Sport Invest měl k dispozici přímo tu komunikaci a přesně ty informace, které máme my. A mohou tak být do značné míry zkreslené. Proto tam asi vypukla nějaká panika," uvedl Šťovíček.

Sám však připouští, že současný stav věcí nenabízí příliš prostoru k optimismu. „Já bych neříkal, že už je vše ztraceno, nicméně ta situace není úplně ideální. UCI s námi odmítá dále komunikovat a my na 99 procent podáme žalobu ke sportovní arbitráži CAS," prozradil Šťovíček. 

Martině Sáblíkové tedy příliš naděje na start na olympiádě nezbývá. A nám tím pádem ubyla velká naděje na medaili. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.   

Vložil: Lucie Kolouchová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace