Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Za to, že Sáblíková nepojede do Ria, můžou čeští bafuňáři. To neřekl nějaký ňouma, ale slavný cyklista Štybar. Kdo má máslo na hlavě?

28.06.2016
Za to, že Sáblíková nepojede do Ria, můžou čeští bafuňáři. To neřekl nějaký ňouma, ale slavný cyklista Štybar. Kdo má máslo na hlavě?

Foto: Facebook

Popisek: Dočká se Martina Sáblíková další medaile?

Martina Sáblíková chtěla na olympiádě v Riu reprezentovat v silniční časovce. Nepojede ale nikam. Před pár dny totiž padlo rozhodnutí, že ji nepustí Mezinárodní cyklistická asociace (UCI). Podle asociace by se totiž musela zároveň kvalifikovat do závodu s hromadným startem. Český cyklistický svaz ale kvalifikační pravidla pochopil jinak a teď už je pozdě.

Sáblíková jako prokazatelně nejlepší česká silničářka posledních let dojela na zářijovém mistrovství světa v Richmondu v časovce v redukovaném pořadí devátá, přičemž deset nejlepších zemí mělo mít jistotu startu na OH. Podle výkladu pravidel ze strany UCI však má být start na olympijské časovce  prvotně podmíněn kvalifikací do závodu s hromadným startem, což se českým cyklistkám nepodařilo.

Kolega Štybar vše vidí jako obrovskou chybu

Ke kauze se vyjádřil jiný slavný český cyklista, Zdeněk Štybar. „Já Martinu znám celkem dobře, trénoval jsem s ní loni v Itálii v Livignu a taky na Mallorce. Vím, jak zodpovědně se na to připravovala a jak moc trénovala. Takže tohle rozhodnutí mě hodně mrzí. Jaké výkony ona na tom kole předvádí, to klobouk dolů. A mrzí mě, že je to stálo tolik energie, tolik úsilí a teď dostanou takovéhle rozhodnutí. Už jenom to, že se musí prát o nominaci, to je obrovská chyba, která stojí spoustu sil nejen toho sportovce, ale celý jeho tým. Tohle na ně psychicky hodně dopadne,“ prozrazuje kolega pro ECHO 24.

Chyba je u nás, nepřečetli si pravidla

Kde se podle něj stala chyba? „Já si myslím, že chyba byla tady u nás, že si pořádně nepřečetli nominační kritéria. Že se u tak podstatné věci pořádně neinformovali. Někdo říká, že to měla vědět ona nebo její realizační tým. Na druhou stranu, někdo je na to měl upozornit. Její hlavní disciplína je rychlobruslení, ne cyklistika, takže nemůže vědět všechno. Na tohle je měli prostě upozornit,“ zlobí se Štybar. Sám si také zatím není nominací jistý.

S psychikou Martiny to zacvičilo, říká trenér

A co na to říká Martiny trenér Petr Novák:  „Jsem zklamaný a hodně těžko se mi o tom hovoří. Zatím jsme to moc nerozebírali, ale připouštím, že s psychikou Martiny to zacvičilo hodně. Snažím se zůstat v klidu a nějak ji z toho dostat,“ doufá stále v možnost nominace.

Nic nevíme, říká funkcionář

A co na to čeští sportovní pohlaváři? Český svaz cyklistiky v celém případu spolupracuje s Českým olympijským výborem a expertem na sportovní právo Janem Šťovíčkem a proti informaci o definitivním zamezení startu Sáblíkové v Riu ze strany UCI se ohradil.  „Jsme s UCI v komunikaci s kanceláří pana Šťovíčka, vyměňujeme si maily a včera jsme opět UCI žádali, aby nás oficiálně informovali i v případě, že nám místo pro Martinu Sáblíkovou nepřiřknou. V případě, že by tedy bylo na 100 procent jasné, že Martina nepojede, tak bychom to věděli," řekl generální sekretář svazu Stanislav Kozubek.

„Svaz žádnou takovouhle informaci nedostal, nedostala ji podle mých informací ani kancelář pana Šťovíčka a ani olympijský výbor. Dokud nebudeme mít tuto informaci, zatím vůbec nemáme možnost cokoliv komentovat a já považuju celou věc stále za otevřenou," dodal Kozubek.

Asi nějaká panika...

„Komunikace je vedená na linii UCI na jedné straně a na druhé já jako advokát, který zastupuje cyklistický svaz a ČOV. Nemyslím si, že by Sport Invest měl k dispozici přímo tu komunikaci a přesně ty informace, které máme my. A mohou tak být do značné míry zkreslené. Proto tam asi vypukla nějaká panika," uvedl Šťovíček.

Sám však připouští, že současný stav věcí nenabízí příliš prostoru k optimismu. „Já bych neříkal, že už je vše ztraceno, nicméně ta situace není úplně ideální. UCI s námi odmítá dále komunikovat a my na 99 procent podáme žalobu ke sportovní arbitráži CAS," prozradil Šťovíček. 

Martině Sáblíkové tedy příliš naděje na start na olympiádě nezbývá. A nám tím pádem ubyla velká naděje na medaili. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.   

Vložil: Lucie Kolouchová