Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Starosta Bystřice nad Pernštejnem: Mám strach z budoucnosti. Hlavně kvůli našim dětem a vnukům. Jak se radnice připravuje na uzavření dolu v Dolní Rožínce?

20.12.2015
Starosta Bystřice nad Pernštejnem: Mám strach z budoucnosti. Hlavně kvůli našim dětem a vnukům. Jak se radnice připravuje na uzavření dolu v Dolní Rožínce?

Foto: Archiv starosty

Popisek: Starosta Karel Pačiska (ČSSD).

ROZHOVOR Asiatům i Afričanům jsme ukázali, že je možné žít jinak, lépe a lehčeji. Oni se k nám obracejí jako ke spáse, a to nejen ze zemí, kde se vede válečný konflikt, ale hlavně z ekonomického důvodu, je přesvědčen starosta Bystřice nad Pernštejnem Karel Pačiska (ČSSD). Obává se však, že toho divného bylo v posledních letech až moc, a klade si otázku, zda jsme schopni toto udržet a ustát. Prozradil nám také, jak se radnice připravuje na uzavření dolu v Dolní Rožínce, k čemuž by mělo dojít v roce 2017, a věnovali jsme se i investicím do rozvoje města.

Pane starosto, máte s blížícím se koncem roku schválený rozpočet? A prozradíte nám, jaký bude?

Rozpočet bude schválen ještě do konce letošního roku ve výši 233 174 tisíc Kč jako vyrovnaný. Část financí převádíme z roku 2015, protože některé investice se v realizaci posunují do příštího roku.

Jak jste se svěřil dříve, jako starosta byste chtěl také podporovat developerské projekty, které ve městě chybějí. Můžete být konkrétnější?

V příštím roce budou realizovány některé developerské projekty tak, jak jsme avizovali. V rámci města byla prodána plocha pro stavbu rodinných domů. Developer ji zasíťuje, vystaví komunikace a potom prodá jednotlivým stavebníkům. Město nemá k dispozici dostatek financí, které by mohlo umrtvit v sítích. Myslím, že toto je optimální cesta. Dalším projektem je realizace malometrážních bytů pro seniory. Město prodalo pozemek se zátěží, developer vše vyřeší, postaví domky a prodá klientům. Další projekt je spojený s výběrem parkovného na náměstí. Myslím si, že město nemusí dělat všechno ve své režii.

Problém, který řeší řada měst, je nedostatek parkovacích míst a nevyhnul se ani Bystřici nad Pernštejnem. Plánujete investice do nových parkovacích míst?  

Parkovacích míst není nikdy dost! Parkování ve městech má také svoje zákonitosti. Musí být dostatek zeleně, parkových úprav a podobně. Nelze pouze asfaltovat plochy bez rozmyslu. V centru města máme parkovacích míst optimálně. Chybějí nám na sídlištích, ale to je problém všech měst. Potud děláme rekonstrukce ulic, řešíme vše jako komplex problémů včetně parkování. Města byla stavěna v jiné době a za odlišných podmínek.

Jak se ve městě osvědčil plnohodnotný kamerový systém se záznamovým zařízením? A uvažujete o jeho zachování i pro příští rok? Má na to město prostředky?

Letos jsme celý systém dobudovali a na dotacích získali téměř milion korun. Využíváme jej prostřednictvím Policie ČR. Pro zvýšení bezpečnosti obyvatel se prostředky musejí najít, proto počítáme s dalším rozvojem. To znamená, že budeme pracovat na vhodném umístění kamer. Pokud se ukáže, že je kamera zbytečná, budeme uvažovat o jejím přemístění nebo zakoupení zařízení dalšího.

V příštích dvou letech plánujete investovat kolem dvaadvaceti milionů korun do průmyslové zóny, tak aby byla zajímavější pro výhledové investory. Můžete být konkrétnější? Co je třeba podle vás prioritně zlepšit?

V současné době se potýkáme s útlumem těžby uranové rudy. Zde hrozí uzavírka dolu, a tím ztráta cca 600 pracovních míst. Na každé toto místo jsou vázány asi dvě další osoby, tržby v obchodech a službách, jde o velký problém. Dofinancování průmyslové zóny by nám tuto situaci pomohlo zmírnit. Je třeba protáhnout a doplnit současné sítě elektřiny, plynu, kanalizaci, přívod vody a mnoho dalšího. Musíme zřídit také komunikace a zavést MHD. Jednáme s novými investory, s ústředními orgány o případných pobídkách a možnostech rychlého průběhu celého stavebního řízení. Snad se něco podaří.

Radnice se tímto připravuje i na uzavření dolu v Dolní Rožínce, k čemuž by mělo dojít v roce 2017. Jak byste ale zhodnotil přínos komise, již jste za tím účelem zřídili a která se situací zabývá?

Mám pocit, že komise má snahu celý problém řešit. Hledají se možnosti přispět napříč orgány veřejné zprávy. Angažují se pracovníci MPSV, MPO, CzechInvestu a dalších. Všichni se snaží hledat řešení. Za to moc děkuji.

Kde vidíte největší potenciál města mimo odvětví těžby či průmyslu?

Asi v cestovním ruchu. Dřívější investice do této oblasti a současné vytvoření destinační agentury Koruna vysočiny otevírají mnoho možností pro rozvoj podnikání a nabízejí nová pracovní místa ve službách. Je třeba probudit lidi, aby této šance využili.

Naposledy letos na jaře přišla radnice o investora. Na co nejčastěji před vyjednáváním narážíte a máte na stole nějakou aktuální nabídku? Případně schyluje se k ní?

Nějaké nabídky jsou, ale nebudu je jmenovat. V minulosti jsem také žil v naději a nakonec z těchto mračen nepršelo. Tajně doufám, že tentokrát tomu bude jinak. Obecně vzato, největším naším problémem je dopravní obslužnost. Společně s krajským úřadem vše musíme řešit.

Podle vašich slov se svět mění a zákonitě se to musí dotknout i našeho území. Můžete tuto svoji myšlenku nyní více rozvést?

Samozřejmě, svět se mění. Zanikají dřívější jistoty, setkáváme se s jevy, které byly dříve nemyslitelné a zamýšlíme se, jestli cesta k moři či do supermarketu je bezpečná? To jsou věci, které dříve patřily k nepodstatným a většinu lidí ani nenapadly. Bezdomovci nás obtěžují na ulici, jsou lidé, kteří během posledních třiceti let nepracovali, a přesto žijí spokojeně vedle nás, nebo mladí školáci ve své kariéře až pětkrát změní školu, a přesto je vždy někde vezmou. Nikomu to nevadí. Není toho divného až moc?

Máte vlivem posledních událostí strach o naši bezpečnost a hodnoty, které si Evropa po desetiletí budovala?

Svět je v pohybu. Asiatům i Afričanům jsme ukázali, že je možné žít jinak, lépe a lehčeji. Oni se k nám obracejí jako ke spáse, a to ne jen ze zemí, kde se vede válečný konflikt, ale hlavně z ekonomického důvodu. Jsme schopni toto vydržet a ustát? Nevím. Společnost je rozdělena na tzv. pravdoláskaře, kteří by všechny běžence vzali k nám, a na ty ostatní. Když sleduji vývoj, mám strach z budoucnosti, hlavně pro naše děti a vnuky.

Kateřina Synková

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš