Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Křižanov na Vysočině odhalil památník sv. Zdislavy. Na slávu se přijeli podívat ministr či herečka, která ochránkyni rodiny ztvárnila ve filmu

05.10.2015
Křižanov na Vysočině odhalil památník sv. Zdislavy. Na slávu se přijeli podívat ministr či herečka, která ochránkyni rodiny ztvárnila ve filmu

Autor: Farnost Křižanov

Popisek: Památník - kašna, návrh.

Památník sv. Zdislavy v Křižanově na Vysočině mohou obdivovat první návštěvníci. Na místním Benešově náměstí došlo k slavnostnímu odhalení památníku se sochou akademického sochaře Mistra Otmara Olivy a mezi přítomnými hosty nechyběli například ministr kultury Daniel Herman, herečka Milena Steinmasslová nebo Jiří Pavlica a Hradišťan.

Námět od farnice

Nadace ČEZ přispěla křižanovské Římskokatolické farnosti na vybudování památníku příspěvkem půl milionu korun.

Autorkou prvotní myšlenky na postavení památníku sv. Zdislavy je křižanovská farnice Nila Vodičková. „Myšlenka na zřízení památníku naší celosvětově známé nejslavnější rodačce a občance sv. Zdislavě, jež je ochránkyní rodiny, příkladem nezištné mateřské lásky a péče o chudé a nemocné, ve mně rostla již od mládí. Pamatuji si však přesně, že za panem farářem Tomášem Holcnerem jsem s ní přišla 25. listopadu 2010,“ sdělila Nila Vodičková, jejíž nápad se setkal s nadšením. 

Nikdo nepochybuje o smysluplnosti

„Stál před námi ale nelehký úkol sehnat prostředky na jeho realizaci. Náklady se nakonec vyšplhaly na něco přes sedm milionů korun, proto jsem velmi vděčná všem, kdo se na jeho financování podíleli. Bylo to velmi mnoho práce, po dnešku ale nikdo nepochybuje o její smysluplnosti, odhalení památníku všem přítomným na dlouho zatajilo dech,“dodala Nila Vodičková, která usilovala o to, aby památník nesl nejen vysokou duchovní a historickou, ale také uměleckou hodnotu. Tu zaručil akademický sochař Mistr Otmar Oliva, jehož socha křižanovský památník sv. Zdislavy zdobí.

Nedělního slavnostního dne se zúčastnily tisíce lidí, kteří do Křižanova přijížděli z různých koutů České republiky i zahraničí. 

Steinmasslová byla Zdislavou

Program odstartoval ve dvě hodiny odpoledne mší svatou, celebrovanou brněnským biskupem Vojtěchem Cikrlem, po níž následovaly slavnostní projevy a recitace herečky Mileny Steinmasslové, představitelky Zdislavy ve slavném filmu V erbu lvice. Po požehnání památníku se o završení výjimečného kulturního zážitku postaral koncert Hradišťanu s Jiřím Pavlicou.

Vybudování památníku sv. Zdislavy podpořila Nadace ČEZ prostřednictvím grantového programu Podpora regionů, který je zaměřen na rozvoj veřejně prospěšných projektů. „Na křižanovském náměstí nyní stojí jedinečná stavba nesoucí nesmírnou duchovní, kulturní i uměleckou hodnotu. Reprezentuje pouto k bohaté minulosti městyse, kumuluje energii a připomíná důležité hodnoty lidského života. Jsme velice rádi, že jsme se na jejím vzniku mohli také podílet,“ uvedla ředitelka Nadace ČEZ Michaela Žemličková.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace