Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nejznámější český malý-velký muž dobyl i Hollywood, přesto byl samý dluh. Co na něm ty ženské vlastně viděly a proč ho bude soud „propírat“ i po smrti? Tajnosti slavných

05.10.2015
Nejznámější český malý-velký muž dobyl i Hollywood, přesto byl samý dluh. Co na něm ty ženské vlastně viděly a proč ho bude soud „propírat“ i po smrti? Tajnosti slavných

Foto: ČT

Popisek: Poslední roky života otrávil Jiřímu Krytinářovi skandál s fotografiemi, které se původně neměly nikdy dostat na veřejnost

Nejspíš ho zabila plicní embolie, přesto jeho smrt vyšetřuje policie. Jak se stal nejmenší český herec i po šedesátce protagonistou erotického skandálu a proč ho bude soud projednávat i po jeho smrti?

Prý raději umřel, jen aby pravidelný úklid v domě musel za něj udělat někdo jiný – zlobila se naoko jedna ze sousedek populárního nejmenšího českého herce Jiřího Krytináře, který náhle navždy odešel v úterý 29. září v šedesáti osmi letech. Žertík ze sbírky černého humoru možná připadá leckomu až nemístný, přesně ale odpovídá životnímu stylu ‘malého-velkého muže‘ českého filmu, který se s pouhými 122 centimetry výšky dokázal propracovat až do Hollywoodu.

S Olivií Žižkovou v pohádkovém představení pro děti

S Olivií Žižkovou v pohádkovém představení pro děti

Pohřben bude nadvakrát

Umělec a bohém, který nadevše miloval ženy, trpěl od narození poruchou růstu, se svou výškou se však dokázal mimořádně vyrovnat. V ničem ho neomezovala a dokázal si života užívat opravdu naplno. A tak ani není divu, že svým nečekaným odchodem z tohoto světa způsobil všem přátelům a známým doslova šok. I když nikdy nežil asketicky, tohle nikdo nečekal. Oficiálně zemřel na embolii plic, protože však zesnul doma, vyšetřuje jeho smrt policie, která je ze zákona povinna vyloučit případné jiné příčiny. „Je mi to velmi líto, protože jsem se ho v posledních letech snažil zachránit. Byl geniální člověk, ale obrovský alkoholik,“ řekl o něm Blesku jeho kamarád a producent Pavel Pásek.

S Bohušem Matušem v muzikálu Angelika

S Bohušem Matušem v muzikálu Angelika

Na rozdíl od řady kolegů, kteří odešli téměř zapomenuti, pracoval až do poslední chvíle, milovali ho úplně všichni a ženy šech věkových i ‘váhových‘ kategorií na něj nikdy nedaly dopustit. A tak ho poslední rozloučení čeká hned dvojí. Jeho nejbližší se s ním rozloučí 12. října ve 13 hodin v kostele na Horním náměstí v Jablonci nad Nisou, veřejnost, kamarádi a kolegové z herecké branže se pak budou moci poklonit jeho památce o tři dny později od 11 hodin v krematoriu v pražských Strašnicích. Veřejnost o tom informoval prostřednictvím médií majitel agentury Arabela Production Jiří Rámeš, jenž také jako první jeho skon oznámil.

Z doktorů měl hrůzu

Narodil se 28. dubna 1947 jako syn hajného na Vysočině, v malé obci Sejřek u Nedvědice pod Pernštejnem, a od dětství byl postižen kostní dysplazií, což je onemocnění, postihující růst kostí a chrupavek. Po prodělané nemoci se jeho růst zastavil na 122 centimetrech. Bylo mu deset let, když mu lékaři stanovili diagnózu a doporučili operativní léčbu. Ze skalpelu chirurgů ale měl Jiří panickou hrůzu, že vpředvečer plánované operace prostě z nemocnice utekl. Dostal tak obrovský strach, že pouze v pyžamu utíkal čtyřicet kilometrů až domů. Rodiče byli nejprve zděšení, nakonec ale dospěli k rozhodnutí, že nemá cenu nutit ho násilím, a žádná operace se tudíž konat nebude.

Jiří Krytinář jako proradný trpaslík ve slavném velkofilmu Letopisy Narnie: Princ Kaspian

Jiří Krytinář jako proradný trpaslík ve slavném velkofilmu Letopisy Narnie: Princ Kaspian

I když mohl kvůli své výšce trpět komplexy, dokázal ji proměnit ve výhodu, a kdyby byl ‘normálního‘ vzrůstu, možná by se do světa divadla a filmu nikdy nedostal. Onemocnění mu komplikovalo život, musel kvůli němu například podstoupit výměnu kolenních kloubů a četné rehabilitace. Vyučil se v polenském učilišti hodinářem a poté pracoval v tamním družstvu Elchron. V roce 1971 se přestěhoval do Jablonce nad Nisou, kde měl možnost uplatnit své hodinářské řemeslo. Věnoval se mu ale jenom krátce.

Jako ryba ve vodě

„Jako chlapec jsem byl pořád naštvaný, že musím dvanáct hodin denně sedět s lupou pod lampičkou a spravovat budíky. Tenkrát jsem odebíral časopis Mladý svět a v jednom čísle tam byla jakási reportáž o tom, že jistý malý herec, 122 centimetrů vysoký Kenny Bacon, chtěl zastřelit přítelkyni, protože mu řekla, že si ho nevezme kvůli vzrůstu. Byl to bizarní příběh, ale mě zaujal ten fakt, že existuje něco jako herec malé postavy. Tak jsem do toho časopisu napsal, načež za mnou přijel pan Rudolf Křesťan s fotografem, udělali se mnou rozhovor, nafotili mě, a za čtrnáct dní mi přišel dopis, že mám přijet na konkurz,“ prozradil před necelým rokem v rozhovoru pro sip.denik.cz. Díky tomu se v roce 1969 objevil ve svém prvním filmu, v krimikomedii režiséra Ladislava Rychnama Šest černých dívek aneb Proč zmizel doktor zajíc?, a v roce 1981 získal stálé angažmá v barrandovském studiu.

S manželkou Magdou

S manželkou Magdou

V letech 1981 až 1996 působil i v divadle Alhambra a déle než třicet let byl rovněž členem souboru dětského loutkového divadla v Praze, po jeho zrušení účinkoval ve více českých a slovenských divadlech v představeních různých žánrů – v činohře, muzikálu i opeře. V 80. letech natáčel filmy i v zahraničí, především v Bulharsku, Itálii, Jugoslávii, Německu, Rakousku a Sovětském svazu. Od 90. let dostával větší filmové role a celkem ztvárnil více než 70 postav v projektech různých žánrů. Skvěle namaskovaný se objevil i v populárním pohádkovém seriálu Arabela, v němž si zahrál Mekotu, zájem o něj měly ale i zahraniční produkce. Mimo jiné si zahrál v legendárním Formanově životopisném dramatu Amadeus či jako jeden trpaslíků v Letopisech Narnie.

Nenapravitelný hříšník

Do uměleckého světa později zaplul jako ryba do horské bystřiny, byl vtipný a společenský, takže ani o přízeň krásných žen neměl nikdy nouzi. Přesto zůstával dlouho sám. Oženil se až v roce 1989, a i když byla jeho manželka Magda také menšího vzrůstu, nedali na varování lékařů a o dva roky později se jim narodila dcera Jana. Manželství se ale před časem nakonec rozpadlo a idylický nebyl ani hercův vztah s dcerou. Nedokázala mu totiž odpustit jeho příliš vřelý vztah k ženám, a především nahé fotografie, které neměl původně nikdo vidět, přesto ale nakonec unikly na veřejnost.

S dcerou Janou

S dcerou Janou

Po rozvodu se Jiří Krytinář vrátil do Jablonce, od skandálu s nahými fotografiemi se mu už ale pracovní nabídky zrovna nehrnuly. A protože rád holdoval alkoholu, nevyhnul se mu ani v jediné práci, která mu zbyla. Na představení pro děti jednou dorazil opilý, a tak musel skončit. Od té doby prý už jen živořil. „Jiří byl problematický, vymetal noční kluby a hrál automaty. Utrácel, hospodařit neuměl, měl velké dluhy,“ prozradil o něm jeden jeho přítel. V posledních dvou letech se prý dokonce snažil abstinovat a před pár měsíci přiznal, že začal mít problémy se srdcem, takže musel vyhledat pomoc známého kardiologa Ilji Kotíka ve Vojenské nemocnici. Loni si konečně pořídil i společnici – fenku yorkšíra Žofinku.

K soudu musí i po smrti

Kontroverzní fotografie podle Krytináře zveřejnila jeho bývalá přítelkyně Olivie Žižková. Problém ale je, že si na její adresu nebral právě servítky. Nazval ji podvodnicí, prostitutkou a pornoherečkou, navíc ji obvinil, že za erotický kalendář, který spolu nafotili, nedostal zaplaceno. Žižková ho za to zažalovala a požadovala 250 000 korun a veřejnou omluvu.

S Olivií Žižkovou v erotickém kalendáři

S Olivií Žižkovou v erotickém kalendáři

„To nebyla pravda. Jirka dostal do rukou CD, které zřejmě v dobré víře někomu půjčil, takže fotografie se najednou objevily volně ke stažení na internetu,“ vysvětlila Olivie deníku Aha!. „Jirka mě špinil v médiích, která o mně psala, že jsem prznitelka trpaslíků a zpěvu, což zavinilo, že jsem byla téměř rok bez práce. Můj muž Jan Žižka pracuje na konzervatoři a studenti na něj hleděli skrz prsty. Dost nám to ublížilo, tudíž nadále požadujeme veřejnou omluvu a finanční vyrovnání od serverů, které tyto lži vydaly,“ uvedla. Po pozůstalých prý ale žádné odškodné požadovat nebude, protože vždy měla s Krytinářovou exmanželkou Magdou i dcerou Janou velmi dobré vztahy.

Psali jsme:

Celý život měla Jiřina Bohdalová jedno velké tajemství. Co ukrývala ve své třinácté komnatě, jejíž dveře se odhodlala pootevřít?

Rok proležel, pak mu zase hrozilo ochrnutí. Proč nekonvenční tramp Honza Vyčítal odjakživa miloval alkohol a vše zakázané a co mu poradila stará indiánka? Tajnosti slavných

Okouzlující drsňák, kterému neodolaly zástupy žen, se sám systematicky ničil: Osudové problémy (a ženy) nezapomenutelného Jiřího Valy. Tajnosti slavných

Jejím náručím prošel zástup slavných mužů, dvakrát svedla partnera své kamarádky. Jak to bylo se třemi potraty Jiřiny Jiráskové a jejím divným vztahem s režisérem Podskalským? Tajnosti slavných

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská