Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ve Žďáru nad Sázavou otevřeli hodně nevšední muzeum nové generace, z bývalého pivovaru. Stojí za ním rod Kinských. Podívejte se

24.09.2015
Ve Žďáru nad Sázavou otevřeli hodně nevšední muzeum nové generace, z bývalého pivovaru. Stojí za ním rod Kinských. Podívejte se

Autor: Muzeum nové generace

Popisek: Pohled do části Muzea nové generace.

Exkluzivní spojení nejmodernější audio a videotechniky s klíčovými momenty historie bývalého cisterciáckého kláštera a zámku je k vidění ve Žďáře nad Sázavou. Expozici Muzea nové generace v úterý 22. září 2015 slavnostně otevřel spolu s autory projektu Marií a Constantinem Kinskými hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

Moderní pojetí historie

„Tato unikátní moderní expozice skvěle využívá kulturně-historického potenciálu našeho kraje, propojuje objekt zámku s okolními historickými památkami a posiluje turistickou atraktivitu Vysočiny. Velmi děkuji manželům Kinským a celému jejich realizačnímu týmu za toto originálně pojaté nahlédnutí do naší historie,“ neskrýval nadšení Jiří Běhounek.

Hejtman Jiří Běhounek v novém muzeu ve Žďáře nad Sázavou.

Opravu budovy bývalého pivovaru v areálu žďárského zámku a vytvoření unikátní expozice zaměřené na barokní kulturu a cisterciácký řád se podařilo manželům Kinským zrealizovat za přispění evropských peněz. Projekt byl spolufinancování v rámci Regionálního operačního programu Jihovýchod. 

Panelů s popisky se nedočkáte

Muzeum nové generace nabízí velmi zajímavým způsobem nevšední spojení nejmodernější audio a videotechniky s důležitými milníky historie bývalého cisterciáckého kláštera a zámku ve Žďáře. Výstavní expozice Vás vtáhne do dění především množstvím vizuálních vjemů, včetně videoprojekcí doplněných hudební kulisou a vyprávěním. S virtuálními průvodci prožijete příběhy osobností, které významně ovlivnily tento unikátní areál. 

img_3854web.jpg

Netradiční koncept nabízí procházku téměř osmisetletou historií žďárského areálu, od založení cisterciáckého kláštera v roce 1252 až po současnost. Expozice se převážně zabývá dvěma nejdůležitějšími obdobími, v nichž došlo k největšímu rozkvětu areálu. Výstavní exponáty jsou umístěny ve dvou podlažích.

V přízemí se přenesete do 13. století, kdy do Žďáru dorazili první cisterciáčtí mniši a založili klášter. Můžete s vypravěčem zažít den středověkého mnicha, dozvíte se více o fungovaní cisterciáckého řádu, o cisterciáckých opatstvích v celé Evropě, o umění a architektuře v klášteře a o životě v samotném žďárském opatství. Do druhé části expozice umístěné v prvním podlaží vystoupáte po mohutných točitých schodech, které alespoň u mne evokovaly koncept barokních točitých schodišť Jana Blažeje Santiniho-Aichela. 

Úchvatný zrcadlový kaleidoskop, lékařské nástroje...

V prvním podlaží na vás okamžitě dýchne atmosféra doby baroka, která pro areál žďárského kláštera znamenala období obrovského rozkvětu - a to nejen po stránce hospodářské, ale především po stránce umělecké a architektonické, o které se nejvíce zasadil tehdejší opat kláštera Václav Vejmluva povoláním významných umělců tehdejší doby - geniálního architekta Santiniho, sochaře a řezbáře Jäckela, Thenyho či Staenhübla, malíře Töppera a podobně. 

U vstupu do barokní části přivítá úchvatný zrcadlový kaleidoskop. Dále se zde nacházejí barokní exponáty související s tehdejšími objevy - lékařské nástroje, optické, zeměpisné, matematické či astronomické přístroje. Na závěr si můžete prohlédnout zachovalou unikátní sušičku chmele.

Historické milníky jako komiks

Cestou po schodišti zpět do přízemí si můžete znovu připomenout historii areálu kláštera a zámku, tentokrát v letopočtech. Na stěnách podél schodiště jsou komiksovou formou vykresleny jednotlivé historické milníky žďárského areálu. 

Realizátoři k propagací muzea natočili i videospot. Vidět jej můžete ZDE. 

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace