Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ve Žďáru nad Sázavou otevřeli hodně nevšední muzeum nové generace, z bývalého pivovaru. Stojí za ním rod Kinských. Podívejte se

24.09.2015
Ve Žďáru nad Sázavou otevřeli hodně nevšední muzeum nové generace, z bývalého pivovaru. Stojí za ním rod Kinských. Podívejte se

Foto: Muzeum nové generace

Popisek: Pohled do části Muzea nové generace.

Exkluzivní spojení nejmodernější audio a videotechniky s klíčovými momenty historie bývalého cisterciáckého kláštera a zámku je k vidění ve Žďáře nad Sázavou. Expozici Muzea nové generace v úterý 22. září 2015 slavnostně otevřel spolu s autory projektu Marií a Constantinem Kinskými hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

Moderní pojetí historie

„Tato unikátní moderní expozice skvěle využívá kulturně-historického potenciálu našeho kraje, propojuje objekt zámku s okolními historickými památkami a posiluje turistickou atraktivitu Vysočiny. Velmi děkuji manželům Kinským a celému jejich realizačnímu týmu za toto originálně pojaté nahlédnutí do naší historie,“ neskrýval nadšení Jiří Běhounek.

Hejtman Jiří Běhounek v novém muzeu ve Žďáře nad Sázavou.

Opravu budovy bývalého pivovaru v areálu žďárského zámku a vytvoření unikátní expozice zaměřené na barokní kulturu a cisterciácký řád se podařilo manželům Kinským zrealizovat za přispění evropských peněz. Projekt byl spolufinancování v rámci Regionálního operačního programu Jihovýchod. 

Panelů s popisky se nedočkáte

Muzeum nové generace nabízí velmi zajímavým způsobem nevšední spojení nejmodernější audio a videotechniky s důležitými milníky historie bývalého cisterciáckého kláštera a zámku ve Žďáře. Výstavní expozice Vás vtáhne do dění především množstvím vizuálních vjemů, včetně videoprojekcí doplněných hudební kulisou a vyprávěním. S virtuálními průvodci prožijete příběhy osobností, které významně ovlivnily tento unikátní areál. 

img_3854web.jpg

Netradiční koncept nabízí procházku téměř osmisetletou historií žďárského areálu, od založení cisterciáckého kláštera v roce 1252 až po současnost. Expozice se převážně zabývá dvěma nejdůležitějšími obdobími, v nichž došlo k největšímu rozkvětu areálu. Výstavní exponáty jsou umístěny ve dvou podlažích.

V přízemí se přenesete do 13. století, kdy do Žďáru dorazili první cisterciáčtí mniši a založili klášter. Můžete s vypravěčem zažít den středověkého mnicha, dozvíte se více o fungovaní cisterciáckého řádu, o cisterciáckých opatstvích v celé Evropě, o umění a architektuře v klášteře a o životě v samotném žďárském opatství. Do druhé části expozice umístěné v prvním podlaží vystoupáte po mohutných točitých schodech, které alespoň u mne evokovaly koncept barokních točitých schodišť Jana Blažeje Santiniho-Aichela. 

Úchvatný zrcadlový kaleidoskop, lékařské nástroje...

V prvním podlaží na vás okamžitě dýchne atmosféra doby baroka, která pro areál žďárského kláštera znamenala období obrovského rozkvětu - a to nejen po stránce hospodářské, ale především po stránce umělecké a architektonické, o které se nejvíce zasadil tehdejší opat kláštera Václav Vejmluva povoláním významných umělců tehdejší doby - geniálního architekta Santiniho, sochaře a řezbáře Jäckela, Thenyho či Staenhübla, malíře Töppera a podobně. 

U vstupu do barokní části přivítá úchvatný zrcadlový kaleidoskop. Dále se zde nacházejí barokní exponáty související s tehdejšími objevy - lékařské nástroje, optické, zeměpisné, matematické či astronomické přístroje. Na závěr si můžete prohlédnout zachovalou unikátní sušičku chmele.

Historické milníky jako komiks

Cestou po schodišti zpět do přízemí si můžete znovu připomenout historii areálu kláštera a zámku, tentokrát v letopočtech. Na stěnách podél schodiště jsou komiksovou formou vykresleny jednotlivé historické milníky žďárského areálu. 

Realizátoři k propagací muzea natočili i videospot. Vidět jej můžete ZDE. 

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš