Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nafoukaná hvězda 70. let vyfoukla manželku herecké legendě. Kdo držel nad Jaromírem Hanzlíkem ochrannou ruku a proč vyměnil švýcarský Bern za českou Sázavu? Tajnosti slavných

24.08.2015
Nafoukaná hvězda 70. let vyfoukla manželku herecké legendě. Kdo držel nad Jaromírem Hanzlíkem ochrannou ruku a proč vyměnil švýcarský Bern za českou Sázavu? Tajnosti slavných

Foto: ČT

Popisek: Již před dvěma lety prohlásil Jaromír Hanzlík, že s herectvím končí. Své předsevzetí ale nedodržel.

Říká o sobě, že dnes už je „Pan Bejvávalo“, ale je to pouze záchvat skromnosti, které se mu v mládí naprosto nedostávalo. I když na obrazovce srší humorem, v soukromí je překvapivě velmi uzavřený. „Kamera ho má ráda, výborně vypadá, ale někdy jsem se bál mu říct, že to má zahrát jinak,“ prohlásil o něm režisér Filip Renč.

Jeho talent byl tak výrazný, že se stal symbolem své doby, a filmy, v nichž vytvářel rozmanité portréty dospívajících chlapců, jen obtížně hledajících své místo v životě, působily na několik generací mladých diváků. Možná nevíte, že jeden z našich nejuznávanějších herců nikdy nevystudoval herectví. Jeho velkým vzorem byl Zdeněk Štěpánek. „Chtěl jsem být jako on. Naše rodiny se prolínaly, hltal jsem každou chvilku, kdy jsem mohl být s ním. Dokonce jsem chodil do školy s jeho synem Petrem,“ prozradil v rozhovoru pro ČT24. Od osmnácti let patřil Jaromír Hanzlík  k nejoblíbenějším a nejobsazovanějším hercům, třicet let obětoval Divadlu na Vinohradech a český film 70. a 80. let se bez něj téměř neobešel. Jednoho dne ale náhle pověsil divadelní herectví na hřebík a krátce nato, v roce 1992, se odstěhoval do švýcarského Bernu. Najednou totiž zjistil, že je jako veverka v bubnu.

Sedmnáctiletý Jaromír v roce 1965 v povídkovém filmu Každý mladý muž

Sedmnáctiletý Jaromír v roce 1965 v povídkovém filmu Každý mladý muž

Maminka ho šoupla do komparzu

Narodil se 16. února 1948 v Českém Těšíně, jeho otec byl herec a kabaretiér, matka pracovala jako asistentka režie v Československé televizi. V roce 1966 ho sice přijali ke studiu herectví na pražskou DAMU, jenže to, o čem marně snil nejeden adept herectví, prostě zahodil. Dostal totiž nabídku do pražského Divadla na Vinohradech a rychle se stal jedním z předních členů jeho hereckého souboru. Se světem filmu byl v úzkém kontaktu již od dětství, protože ho maminka, pokud se naskytla příležitost, propašovala do komparzu. „Už jako dítě jsem byl pěkný kvítko a jednou si mě v nějakém komparzu všiml pan režisér Kraus a obsadil mě do role zlého pionýra v televizní inscenaci Taková loď. Na tohle úplně první natáčení strašně rád vzpomínám, protože jsem ve svém civilním životě měl zakázáno vstoupit do pionýra, což mi bylo hrozně líto. Tak jsem si to alespoň vynahradil v tom filmu,“ prozradil.

Poprvé před kamerou s Danielou Kolářovou - Slasti otce vlasti

Poprvé před kamerou s Danielou Kolářovou – Slasti otce vlasti

Zahrál si s Václavem Havlem

První opravdovou roli dostal v roce 1965, ještě jako student gymnázia v pražské Hellichově ulici, v dramatech Finský nůž a Každý mladý muž, a i tentokrát měl štěstí na vynikající osobnosti. Film Každý mladý muž režíroval výrazný představitel nové vlny, scenárista a dramatik Pavel Juráček, a kromě Pavla Landovského si v něm zahrál i budoucí prezident Václav Havel. O rok později účinkoval ‘pod taktovkou‘ legendárního režiséra Otakara Vávry ve filmu Romance pro křídlovku s krásnou a talentovanou Slovenkou Zuzanou Cigánovou, do svých úspěšných projektů ho obsadili režiséři Antonín Máša či Karel Kachyňa, v jehož Kočáru do Vídně si zahrál zoufalého nacistického vojáčka, snažícího se utéct před koncem války do bezpečí.

S Janou Brejchovou v roce 1971, v televizním romantickém historickém filmu Hostinec U létavého draka

S Janou Brejchovou v roce 1971, v televizním romantickém historickém filmu Hostinec U létavého draka

Nafoukaná hvězdička

Coby osmnáctiletá, dívkami obletovaná hvězda si svou slávu užíval plnými doušky. Přiznává, že mu tehdy pořádně stoupla do hlavy a jediný, koho byl schopný uznat jako sobě rovného, byl jeho idol, francouzský herec Gérard Philip. Čeští herci, jako Jiřina Bohdalová či Miloš Kopecký, mu nestáli ani za pozdrav. „Jakožto s mladým klukem se mnou sláva strašně zamávala. Nemohl jsem jít po ulici bez toho, aby se za mnou neotáčely holky a nechtěly podpis. Byl jsem dost nafoukanej, vždycky jsem to byl já, a pak dlouho dlouho nikdo. Tehdy mi dost vadilo, když jsem sdílel šatnu třeba s Vlastimilem Brodským nebo Radkem Brzobohatým a oni na mě koukali jako na malýho klučinu a vždycky mě dost utírali za to, jak jsem byl drzej,“ vzpomíná. Není divu, že na něj starší herci koukali jako na rozmazleného fracka a neměli ho příliš v oblibě, i když uznávali, že jako herec má dar od boha.

Léto s kovbojem

Léto s kovbojem

Nechtěným rolím se dokázal vyhnout

Tenkrát měl velké štěstí, že ho vzal pod svá křídla režisér Jaroslav Dudek, který ho nechal vyniknout v mnoha svých filmech. „Byl jsem takovej Dudkův chráněnec. Mělo to především ty výhody, že jsem se v minulém režimu vyhnul rolím, o které jsem nestál. Normálně odmítnout roli v nějakém normalizačním snímku byla herecká sebevražda. Jenže my byli s Dudkem domluvený, že jakmile mi nabídnou takovou roli, tak jim řeknu, že už bohužel natáčím něco jiného. Takže se tak vždycky i stalo a já se nemusel nikdy zpronevěřit svému přesvědčení,“ prozradil.

V legendárním seriálu Sanitka

V legendárním seriálu Sanitka

Zrodil se super pár

V roce 1969 pak dostal hlavní roli v legendární historické komedii Karla Steklého Slasti Otce vlasti, v níž se poprvé setkal před kamerou s Danielou Kolářovou. Stala se jeho častou partnerkou na jevišti Divadla na Vinohradech i v řadě televizních a filmových projektů a diváci si zvykli považovat je za pár, přestože nikdy nebyli víc než kolegové, kteří si profesně báječně ‘sedli‘. Hráli spolu mimo jiné v legendárním seriálu Taková normální rodinka či ve filmu Léto s kovbojem, Hanzlíkovou nejkrásnější rolí z této doby je ale bezesporu pan Pešek v hudební komedii Noc na Karlštejně. A právě při tomto natáčení se zakoukal do kolegyně Jany Brejchové, tehdy ale byli oba zadaní. Brejchová byla vdaná za Vlastimila Brodského a Hanzlík za zdravotní sestru Jaroslavu. „Ženil jsem se jako strašně mladý. Byl jsem jedenadvacetiletý mladíček propadlý divadlu, teplo rodinného krbu mě ještě nelákalo. Přesto jsem si Jarku vzal a měl s ní svého jediného syna Davida. Bohužel nám to hlavně díky mě vůbec neklapalo, tak jsme se krátce po jeho narození rozvedli,“ přiznal. Když se oba rozvedli, začal s Janou Brejchovou žít a zůstali spolu třináct let.

S Hanou Maciuchovou v představení Cyrano z Bergeracu

S Hanou Maciuchovou v Divadle na Vinohradech v představení Cyrano z Bergeracu

Jako veverka v kleci

V 80. letech spolupracoval mimo jiné s režisérem Jiřím Menzelem na úspěšných filmech Postřižiny a Slavnosti sněženek, natočených podle knih Bohumila Hrabala, a Konec starých časů, který vznikl podle díla Vladislava Vančury. V roce 1992 odešel ze stálého angažmá v Divadle na Vinohradech, protože už byl k smrti unavený. „Najednou jsem zjistil, že se cítím jako ta veverka na točícím kole v kleci. Že pořád běžím a nemůžu z toho vystoupit. Víte, ono to už došlo tak daleko, že jsem z hraní už ani neměl radost a přál jsem si, aby divadlo vyhořelo nebo abych si zlomil nohu a nemusel hrát. Vždyť jsem hrál od svých osmnácti let a hned první ligu. No a kopejte třicet let první ligu. Já byl opravdu vytíženej herec, nejen v divadle, ale i v televizi a ve filmu. A to obrovské kvantum práce mě dokonale stravovalo,“ povzdychl si a dodal: „Pro herce je divadlo diktatura. Neustále o tobě rozhoduje někdo, koho si třeba lidsky ani profesně nevážíš. A kůži na trh pak neseš před diváka jen ty. Proto v divadle nehraju.“

S Jiřinou Jiráskovou v seriálu Pojišťovna štěstí

S Jiřinou Jiráskovou v seriálu Pojišťovna štěstí

Nakonec se stejně vrátil

Krátce nato poznal současnou životní partnerku, Čechošvýcarku Danu Silvínovou, bývalou modelku a československou královnu krásy roku 1966, a odstěhoval se za ní do švýcarského Bernu. „Stále jsem Čech, který našel lásku ve Švýcarsku. Mám to tak, že vždycky když přijíždím do Prahy, pocítím teplo u srdce, protože se vracím domů. A vždycky když přijíždím do Bernu, žene mě láska k mé ženě,“ přiznal. Z obrazovky ale úplně nezmizel, mimo jiné převzal po Zdeňku Svěrákovi moderování vzpomínkového pořadu České televize Úsměvy českého filmu, z nějž připravil čtyři svazky knih Album úsměvů. Léta pendloval mezi Bernem a Prahou, až se nakonec přestěhoval do nové vilky u Sázavy. A s Danou, která zůstala ve Švýcarsku, se definitivně rozešel. Po třinácti letech stejně jako kdysi s Janou Brejchovou.

S přítelkyní Lenkou Kozlovou

S přítelkyní Lenkou Kozlovou

Říkají mu Harpagon

Úspěšný herec očekával, že po roli v úspěšném seriálu Pojišťovna štěstí přijdou další lukrativní nabídky. Hlavní motivací prý bylo natáčení pokračování legendárního seriálu Sanitka. A nezůstal sám, po jeho boku se časem začala objevovat Lenka Kozlová, majitelka malého krámu s čajem a bylinkami, kterou znal již z dřívějška. Nejlépe placený český herec, který je údajně zvyklý na honorář ve výši 40 000 korun za jediný natáčecí den, se od té doby objevil v dalších seriálech. Řada kolegů se s ním ale příliš neshodne, po straně o něm prý říkávají, že je nenažraný Harpagon. Otázkou je, jestli mu jde opravdu pouze o peníze. I když se v roce 2013 nechal slyšet na karlovarském filmovém festivalu, že s herectvím definitivně končí, hraje dál, role si ale pečlivě vybírá. Jenom letos už natočil jeden televizní projekt a jeden film. S jeho definitivním odchodem do penze to tudíž nebude tak horké.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská