Přišla o jediné dítě a ke stáru podlehla sektě, která ji připravila o majetek. Trápení energické herečky, která ve skutečnosti ani trochu temperamentní nebyla. Tajnosti slavných
18.05.2015
Foto: ČT
Popisek: Míla Myslíková v televizní komedii režiséra Pavla Háši Recepty doktora Kudrny
S přibývajícími lety se oblíbená herečka stále víc vzdalovala reálnému světu i některým přátelům. Zavinila to její introvertní povaha, ztroskotání vztahů, na které nejvíc sázela, pozdější nemoc či sympatie k Sektě sv. Grálu?
Neměla děti, ale psala pro ně pohádky. Neměla velký majetek, ale největší bohatství nacházela na cestách od člověka k člověku, třeba i po daleké Skandinávii. Měla dar rozdávat energii a pozitivně ovlivňovat chování těch, kteří byli kolem ní. Energická, hezká, i když odjakživa spíš při těle – při talentu Míly Myslíkové však nějaké to kilo navíc nebylo ani trochu na závadu. Nikdy nedostala opravdu velkou roli, ale i těm vedlejším dokázala vdechnout punc výjimečnosti. „Byla to dáma, která vždycky věděla, co říká, co dělá a vždy to mělo odraz ve skutečnosti,“ prohlásil o ní herec Pavel Landovský.

S Dagmar Veškrnovou v komedii Holky z porcelánu
Velký souboj povahy a talentu
Mimořádná herečka s hezkou tváří a nepřehlédnutelnou postavou se jmenovala Bohumila, nikdo jí však neřekl jinak než Míla. Tichá, nenápadná a uzavřená holčička se narodila v Třebíči ve svátek všech zamilovaných, 14. února 1933, a odmalička tajně toužila stát se spisovatelkou. Protože ale neměla představu, o čem by vlastně měla psát, rozhodla se získat zkušenosti v jiném oboru. K herectví ji inspirovalo prostředí rodinné půjčovny kostýmů, v níž velmi často pomáhala své mamince.

S mladším bratrem Pavlem
Je překvapivé, že zvolila profesi, která byla na první pohled v naprostém rozporu s její mimořádně uzavřenou povahou. Vystudovala herectví na brněnské JAMU a dokázala po celý život rozdávat druhým spoustu radosti. O jejím vnitřním světě však téměř nic nikdo nevěděl. I když byla ke svému okolí velmi vlídná, vstřícná a komunikativní, nikdy nikoho nepouštěla přes práh své duše.
Před kamerou sršela energií
První angažmá získala v Divadle bratří Mrštíků, dnešním Městském divadle Brno, a v jednadvaceti letech se paní Míla poprvé představila i filmovým divákům v komedii s Vlastou Burianem Nejlepší člověk. Její doménou se však staly film a televizní obrazovka, během své kariéry ztvárnila neuvěřitelné téměř tři stovky rozličných postav. Režiséři ji obsazovali především do rolí rázných manželek nebo laskavých maminek. Přestože nedostávala hlavní role, dokázala i těm menším vtisknout něco nezapomenutelného.

S Milošem Kopeckým jako vodnická milostpaní Matylda v nesmrtelné komedii Jak utopit Dr. Mráčka
Mílu Myslíkovou si každý nejspíš vybaví jako svéráznou Kateřinu v romanci Rozmarné léto, přísnou paní Matyldu v komedii Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách, důslednou vedoucí Světlušku z filmu Holky z porcelánu, manželku věčného studenta z komedie „Marečku, podejte mi pero!“ či jako starostlivou maminku Štěpána Šafránka v kultovní „básnické“ filmové sérii režiséra Dušana Kleina. Zahrála si ve čtyřech dílech, do dalšího pokračování, které se natáčelo až počátkem nového tisíciletí, se však už nevrátila, protože jí to nedovolily zdravotní problémy.
Facka, která navždy zabila lásku
Ve třiadvaceti letech se vdala za brněnského hereckého kolegu Štěpána Zemánka, jejich manželství však nevydrželo ani půl roku. Proslýchalo se, že důvodem k rozchodu nebyly jen neshody, ale také násilí, kvůli němuž herečka přišla o dítě. Přímo to ale nikdy nepřiznala. „Děti jsme neměli, i když to vypadalo, že budeme mít rodinu. Pak se ale stalo něco... o čem nechci mluvit a všechno bylo jinak. Pánbůh to ale asi takhle chtěl a tak to prostě je,“ svěřila se kdysi jednomu ze svých přátel.

S manželem Štěpánem Zemánkem v roce 1955
Zkrátka údajně prodělala samovolný potrat, způsobený zřejmě stresem a domácími neshodami. „Skončili jsme náš vztah poté, co mi prostě dal facku. Hrozně jsem se za to styděla,“ říkávala občas přátelům s tím, že to byl pro ni signál k definitivnímu ukončení vztahu. Nikdy se pak už nevdala, přestože neměla o nápadníky nouzi, a mateřskou roli si vynahrazovala pouze před kamerou.
Sekta ji připravila o všechny úspory
Naposledy stanula před kamerou ve dvaašedesáti letech, v televizním seriálu Hříchy pro diváky detektivek. Nejspíš se nechala přesvědčit svým oblíbeným režisérem Dušanem Kleinem, jenž natáčel i tento projekt, protože v té době ji už trápily zdravotní problémy. Léta trpěla cukrovkou, později se k ní přidala i Parkinsonova choroba. A tak se vrátila ke své celoživotní zálibě a začala konečně zase psát. Jejím posledním počinem byla autobiografie se vzpomínkami na dětství i hereckou kariéru, jejího vydání se už ale nedočkala. „Dospěla jsem k poznání, že lidský život je tady na zemi pouze krátkou etapou v celkovém bytí člověka. Věřím na reinkarnaci a život po smrti. Koukám se dopředu a snažím se o těchto věcech dozvědět co nejdřív, abych byla připravená, až se probudím na tom druhém světě. Těším se, protože tady mě to už nebaví,“ prohlásila.

Se svou milovanou jezevčicí Betynkou
Jejího rozpoložení podle přátel využila náboženská sekta Hnutí Grálu, k níž se herečka připojila a která ji prý obrala o veškerý majetek. V posledních letech žila paní Myslíková velmi skromně z malého důchodu, ve své garsonce neměla ani televizi. Když ji pak navždy opustila její jediná společnice, jezevčice Betynka, ztratila herečka definitivně chuť žít. Zemřela 11. února 2005 po druhém záchvatu mrtvice a pohřbena je v Polné u Jihlavy.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Adina Janovská