Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Přišla o jediné dítě a ke stáru podlehla sektě, která ji připravila o majetek. Trápení energické herečky, která ve skutečnosti ani trochu temperamentní nebyla. Tajnosti slavných

18.05.2015
Přišla o jediné dítě a ke stáru podlehla sektě, která ji připravila o majetek. Trápení energické herečky, která ve skutečnosti ani trochu temperamentní nebyla. Tajnosti slavných

Foto: ČT

Popisek: Míla Myslíková v televizní komedii režiséra Pavla Háši Recepty doktora Kudrny

S přibývajícími lety se oblíbená herečka stále víc vzdalovala reálnému světu i některým přátelům. Zavinila to její introvertní povaha, ztroskotání vztahů, na které nejvíc sázela, pozdější nemoc či sympatie k Sektě sv. Grálu?

Neměla děti, ale psala pro ně pohádky. Neměla velký majetek, ale největší bohatství nacházela na cestách od člověka k člověku, třeba i po daleké Skandinávii. Měla dar rozdávat energii a pozitivně ovlivňovat chování těch, kteří byli kolem ní. Energická, hezká, i když odjakživa spíš při těle – při talentu Míly Myslíkové však nějaké to kilo navíc nebylo ani trochu na závadu. Nikdy nedostala opravdu velkou roli, ale i těm vedlejším dokázala vdechnout punc výjimečnosti. „Byla to dáma, která vždycky věděla, co říká, co dělá a vždy to mělo odraz ve skutečnosti,“ prohlásil o ní herec Pavel Landovský.

S Dagmar Veškrnovou v komedii Holky z porcelánu

S Dagmar Veškrnovou v komedii Holky z porcelánu

Velký souboj povahy a talentu

Mimořádná herečka s hezkou tváří a nepřehlédnutelnou postavou se jmenovala Bohumila, nikdo jí však neřekl jinak než Míla. Tichá, nenápadná a uzavřená holčička se narodila v Třebíči ve svátek všech zamilovaných, 14. února 1933, a odmalička tajně toužila stát se spisovatelkou. Protože ale neměla představu, o čem by vlastně měla psát, rozhodla se získat zkušenosti v jiném oboru. K herectví ji inspirovalo prostředí rodinné půjčovny kostýmů, v níž velmi často pomáhala své mamince.

S mladším bratrem Pavlem

S mladším bratrem Pavlem

Je překvapivé, že zvolila profesi, která byla na první pohled v naprostém rozporu s její mimořádně uzavřenou povahou. Vystudovala herectví na brněnské JAMU a dokázala po celý život rozdávat druhým spoustu radosti. O jejím vnitřním světě však téměř nic nikdo nevěděl. I když byla ke svému okolí velmi vlídná, vstřícná a komunikativní, nikdy nikoho nepouštěla přes práh své duše.

Před kamerou sršela energií

První angažmá získala v Divadle bratří Mrštíků, dnešním Městském divadle Brno, a v jednadvaceti letech se paní Míla poprvé představila i filmovým divákům v komedii s Vlastou Burianem Nejlepší člověk. Její doménou se však staly film a televizní obrazovka, během své kariéry ztvárnila neuvěřitelné téměř tři stovky rozličných postav. Režiséři ji obsazovali především do rolí rázných manželek nebo laskavých maminek. Přestože nedostávala hlavní role, dokázala i těm menším vtisknout něco nezapomenutelného.

S Milošem Kopeckým jako vodnická milostpaní Matylda v nesmrtelné komedii Jak utopit Dr. Mráčka

S Milošem Kopeckým jako vodnická milostpaní Matylda v nesmrtelné komedii Jak utopit Dr. Mráčka

Mílu Myslíkovou si každý nejspíš vybaví jako svéráznou Kateřinu v romanci Rozmarné léto, přísnou paní Matyldu v komedii Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách, důslednou vedoucí Světlušku z filmu Holky z porcelánu, manželku věčného studenta z komedie „Marečku, podejte mi pero!“ či jako starostlivou maminku Štěpána Šafránka v kultovní „básnické“ filmové sérii režiséra Dušana Kleina. Zahrála si ve čtyřech dílech, do dalšího pokračování, které se natáčelo až počátkem nového tisíciletí, se však už nevrátila, protože jí to nedovolily zdravotní problémy.

Facka, která navždy zabila lásku

Ve třiadvaceti letech se vdala za brněnského hereckého kolegu Štěpána Zemánka, jejich manželství však nevydrželo ani půl roku. Proslýchalo se, že důvodem k rozchodu nebyly jen neshody, ale také násilí, kvůli němuž herečka přišla o dítě. Přímo to ale nikdy nepřiznala. „Děti jsme neměli, i když to vypadalo, že budeme mít rodinu. Pak se ale stalo něco... o čem nechci mluvit a všechno bylo jinak. Pánbůh to ale asi takhle chtěl a tak to prostě je,“ svěřila se kdysi jednomu ze svých přátel.

S manželem Štěpánem Zemánkem v roce 1955

S manželem Štěpánem Zemánkem v roce 1955

Zkrátka údajně prodělala samovolný potrat, způsobený zřejmě stresem a domácími neshodami. „Skončili jsme náš vztah poté, co mi prostě dal facku. Hrozně jsem se za to styděla,“ říkávala občas přátelům s tím, že to byl pro ni signál k definitivnímu ukončení vztahu. Nikdy se pak už nevdala, přestože neměla o nápadníky nouzi, a mateřskou roli si vynahrazovala pouze před kamerou.

Sekta ji připravila o všechny úspory

Naposledy stanula před kamerou ve dvaašedesáti letech, v televizním seriálu Hříchy pro diváky detektivek. Nejspíš se nechala přesvědčit svým oblíbeným režisérem Dušanem Kleinem, jenž natáčel i tento projekt, protože v té době ji už trápily zdravotní problémy. Léta trpěla cukrovkou, později se k ní přidala i Parkinsonova choroba. A tak se vrátila ke své celoživotní zálibě a začala konečně zase psát. Jejím posledním počinem byla autobiografie se vzpomínkami na dětství i hereckou kariéru, jejího vydání se už ale nedočkala. „Dospěla jsem k poznání, že lidský život je tady na zemi pouze krátkou etapou v celkovém bytí člověka. Věřím na reinkarnaci a život po smrti. Koukám se dopředu a snažím se o těchto věcech dozvědět co nejdřív, abych byla připravená, až se probudím na tom druhém světě. Těším se, protože tady mě to už nebaví,“ prohlásila.

Se svou milovanou jezevčicí Betynkou

Se svou milovanou jezevčicí Betynkou

Jejího rozpoložení podle přátel využila náboženská sekta Hnutí Grálu, k níž se herečka připojila a která ji prý obrala o veškerý majetek. V posledních letech žila paní Myslíková velmi skromně z malého důchodu, ve své garsonce neměla ani televizi. Když ji pak navždy opustila její jediná společnice, jezevčice Betynka, ztratila herečka definitivně chuť žít. Zemřela 11. února 2005 po druhém záchvatu mrtvice a pohřbena je v Polné u Jihlavy.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská