Studenti bádali na Tchaj-wanu. Existují zásuvky, které lze ovládat třeba mobilním telefonem
22.02.2015
Foto: kr-vysocina.cz
Popisek: Studenti moderují seminář o spolupráci s Tchaj-wanem
Řízením spotřeby energií a energetických systémů se detailně zabývají studenti třebíčské průmyslové školy. Mají za sebou dokonce badatelskou cestu na Tchaj-wan. Teď se chtějí zabývat ostrovní energií.
Víte, co je „chytrá zásuvka"? Systém pomáhá i v nemocnici
Od roku 2013 se Kraj Vysočina společně s tchajwanským Institutem pro informační průmysl a studenty Střední průmyslové školy Třebíč zabývá projektem, zaměřeným na řízení spotřeby energií pomocí systému chytrých zásuvek.Chytré zásuvky měří energetickou spotřebu jednotlivých přístrojů. Kromě toho je možné prostřednictvím internetu tyto zásuvky vzdáleně ovládat - například použitím chytrého telefonu lze kdykoliv během dne připojený spotřebič zapnout či vyřadit z provozu, aby celková spotřeba, a tedy i náklady byly co nejnižší.
Elektronický systém objednávání pacientů do ambulancí nemocnic byl prvním společným projektem Vysočiny a Tchaj-wanu. V pěti krajských nemocnicích ho využilo již 35 000 uživatelů. Nově byl propojen s informačními systémy některých praktických lékařů. S další aktivitou, která vzešla z této zahraniční spolupráce, se mohou setkat návštěvníci některých muzeí v kraji či jihlavské zoologické zahrady. Jedná se o moderní průvodcovský systém na bázi chytrých telefonů, s multimediálním obsahem v šesti jazykových verzích.
S Tchaj-wanem se bádá společně už pět let
„Téměř pětiletá spolupráce Vysočiny s tchajwanskými partnery přinesla už řadu projektů, které usnadňují život obyvatelům kraje či zpříjemňují pobyt jeho návštěvníkům. Projekt takzvaných chytrých zásuvek a jeho rozvojový potenciál úspěchy naší mezinárodní spolupráce potvrzuje,“ zhodnotil dosavadní aktivity Jiří Běhounek, hejtman Kraje Vysočina.
Shrnutím úspěchů projekt ale ještě nekončí. „Vzhledem k dosavadním úspěchům je naším současným cílem celý projekt rozvíjet, aby se stal součástí vzdělávacího systému Střední průmyslové školy Třebíč a byl pilotním modelovým příkladem nejen pro ostatní technické střední školy v našem kraji, ale pro celé technické vzdělávání v republice,“ přiblížila ambice projektu Jana Fialová, radní Kraje Vysočina pro oblast školství. K novým aktivitám projektu patří vytvoření elektronického kurzu o ostrovních energetických systémech a projektového záměru na realizaci modelu ostrovního energetického systému v rámci školy.
Děje se u vás také něco zajímavého? Pošlete nám svůj námět na .
Vložil: Lucie Bartoš