Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Neuvěřitelné! Kvůli Klausovi může i umřít

27.03.2013
Neuvěřitelné! Kvůli Klausovi může i umřít

Autor: Roman Ondráček

Popisek: Jiřina Sýkorová drží už od 27. února hladovku!

Nejí skoro celý měsíc a už zhubla 13 kilogramů. Nejde o pokus či nějaký výzkum. Pětačtyřicetiletá Jiřina Sýkorová z Třebíče na Vysočině drží hladovku za dnes už bývalého prezidenta Václava Klause. Zatímco většina národa mu nemůže přijít na jméno kvůli amnestii, Sýkorová se za něj naopak pere.

Rozhodla se dokonce jít i do rizika, že si může poškodit zdraví. Od 27. února částečně invalidní důchodkyně nepozřela prý ani sousto. 

„Protestuji proti rozhodnutí senátorů podat na Václava Klause žalobu za velezradu, které se měl podle nich dopustit mimo jiné amnestií. Od představitele horní komory očekávám přiznání chyby. Zatím k tomu nedošlo,“ uvedla Jiřina Sýkorová. 

Ignorování jejího protestu jí prý vadí.  „Nikdo z nich se mi neozval, asi čekají, až umřu hladem. Začala jsem mít večer horečky, to mi vezme dost sil. Když se sehnu, motá se mi hlava, snažím se šetřit se," popsala svůj stav Jiřina Sýkorová.

Za měsíc 13 kilo 

Dříve po celý den pila pouze vodu s citronem a čaj. Později však přešla i na speciální zeleninové nápoje. 

Za čtyři týdny prý zhubla třináct kilogramů. „Víc si šetřím síly. Potřebovala jsem vyžehlit, ale netroufám si, kdybych se složila, tak vyhoříme. Hlavně se snažím být v pohodě, abych měla stále dobrou náladu," říká protestující žena z Vysočiny. 

Podle některých odborníků by vzhledem ke svému stavu mohla skončit špatně. „Když se to vezme do krajnosti, kvůli Klausovi může i umřít. Nevím, zda jí to za to stojí. Měla by myslet na své zdraví, pak až na nespravedlnost, která se navíc týká téměř nepostižitelného člověka,“ uvedl pro Krajské listy.cz jeden z lékařů, odborníků na dietologii. 

Vyjádřil se i Klaus

Sýkorové chodí i dopisy. Některé ji podporují, jiné soucítí, některé jsou ale i nepříjemné. 

„Pár lidí mi napsalo, že zdraví je přednější než politika. Přišel mi také jeden úplně škaredý, sprostý dopis, ale ten byl jenom jeden," prozradila. 

Sám exprezident Václav Klaus na její adresu uvedl, aby hladovění ukončila.  „Držení hladovky je situace extrémní. Doporučuji, aby to déle nedělala. Nemám pocit, že tato hladovka oblomí pana Dienstbiera, ten by ji klidně nechal umřít," prohlásil exprezident ve svém institutu. 

„O tom jsem se dozvěděla až od vás, je to pro mě úplně nová zpráva. Pan prezident už na začátku hladovky vzkázal, že si toho váží a že bych toho měla nechat. Promyslím si to a uvidím, zatím je to pro mě překvapení. Potřebovala bych ale reakci od Senátu," dodala Jiřina Sýkorová. 

Roman Ondráček 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace