Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ve spoustě věcí si rozumíme a doplňujeme se, ale každý jsme úplně jiný. Babišova „žena“ Jourová promluvila o jejich vztahu

27.07.2014
Ve spoustě věcí si rozumíme a doplňujeme se, ale každý jsme úplně jiný. Babišova „žena“ Jourová promluvila o jejich vztahu

Autor: Hans Štembera

Popisek: Věra Jourová

Ministryně pro místní rozvoj a kandidátka ČR na eurokomisařku Věra Jourová poskytla Právu rozsáhlý rozhovor. Přiznala, že je odpůrkyní kvót pro ženy a zároveň označila za nízké a „buranské kecy“ tvrzení, že její kvalifikací pro Brusel je to, že je žena.

Politička, právnička, místopředsedkyně hnutí ANO a od listopadu 2013 poslankyně PSP ČR a od ledna 2014 ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová se nyní připravuje na svou misi do Bruselu. Koalice se dohodla a vysílá ji do křesla eurokomisařky. Sobotní Právo se ministryně ptalo, co je pravdy na tom, že se jí chtěl Andrej Babiš nominací do Bruselu zbavit.

„My jsme se tomu opakovaně zasmáli. Ve spoustě věcí si rozumíme a doplňujeme se. Každý jsme úplně jiný. Já nejsem ten, co mu vždycky všechno odkývá, takže to může vyvolávat dojem, že jsem vzpurná. Také jsem slyšela, že mu údajně přerůstám přes hlavu. Já jsem naopak ráda, že nemám slabého šéfa, to by mě to brzy přestalo bavit a šla bych od toho,“ říká Jourová.

A jaký bude její nový šéf J. C. Juncker? „Tohle bych nespojovala, to je budoucnost. Pan Juncker je politik evropského formátu, státník,“ říká na adresu nového šéfa Evropské komise.

Připravena je na regionální rozvoj i dopravu nebo průmysl

Podle známých informací Česko usiluje o získání oblasti regionálního rozvoje. Ale Právo připomíná, že jde o portfolio, o které usiluje také Rakousko. Věra Jourová předpokládá, že se o portfoliu bude vyjednávat i s Rakušany. „Ale já nejsem ten, kdo by měl ta jednání vést. Myslím ale, že budu dostávat průběžné informace o tom, jak to vypadá,“ míní ministryně.

Věra Jourová Právu také řekla, že podle ní shoda na české eurokomisařce nepřišla pozdě, jak někteří tvrdí. „V tuto chvíli je známo 14 nominací, tedy polovina. Nominaci jsme oficiálně ohlásili v pondělí a už na ni pozitivně reagovala ALDE, což je frakce, do které patří ANO,“ říká místopředsedkyně ANO.

Věra Jourová dává najevo, že má největší zájem o portfolio regionálního rozvoje. Vyjednává se ale i o průmyslu a dopravě. Ministryně je přesvědčena, že všechna tato portfolia by zvládla. „Jsem právnička, znám procesní stránku věci. Samozřejmě, kdybych dostala tato portfolia, musela bych více pracovat na tom, abych vstřebala tu substanci. Ale hodně evropských fondů jde do dopravní infrastruktury, na průmysl, podnikání… Nikdo nemůže mít kvalifikaci úplně na všechno,“ podotkla Věra Jourová.

Kvóty mi pomohly a zároveň mě to velmi sráží

V rozhovoru se Jourová vrátila i k otázce kvót pro ženy v politice a uvedla, že ona sama na ně má negativní názor. „Žena má mít šanci prosadit se ve společnosti prostřednictvím své kvalifikace a svých znalostí. A jsem v situaci, kdy kvóty pomohly, ale současně mě to velmi sráží," říká.

Předseda EK Juncker dal totiž najevo, že pro Česko bude výhodné, když nominuje do Bruselu ženu. Od té doby se někdy říká, že kvalifikací naší kandidátky je právě to, že je žena. „To je přesně to, co mě velmi uráží. Byla bych připravena jít do střetu s jakýmkoliv mužem, a kdyby měl dvě vysoké školy a vyšší kvalifikaci než já, byl by to charismatický politik, který by byl schopen ČR v EU dobře propagovat, tak by to byl rovný boj. A kdybych prohrála, byla bych v pohodě. Ale tahle pozice, po tom všem, co jsem zažila, co jsem si nacpala do hlavy, aby se mi neustále předhazovalo, že jediná moje kvalifikace je ta, že jsem žena, to mě uráží opravdu maximálně,“ řekla Jourová. Podle svých vlastních slov s tím chce bojovat prací. „Chci dokázat, že to jsou nízké, buranské kecy,“ zdůraznila.

Nominace zvážím

Věra Jourová při své návštěvě výboru pro evropské záležitosti uvedla, že hodlá vybudovat silný tým spolupracovníků, kteří podle ní musí být naprosto profesionální. Deník Právo však upozornil na údajné snahy ČSSD a KDU-ČSL protlačit do jejího týmu své lidi.

„Zatím je to všechno v jednání. Není to ale tak, že by chtěl někdo někoho protlačovat. Dostala jsem nějaké nominace, abych zvážila možnost jejich uplatnění. Už jsem dostala nominaci od KDU-ČSL, kterou přijmu. Jde o odborníka, vynikajícího analytika na věci kolem EU. Od sociálních demokratů dostanu nějaké nominace příští týden. Jsou to všechno lidi, co žijí v Bruselu, žádní straníci,“ kvituje návrhy Věra Jourová.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace