Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

EXKLUZIVNĚ V zákulisí ANO prý vznikl plán na odrovnání ministryně Jourové

14.07.2014
EXKLUZIVNĚ V zákulisí ANO prý vznikl plán na odrovnání ministryně Jourové

Autor: Facebook

Popisek: Věra Jourová je poslankyně za kraj Vysočina a ministryně v Sobotkově vládě.

Dlouhodobě populární politička dělá vrásky hned několika lidem v hnutí ANO. Důvodem je její vliv na předsedu Babiše a zároveň silná pozice u veřejnosti. I proto se na KrajskéListy.cz obrátili někteří vysocí představitelé ANO, kteří nám prozradili, co se uvnitř hnutí nyní děje.

Týden zbývá do klíčového summitu EU, na kterém se bude rozhodovat o novém rozdělení postů v Evropské komisi. Česká vláda stále nedokázala dospět ke shodě, koho do týmu Jeana Clauda Junckera vyslat. A tak se prý v koaličních hlavách rodí záložní varianta, která potěší zejména současného dosluhujícího eurokomisaře.

Füle nebo Mertlík?

Právě Štefan Füle, v dosluhující Barossově eurokomisi komisař pro rozšíření, by nakonec mohl být kompromisem, na němž se odlišné představy ČSSD, hnutí ANO a lidovců potkají. Podle MF DNES, která má informace přímo z koalice, vznikl nápad v týmu premiéra Sobotky jako reakce na sedmiměsíční bezvýsledné hledání společného kandidáta.

Hlavním favoritem prý stále zůstává Pavel Mertlík, kterého tlačí Sobotkova ČSSD. Úměrně s neschopností koalice se dohodnout ale rostou i šance ozkoušeného bruselského barda, který se propracoval hned za exministra Zemanovy vlády. Füle sám již prostřednictvím svých spolupracovníků vzkázal, že je připraven v Komisi pokračovat. 

Plán B

Podle MF DNES má ale i hnutí ANO svou záložní variantu, pokud by neuspěl jejich favorit Pavel Telička. Králíkem z klobouku má být v tomto případě Věra Jourová, ministryně pro místní rozvoj a ostřílená znalkyně všech možných bruselských fondů. Ta na rozdíl os Füleho přiznává i veřejně, že se v ANO o jejím angažmá mluvilo.

„Celý tento plán nevznikl nikde jinde, než v hlavě Andreje Babiše. Ten Jourovou dlouhodobě nemusí a opakovaně se nechal slyšet, že jí ani nevěří, ale potřebuje ji. Hlavní chybou, kterou prý v případě Jourové udělal, byla Kaslova nominace v Praze. Jeho přivedla Jourová a na společných schůzkách ho hodně hájila. Babišovi navíc Jourová v mnoha aspektech přerůstá přes hlavu. Pokud by byla v Bruselu, byl by od ní klid. Pro ni je to samozřejmě výzva, protože by měla vysokou pozici v rámci EU, stovky tisíc měsíčně a nemusela by se brodit pomluvami a dalšími věcmi. Pakliže by neprošla, její pozice uvnitř našeho hnutí by se dala popsat tak, že v podstatě vytváří opozici Babišovi s Faltýnkem, protože o jejich obchodech ona moc neví. O to víc se jí tito dva budou chtít zbavit, samozřejmě politicky," dodal s úsměvem poslanec ANO exkluzivně pro KrajskéListy.cz. „Navíc nesmíme zapomenout, že na Jourové je odpovědnost za některé kandidátky v komunálních volbách, to se použije jako bič proti ní," doplnil s tím, že o plánu se v ANO špitá dlouhodobě.

Věra Jourová ani Andrej Babiš na uvedené informace nereagovali. Ministryně pouze uvedla, že byla v Bruselu před týdnem a tam slyšela: Bude-li to žena, bude šance na silné portfolio. „Tak jsme to s panem Babišem probírali a vznikla z toho moje nominace."

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Zdeněk Svoboda

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace