Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

EXKLUZIVNĚ V zákulisí ANO prý vznikl plán na odrovnání ministryně Jourové

14.07.2014
EXKLUZIVNĚ V zákulisí ANO prý vznikl plán na odrovnání ministryně Jourové

Autor: Facebook

Popisek: Věra Jourová je poslankyně za kraj Vysočina a ministryně v Sobotkově vládě.

Dlouhodobě populární politička dělá vrásky hned několika lidem v hnutí ANO. Důvodem je její vliv na předsedu Babiše a zároveň silná pozice u veřejnosti. I proto se na KrajskéListy.cz obrátili někteří vysocí představitelé ANO, kteří nám prozradili, co se uvnitř hnutí nyní děje.

Týden zbývá do klíčového summitu EU, na kterém se bude rozhodovat o novém rozdělení postů v Evropské komisi. Česká vláda stále nedokázala dospět ke shodě, koho do týmu Jeana Clauda Junckera vyslat. A tak se prý v koaličních hlavách rodí záložní varianta, která potěší zejména současného dosluhujícího eurokomisaře.

Füle nebo Mertlík?

Právě Štefan Füle, v dosluhující Barossově eurokomisi komisař pro rozšíření, by nakonec mohl být kompromisem, na němž se odlišné představy ČSSD, hnutí ANO a lidovců potkají. Podle MF DNES, která má informace přímo z koalice, vznikl nápad v týmu premiéra Sobotky jako reakce na sedmiměsíční bezvýsledné hledání společného kandidáta.

Hlavním favoritem prý stále zůstává Pavel Mertlík, kterého tlačí Sobotkova ČSSD. Úměrně s neschopností koalice se dohodnout ale rostou i šance ozkoušeného bruselského barda, který se propracoval hned za exministra Zemanovy vlády. Füle sám již prostřednictvím svých spolupracovníků vzkázal, že je připraven v Komisi pokračovat. 

Plán B

Podle MF DNES má ale i hnutí ANO svou záložní variantu, pokud by neuspěl jejich favorit Pavel Telička. Králíkem z klobouku má být v tomto případě Věra Jourová, ministryně pro místní rozvoj a ostřílená znalkyně všech možných bruselských fondů. Ta na rozdíl os Füleho přiznává i veřejně, že se v ANO o jejím angažmá mluvilo.

„Celý tento plán nevznikl nikde jinde, než v hlavě Andreje Babiše. Ten Jourovou dlouhodobě nemusí a opakovaně se nechal slyšet, že jí ani nevěří, ale potřebuje ji. Hlavní chybou, kterou prý v případě Jourové udělal, byla Kaslova nominace v Praze. Jeho přivedla Jourová a na společných schůzkách ho hodně hájila. Babišovi navíc Jourová v mnoha aspektech přerůstá přes hlavu. Pokud by byla v Bruselu, byl by od ní klid. Pro ni je to samozřejmě výzva, protože by měla vysokou pozici v rámci EU, stovky tisíc měsíčně a nemusela by se brodit pomluvami a dalšími věcmi. Pakliže by neprošla, její pozice uvnitř našeho hnutí by se dala popsat tak, že v podstatě vytváří opozici Babišovi s Faltýnkem, protože o jejich obchodech ona moc neví. O to víc se jí tito dva budou chtít zbavit, samozřejmě politicky," dodal s úsměvem poslanec ANO exkluzivně pro KrajskéListy.cz. „Navíc nesmíme zapomenout, že na Jourové je odpovědnost za některé kandidátky v komunálních volbách, to se použije jako bič proti ní," doplnil s tím, že o plánu se v ANO špitá dlouhodobě.

Věra Jourová ani Andrej Babiš na uvedené informace nereagovali. Ministryně pouze uvedla, že byla v Bruselu před týdnem a tam slyšela: Bude-li to žena, bude šance na silné portfolio. „Tak jsme to s panem Babišem probírali a vznikla z toho moje nominace."

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Zdeněk Svoboda

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace