Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zeman oficiálně skončil na Vysočině: Prozradil, kde má svou jachtu a čím tak naštval hejtmany. Pak zmizel na dovolenou

01.07.2014
Zeman oficiálně skončil na Vysočině: Prozradil, kde má svou jachtu a čím tak naštval hejtmany. Pak zmizel na dovolenou

Foto: Daniela Černá

Popisek: Miloš Zeman na Vysočině

EXKLUZIVNĚ Když prezident Miloš Zeman ukončil svou oficiální návštěvu v kraji Vysočina, oznamoval, že se rozhodně nevrací do Prahy. Rozhodl se zůstat na své milované Vysočině a plnými doušky vychutnávat dovolenou. O to, jak taková dovolená prezidenta Zemana vypadá, se zajímal bulvární deník Blesk. A co se dělo v posledních hodinách jeho oficiální návštěvy milovaného kraje? Byli jsme přitom.

Prezident Miloš Zeman přislíbil, že vymění svou hůlku za hole na nordic walking. Právě takový dar totiž dostal od starosty Nového Města na Moravě při své čtvrteční návštěvě. Místním obyvatelům se také svěřil s tím, proč rozladil hejtmany téměř všech krajů republiky a kde kotví jeho nafukovací jachta.

Stovky lidí se přišly podívat na setkání s prezidentem na Vratislavovo náměstí. „Vážený a milý pane starosto, máte pravdu, že Novoměstsko poněkud znám. Když jsem byl mladý jinoch, to bylo v roce 1906, tak v roce 1906 teprve Nové Město na Moravě dostalo svůj název, protože předtím to bylo jen Nové Město,“ řekl v reakci na úvodní slovo starosty Michala Šmardy Miloš Zeman a pak už vzpomínal na to, co právě v tomto regionu prožil. „Berte mě prosím, ne-li jako svého rodáka, tak jako svého dobrého souseda a především jako člověka, který má Nové Město rád,“ dodal s tím, že právě na Vysočině bude letos opět trávit dovolenou a po ukončení oficiální návštěvy tady zůstává. „Moje jachta kotví na Veselském rybníce, stála mě 2000 korun a je dokonce nafukovací. Kdo z vás to má? Už se na dovolenou hrozně těším. Dělá mi ale velkou radost, že jsem se předtím mohl setkat s vámi, ne proto, abych tady pronášel dlouhé projevy, ale především proto, abych se snažil odpovídat na vaše otázky, názory a připomínky. Vždy na těchto shromážděních prosím o jediné, snažte se, aby vaše otázky byly co nejostřejší, provokativní, abych nad nimi musel přemýšlet,“ vyzval prezident veřejnost k diskusi.

Byl jsem šprt a měl jsem samé jedničky

Mezi lidmi proto začal kolovat mikrofon a lidé mohli pokládat otázky. V první odpovědi se vyjádřil Zeman ke sportovním aktivitám v regionu: „Myslím si, že Nové Město a ski areál udělali už obrovskou práci pro náš biatlon, stejně tak světový pohár horských kol bude předstupněm pro mistrovství světa horských kol v roce 2016.“ Několik dotazů pak položily děti. Jeden ze školáků se dotazoval prezidenta na jeho vysvědčení v deváté třídě. „Já jsem byl šprt a měl jsem opravdu samé jedničky, ne proto, že jsem se o to snažil, ale proto, že jsem přirozeně geniální,“ reagoval Zeman.

Prezident potvrdil, že nejraději ze všech krajů má Vysočinu

Prezident se pak znovu vyjádřil ke svému vztahu k Vysočině. „Že říkám tady, že mám nejraději kraj Vysočina, je celkem normální, ale já to říkám v každém kraji, do kterého jsem přišel. Pohledy nebyly zrovna radostné. „Pane prezidente, že máte rád Olomoucko,“ ptali se mě a já odpovídal: „No není to nejhorší, ale Vysočina je daleko krásnější.“ „Pane prezidente, že máte rád jihomoravské víno.“ „Ano, ale není nad brambory na Vysočině.“ Takže já jsem v podstatě naštval všechny kraje, které jsem dosud navštívil a jste jediný kraj, kde říkám jako odpověď na otázku, kde se mi nejvíc libí, Vysočina.“ Jako poslední k debatě se dostala místní obyvatelka, která pozvala prezidenta na některý ze závodů v místní loděnici. Slíbila mu i kvalitní pohoštění. „A co by to bylo za pohoštění?“ ptal se prezident a upozornil na to, že by nepohrdnul kaprem.

Mezi dary byla i prázdná termoska

Prezident Miloš Zeman se pak podepsal do místní pamětní knihy a starosta mu začal předávat připravené dary. Jako první mu věnoval hole na nordic walking, aby se mohl po Vysočině zdravě chodit. „Chodím o této hůlce a příští týden ji vyměním. Nastavím si hole na svou výšku a bulvární novináři napíší: „Zemanův zdravotní stav se dramaticky zhoršil, protože zatímco dříve chodil o jedné hůlce, dnes už má dvě.“ Dalším dárkem byla termoska. „Pane prezidente, to máte něco, abyste neumrznul, ale obsah si musíte zajistit sám, protože rozpočet Nového Města je napjatý, proto dostáváte termosku prázdnou,“ okomentoval starosta. „Děkuji, dám si tam čaj. Co se dá dělat, když je ta termoska prázdná,“ poděkoval Zeman, který obdržel od místních představitelů radnice také knihy o životě významných rodáků Vysočiny. Na oplátku pak dekoroval místní prapor stuhou prezidenta republiky.

Třetí den návštěvy stráví prezident ve Velké Bíteši, kde navštíví sídlo firmy 1. Brněnská strojírna, setkal se s občany a pak odjel do Třebíče. Právě tady ukončil svou cestu po Vysočině.

Paroubek nechce přispět ke snižování státního dluhu

Ve Velké Bíteši Miloš Zeman chválil místní restauraci. Občanům se také svěřil s tím, že chce napsat novou knihu s názvem Umění stárnout.

Také ve Velké Bíteši očekávaly prezidenta davy lidí. Po úvodním krátkém proslovu místního starosty a hejtmana přivítal Miloš Zeman veřejnost. „Asi ode mě očekáváte nějaký politický projev, ale nedočkáte se. V Bíteši jsem asi po padesáté. Bude mi 70 let a za tu dobu člověk navštíví spoustu měst. Do Bíteše jsem se ale vždycky rád vracel kvůli jedné restauraci na náměstí, které se někdy říkalo u Karla,“ zahájil Zeman. „Byla tak vyhlášená, že všichni řidiči tiráků i my, kteří jsme často jezdili mezi Brnem a Prahou, jsme si vždycky říkali: „Nejkrásnější okamžik na této cestě bude návštěva v restauraci U Karla či Karlíčka.“ Vím, že tuto restauraci vede jeho synovec a je-li mezi přítomnými, rád bych ho alespoň na dálku pozdravil. Proč tohle říkám? Protože si myslím, že v každém městě, podniku, restauraci nebo divadle záleží strašně moc na osobě, která ho vede, která je duší podniku a která dává radost druhým lidem. My často podceňujeme radost, kterou nám dává dobré jídlo a dobré pití a tváříme se, jako by to bylo něco nepatřičného. Rádi si poslechneme symfonický orchestr, ale sníst si vynikající jatýrka U Karlíčka, to považujeme za méně hodnotné, i když to vůbec není pravda.“

Špatný starosta je větší katastrofa než živelná pohroma

Před návštěvou Velké Bíteše si prohlédl prezident také 1. Brněnskou strojírnu, která zaměstnává asi tisíc lidí. „Je to podnik, který prosperuje, který roste, má zakázky a podnik, který vedle jiných brání růstu nezaměstnanosti, která u nás dosahuje téměř 600 000 osob. Važme si těch, kdo umí udělat dobré jídlo, važme si těch, kdo umí dobře řídit podnik a važme si i dobrých starostů, protože špatný starosta je daleko větší katastrofou pro město než živelná pohroma v podobě povodně nebo krupobití. Važme si lidí, kteří za sebou něco konkrétního zanechali. Naopak, nevažme si lidí, kteří jen kritizují ty druhé, ze kterých mluví závist a nenávist,“ doplnil Zeman.

Obyvatelka z Vyškova si stěžovala na prezidentskou kancelář 

Než začala diskuse, moderátor vyzval děti z místní mateřské školy, aby ukázaly prezidentovi, jak umí tančit. Teprve po jejich vystoupení se začali lidé ptát. „Dobrý den pane prezidente. My už se známe. Já jsem byla včera v Novém městě na Moravě a už nevyšel čas, abych Vám položila dotaz. Přijela jsem za Vámi z Vyškova. Jde o závažnou problematiku, která se týká více občanů ve Vyškově. My už se prezidentské kanceláře dotazujeme od roku 2013 a chtěla bych se Vás zeptat, zda víte, že úředníci porušují zákon. Nebylo nám umožněno nahlížet do spisů,“ stěžovala si první tazatelka. „Chtěla jsem se vás zeptat, jestli víte, jak se chovají úředníci z prezidentské kanceláře. Buď vše kamuflují, nebo neodpovídají,“ dodala. „Milá dámo, já vám rád odpovím, ale musíte mě nechat. Nemáte pravdu. Prezidentská kancelář vám několikrát odpověděla a včera, protože jste byla na jednom ze setkání s občany, nabídl kancléř Mynář, že vám pošle doporučeně kopie těchto odpovědí. Vy jste říkala, že čekáte odpověď od prezidenta republiky, ale nezlobte se na mě. Do prezidentské kanceláře dochází denně stovky dopisů a kdyby měl na všechny odpovídat prezident, nedělal by nic jiného,“ reagoval Zeman s tím, že viděl stoh stížností, které dotyčná paní posílala na nejrůznější instituce.

Až bude Zemanovi 80, napíše knihu Umění stárnout

Z davu se pak ozvala další z místních obyvatelek, která řekla: „Pane prezidente, nedávno jsem četla, že dáváte část svého platu do státní kasy. Děkuji vám za všechno.“ Miloš Zeman pak na vyjádření zareagoval: „Vážím si zejména těch, kteří se ke mně přidali. Stačí sto korun měsíčně. I někteří starobní důchodci mi píší, že posílají 100 korun měsíčně. Já jsem to udělal také proto, abych vyzval další politiky k tomu, aby přispěli ke snížení státního dluhu a aby tento příklad následovali. Dosud se ozval pouze jeden jediný, pan Jiří Paroubek, který oznámil, že nedá nic,“ upozornil Zeman a sklidil další potlesk. Poslední dotaz se týkal plánu Zemana po stránce literatury. „Až budu jednou znovu na penzi, připravím knihu, která se bude jmenovat Umění stárnout. Myslím si, že takovou knihu má právo napsat člověk, který šťastně zestárnul a dožil se minimálně osmdesáti let, takže si musíte ještě deset let počkat,“ řekl Zeman.

Na závěr setkání pak přišlo na řadu symbolické zasazení lípy svobody u kašny na Masarykově náměstí. Třídenní návštěvu své oblíbené Vysočiny zakončil prezident v Třebíči setkáním s místními občany. 

A na Vysočině zůstal, vzal si rovnou dovolenou

Zeman za sebou po příjezdu na své „letní sídlo“ zavřel dveře a zřejmě prožil chvíli oddechu s knihou v houpacím křesle. Jedna ze sousedek si deníku postěžovala, že chtěla prezidenta pozdravit, ale příjezd prezidentské kolony propásla. Další novinářům prozradila, jak to vlastně bylo s koupí Zemanovy chalupy. Místnosti v tvrzi mu před více než dvaceti lety koupila matka.

„On prý neměl žádné peníze, je to takový nepraktický člověk,“ prozradila další z obyvatelek Nového Veselí. Zájem občanů přidělává vrásky na čele ochrance. Řada lidí je totiž zvědavá na to, jak tráví dovolenou hlava státu.

Daniela Černá

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová

Tagy
Zeman,