Jezdil sem i Mozartův Salieri… Na zámku v Náměšti nad Oslavou je hudba doma, a to už více než 200 let
23.09.2021
Foto: Warner Bros
Popisek: Takhle nějak to v Náměšti na zámku vypadalo, když dorazila vzácná návštěva, císařský dvorní kapelník Antonio Salieri, oblíbenec Josefa II. F. Murray Abraham jako Salieri ve Formanově snímku Amadeus
Na zámku v Náměšti nad Oslavou se v sobotu 25. září 2021 uskuteční jubilejní 30. Zámecký koncert, který bude jako tradičně vyvrcholením zámecké hudební sezony. „Jubilejní 30. Zámecký koncert měl v náměšťské zámecké knihovně zaznít již v loňském roce. Vzhledem k nepříznivé epidemické situaci se jej ale nemohl zúčastnit žádný z žijících členů rodiny Haugwitz, posledních soukromých majitelů panství, potomků Jindřicha Viléma Haugwitze, který ze zámku učinil v první polovině 19. století vskutku hudební sídlo. Proto jsme loňský koncert označili netradičně číslovkou 29,5 v očekávání, že za rok bude situace příznivější,“ vysvětluje kastelán Marek Buš.
Letošní koncert již bude jubilejní. Hlavní částí programu bude Missa sanctae Caeciliae - mše k poctě svaté Cecílie. Dílo českého barokního skladatele Jana Dismase Zelenky přednese soubor Ensemble Inégal v čele s dirigentem Adamem Viktorou, který se v posledních letech důsledně věnuje hudebnímu odkazu tohoto autora.

Letecký pohled na renesanční zámek Náměšť nad Oslavou. Foto NPÚ
Poděkování svaté Cecílii, patronce hudebníků
„Vzhledem k tomuto výročí jsme koncert pojali jako oslavu hudby i jako poděkování patronce hudebníků svaté Cecílii, která nad námi držela ochrannou ruku a o koncert jsme nepřišli ani vloni, i když mnohým do zpěvu už příliš nebylo,“ uvádí k programu koncertu Marek Buš.
Na náměšťském zámku zazní díla Jana Dismase Zelenky vůbec poprvé. „Zelenka totiž působil velkou část svého života ve službách saského kurfiřta a polského krále Augusta II. Silného v Drážďanech a celá jeho tvorba byla v majetku tohoto panovníka bez možnosti díla opisovat. Až v posledních desetiletích 20. století došlo k opravdovému znovuobjevení Zelenkovy tvorby, na čemž má mimo jiných velkou zásluhu právě pan Adam Viktora a jeho soubor Enseble Inégal,“ vysvětluje Marek Buš. Před svatocecilskou mší zazní ještě Zelenkova Ouvertura F-dur.

Snímek z loňského koncertu v zámecké knihovně, foto NPÚ
Koncert začíná v zámecké knihovně od 17 hodin. Jednotné vstupné je 300 Kč. Rezervace vstupenek je možná na tel. č. 568 620 319 nebo na adrese . Více informací najdete ZDE.
Jezdil sem i Salieri, zámecká kapela čítala přes 30 hudebníků
Bohatá hudební historie i současnost náměšťského zámku. Zámku, na němž je hudba skutečně doma. Zámek v Náměšti nad Oslavou se stal během doby konce 18. a první poloviny 19. století, kdy byl v držení rodu Haugwitzů, pozoruhodným střediskem hudebního života. Jeho význam přesahoval nejen území západní Moravy, ale náměšťské panství bylo ve své době známým ´hudebním sídlem´ v měřítku celé střední Evropy. Hlavní zásluhu nutno přičíst zejména Jindřichu Vilému III. Haugwitzovi (1770 - 1842). Krátce poté, co se v roce 1794 ujal správy náměšťského panství, založil zde ve své době vskutku ojedinělé hudební těleso. Ve třicátých létech 19. století čítala jeho zámecká kapela více než tři desítky instrumentalistů a sbor měl v té době 9 sólistů a 24 sboristů. Většinu těchto hudebníků tvořili sloužící ze zámku. Haugwitz dokonce propustil některé ze sloužících, kteří na žádný nástroj nehráli, a nahradil je jinými. Kapelu pak doplňovali i kantoři a muzikanti z více či méně vzdálených obcí. Těleso bylo pozoruhodné nejen množstvím hudebníků, ale zejména rozsahem repertoáru a uměleckou kvalitou. Haugwitz navíc shromáždil na zámku rozsáhlou hudební sbírku více než 1400 skladeb různých autorů.

Jindřich Vilém III. Haugwitz. Foto NPÚ
Za zmínku stojí i skutečnost, že osobním přítelem hraběte byl i skladatel Antonio Salieri (1750 - 1825), který údajně na Náměšť jezdil a majiteli panství dedikoval své Requiem, jež mělo v zámecké kapli premiéru. K narozeninám hraběte sepsal Salieri ´Gratulační kantátu´ a komtese Haugwitzové pak věnoval své ´Scherzi armonici vocali´. Haugwitz navíc udržoval přátelství i s Christophem Willibaldem Gluckem, známým německým klasicistním hudebních skladatelem, s nímž se seznámil již jako student.
Hudební produkce na zámku byly v době největšího věhlasu kapely velice četné. V jednom týdnu se muzicírovalo až třikráte. Využívaly se nejen prostory v prvním patře objektu, ale zejména bývalá sala terrena, dnešní knihovna, a zámecká kaple. Divadelní, oratorní a operní představení se odehrávaly též v nedaleké letní rezidenci na zámečku Schönwald u Jinošova. V době držení panství J. V. Haugwitzem, zejména pak v létech 1820 - 1840, byl nejoblíbenějším a nejčastěji hraným autorem na zámku Georg Friedrich Händel. Hrabě nejen že zakoupil na svou dobu rozsáhlou, bohužel však nedokončenou soubornou edici Händelova díla od skladatele a divadelního ředitele Samuela Arnolda, ale sám se postaral o její rozšíření o dalších 51 opisů a 3 tisky autorových skladeb. A je více než pravděpodobné, že se převážná většina těchto skladeb dočkala v Náměšti provedení. Sám hrabě jednak překládal libreta Händelových skladeb, ale zasahoval i do partitur a díla upravoval vzhledem ke schopnostem a instrumentálnímu obsazení své kapely. Avšak pozoruhodná hudební díla pocházela i od Haugwitzova kapelníka Bohumíra Riegra, který kromě jiných skladeb věnoval Haugwitzovi například ´Ódu na hudbu´.

Sbírka hudebních partitur na zámku je unikátní a velmi rozsáhlá. Foto NPÚ
Též pokračovatel hraběte Jindřicha, Karel Vilém II. Haugwitz (1797 - 1874), byl zajímavou hudební osobností. Jednak rozšířil náměšťskou sbírku hudebnin, ale sám byl i autorem celé řady skladeb. Jeho zájem byl však již zaměřen spíše na skladby lehčího salónního charakteru. Karel Vilém však také bohužel dopustil zánik zámecké kapely.
I v současné době je náměšťský zámek svědkem pravidelných koncertů, které navazují na bohatou a významnou hudební tradici založenou zde bývalými majiteli. Součástí hudebního života na zámku jsou pravidelné koncerty Mezinárodního festivalu Concentus Moraviae, letní multižánrový festival Folkové prázdniny, letní mistrovská škola české operní a písňové tvorby Moravian Masterclass a řada dalších koncertů. Vrcholem těchto hudebních produkcí je tradiční Zámecký koncert, jehož program vždy navazuje na Haugwitzovu dobovou tradici, stejně jako pravidelný Zámecký adventní koncert, který se letos koná v neděli 28. listopadu v zámecké knihovně.
|
Zdroj NPÚ
Vložil: Markéta Vančová