Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jezdil sem i Mozartův Salieri… Na zámku v Náměšti nad Oslavou je hudba doma, a to už více než 200 let

23.09.2021
Jezdil sem i Mozartův Salieri… Na zámku v Náměšti nad Oslavou je hudba doma, a to už více než 200 let

Foto: Warner Bros

Popisek: Takhle nějak to v Náměšti na zámku vypadalo, když dorazila vzácná návštěva, císařský dvorní kapelník Antonio Salieri, oblíbenec Josefa II. F. Murray Abraham jako Salieri ve Formanově snímku Amadeus

Na zámku v Náměšti nad Oslavou se v sobotu 25. září 2021 uskuteční jubilejní 30. Zámecký koncert, který bude jako tradičně vyvrcholením zámecké hudební sezony. „Jubilejní 30. Zámecký koncert měl v náměšťské zámecké knihovně zaznít již v loňském roce. Vzhledem k nepříznivé epidemické situaci se jej ale nemohl zúčastnit žádný z žijících členů rodiny Haugwitz, posledních soukromých majitelů panství, potomků Jindřicha Viléma Haugwitze, který ze zámku učinil v první polovině 19. století vskutku hudební sídlo. Proto jsme loňský koncert označili netradičně číslovkou 29,5 v očekávání, že za rok bude situace příznivější,“ vysvětluje kastelán Marek Buš.

Letošní koncert již bude jubilejní. Hlavní částí programu bude Missa sanctae Caeciliae - mše k poctě svaté Cecílie. Dílo českého barokního skladatele Jana Dismase Zelenky přednese soubor Ensemble Inégal v čele s dirigentem Adamem Viktorou, který se v posledních letech důsledně věnuje hudebnímu odkazu tohoto autora. 

 

Letecký pohled na renesanční zámek Náměšť nad Oslavou. Foto NPÚ

Poděkování svaté Cecílii, patronce hudebníků

„Vzhledem k tomuto výročí jsme koncert pojali jako oslavu hudby i jako poděkování patronce hudebníků svaté Cecílii, která nad námi držela ochrannou ruku a o koncert jsme nepřišli ani vloni, i když mnohým do zpěvu už příliš nebylo,“ uvádí k programu koncertu Marek Buš.

Na náměšťském zámku zazní díla Jana Dismase Zelenky vůbec poprvé. „Zelenka totiž působil velkou část svého života ve službách saského kurfiřta a polského krále Augusta II. Silného v Drážďanech a celá jeho tvorba byla v majetku tohoto panovníka bez možnosti díla opisovat. Až v posledních desetiletích 20. století došlo k opravdovému znovuobjevení Zelenkovy tvorby, na čemž má mimo jiných velkou zásluhu právě pan Adam Viktora a jeho soubor Enseble Inégal,“ vysvětluje Marek Buš. Před svatocecilskou mší zazní ještě Zelenkova Ouvertura F-dur.

 

Snímek z loňského koncertu v zámecké knihovně, foto NPÚ

Koncert začíná v zámecké knihovně od 17 hodin. Jednotné vstupné je 300 Kč. Rezervace vstupenek je možná na tel. č. 568 620 319 nebo na adrese . Více informací najdete ZDE.

 

Jezdil sem i Salieri, zámecká kapela čítala přes 30 hudebníků

Bohatá hudební historie i současnost náměšťského zámku. Zámku, na němž je hudba skutečně doma. Zámek v Náměšti nad Oslavou se stal během doby konce 18. a první poloviny 19. století, kdy byl v držení rodu Haugwitzů, pozoruhodným střediskem hudebního života. Jeho význam přesahoval nejen území západní Moravy, ale náměšťské panství bylo ve své době známým ´hudebním sídlem´ v měřítku celé střední Evropy. Hlavní zásluhu nutno přičíst zejména Jindřichu Vilému III. Haugwitzovi (1770 - 1842). Krátce poté, co se v roce 1794 ujal správy náměšťského panství, založil zde ve své době vskutku ojedinělé hudební těleso. Ve třicátých létech 19. století čítala jeho zámecká kapela více než tři desítky instrumentalistů a sbor měl v té době 9 sólistů a 24 sboristů. Většinu těchto hudebníků tvořili sloužící ze zámku. Haugwitz dokonce propustil některé ze sloužících, kteří na žádný nástroj nehráli, a nahradil je jinými. Kapelu pak doplňovali i kantoři a muzikanti z více či méně vzdálených obcí. Těleso bylo pozoruhodné nejen množstvím hudebníků, ale zejména rozsahem repertoáru a uměleckou kvalitou. Haugwitz navíc shromáždil na zámku rozsáhlou hudební sbírku více než 1400 skladeb různých autorů.

 

Jindřich Vilém III. Haugwitz. Foto NPÚ

Za zmínku stojí i skutečnost, že osobním přítelem hraběte byl i skladatel Antonio Salieri (1750 - 1825), který údajně na Náměšť jezdil a majiteli panství dedikoval své Requiem, jež mělo v zámecké kapli premiéru. K narozeninám hraběte sepsal Salieri ´Gratulační kantátu´ a komtese Haugwitzové pak věnoval své ´Scherzi armonici vocali´. Haugwitz navíc udržoval přátelství i s Christophem Willibaldem Gluckem, známým německým klasicistním hudebních skladatelem, s nímž se seznámil již jako student.

Hudební produkce na zámku byly v době největšího věhlasu kapely velice četné. V jednom týdnu se muzicírovalo až třikráte. Využívaly se nejen prostory v prvním patře objektu, ale zejména bývalá sala terrena, dnešní knihovna, a zámecká kaple. Divadelní, oratorní a operní představení se odehrávaly též v nedaleké letní rezidenci na zámečku Schönwald u Jinošova. V době držení panství J. V. Haugwitzem, zejména pak v létech 1820 - 1840, byl nejoblíbenějším a nejčastěji hraným autorem na zámku Georg Friedrich Händel. Hrabě nejen že zakoupil na svou dobu rozsáhlou, bohužel však nedokončenou soubornou edici Händelova díla od skladatele a divadelního ředitele Samuela Arnolda, ale sám se postaral o její rozšíření o dalších 51 opisů a 3 tisky autorových skladeb. A je více než pravděpodobné, že se převážná většina těchto skladeb dočkala v Náměšti provedení. Sám hrabě jednak překládal libreta Händelových skladeb, ale zasahoval i do partitur a díla upravoval vzhledem ke schopnostem a instrumentálnímu obsazení své kapely. Avšak pozoruhodná hudební díla pocházela i od Haugwitzova kapelníka Bohumíra Riegra, který kromě jiných skladeb věnoval Haugwitzovi například ´Ódu na hudbu´.

 

Sbírka hudebních partitur na zámku je unikátní a velmi rozsáhlá. Foto NPÚ

Též pokračovatel hraběte Jindřicha, Karel Vilém II. Haugwitz (1797 - 1874), byl zajímavou hudební osobností. Jednak rozšířil náměšťskou sbírku hudebnin, ale sám byl i autorem celé řady skladeb. Jeho zájem byl však již zaměřen spíše na skladby lehčího salónního charakteru. Karel Vilém však také bohužel dopustil zánik zámecké kapely.

I v současné době je náměšťský zámek svědkem pravidelných koncertů, které navazují na bohatou a významnou hudební tradici založenou zde bývalými majiteli. Součástí hudebního života na zámku jsou pravidelné koncerty Mezinárodního festivalu Concentus Moraviae, letní multižánrový festival Folkové prázdniny, letní mistrovská škola české operní a písňové tvorby Moravian Masterclass a řada dalších koncertů. Vrcholem těchto hudebních produkcí je tradiční Zámecký koncert, jehož program vždy navazuje na Haugwitzovu dobovou tradici, stejně jako pravidelný Zámecký adventní koncert, který se letos koná v neděli 28. listopadu v zámecké knihovně.

 

Zdroj NPÚ

Vložil: Markéta Vančová