Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Židovská škola v Třebíči se vrátila do své původní podoby

27.08.2013
Židovská škola v Třebíči se vrátila do své původní podoby

Autor: Město Třebíč

Popisek: Židovská škola

Historické centrum města Třebíče je od nynějška o trochu hezčí. Krášlí ho bývalá židovská škola v ulici Leopolda Pokorného, která prošla velkou proměnou svého vzhledu. Třebíčská radnice vrátila domu jeho původní podobu.

Informoval o tom mluvčí Třebíče Ivan Přibík. Barokní dům s cennými klenbami, který je majetkem města a sídlí v něm Charita, utrpěl v druhé polovině 20. století, kdy prošel nežádoucí modernizací vzhledu. Objekt se sice nachází v lokalitě UNESCO, ale sám o sobě památkou dosud není.

Jelikož město usiluje o jeho prohlášení za nemovitou kulturní památku, zadalo studii k obnově původní podoby fasády. Podle ní se pak před dvěma lety vyměnila okna v patře. Standardní okna ve stylu kulturních domů ze sedmdesátých let nechala radnice nahradit kastlovými. Jsou členěná ve tvaru latinského kříže s pevně vsazeným poutcem v horní třetině.

Následně přišla na řadu letos v létě fasáda. Na základě archívních podkladů a fotodokumentace provedl odbor správy majetku a investic města věrohodnou rekonstrukci výrazu uliční fasády. Z hlediska architektonického stylu se jedná o historismus 19. století. 

Dům patřil v 18. století kupecké rodině rychtáře Schnabela. Kromě obytných místností se v něm nacházela ještě palírna, výčep kořalky a stáje. Simon L. Bauer věnoval dům v roce 1867 židovské obci, aby v něm mohla zřídit židovskou německou školu. Ta v něm působila až do začátku 20. století.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace