Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sláva, fanoušci, miliony… pak v pětatřiceti do penze. A co na to okolí? Někdejší hvězdu NHL se prý kdekdo snaží jen oškubat

14.09.2017
Sláva, fanoušci, miliony… pak v pětatřiceti do penze. A co na to okolí? Někdejší  hvězdu NHL se prý kdekdo snaží jen oškubat

Autor: allaboutthejersey.com

Popisek: Třebíčský rodák Patrik Eliáš

Jaké to je, když chlap v plné síle ukončí kolem pětatřicátého roku profesionální sportovní kariéru, protože utrpí zranění a na dvacetileté už prostě nestačí? I to probíral jeden z našich nejlepších hokejistů Patrik Eliáš v rozhovoru pro MF Dnes. Český hokejista hrál NHL déle než dvě desetiletí a nyní si dává pauzu a rozmýšlí se, co dál.

Hokejové ‘odcházení‘ je zřejmě dost těžká životní situace. Asi nikomu se nechce opustit řvoucí stadiony, davy fanoušků, adrenalin a opojení z toho, když uděláte týmu bod. Patrik Eliáš skončil s hokejem po dlouhém procesu „Rok, rok a půl jsem procházel zdravotními problémy. Loni na jaře mi operovali koleno, od té doby jsem se psychicky připravoval, že konec nastane, jen jsem nevěděl kdy,“ popisuje, jak opustil nejprestižnější hokejovou soutěž světa.

Zdraví trpělo dlouho

Nelze si přitom nevzpomenout naši jinou legendu, Jardu Jágra, který odejít neumí ani mnoho let po čtyřicítce. Zkrátka přitažlivost NHL je pro někoho nepřekonatelná… Na rozdíl od Eliáše nemá ale Jágr dlouhodobé zdravotní problémy. „V předchozí sezoně jsem odehrál asi jen jedenáct zápasů. S bolestí nejde podávat dobré výsledky, jednou se člověk vybičuje, ale dlouhodobě to zkrátka nejde. Po operaci jsme se s klubem dohodli, že uvidíme. V létě jsem se dával dohromady. Rehabilitace, cvičení. V listopadu jsem se začal cítit líp a dál jsem s ostatními kluky trénoval,“ prozradil.

Rozhodl se sám

I když se cítil zdravotně lépe, najednou si uvědomil, že se na veškerý stres s cestováním, zátěž při trénincích a zápasech už necítí. A tak se rozhodl, že s vrcholovým hokejem skončí. Jen on sám asi musí vědět, jak náročné takové rozhodování bylo. To, že je velmi těžké skončit, potvrzuje i jeho manželka, bývalá televizní rosnička Petra Eliášová: „Všichni kolem hokeje vám potvrdí, jaké je fiasko, když chlapi odcházejí do důchodu. Mladí kluci v plné síle v pětatřiceti ve čtyřiceti končí. A co se sebou dál? Někteří začnou pít nebo ulítávat na všem možném.“

Kamarádi ho obrali

Mnozí hokejisté se po skončení profesionální kariéry vrhnou na podnikání, a to se stejnou zarputilostí. Bohužel, vzhledem k tomu, že celý život ‘jen‘ hráli hokej, chybějí jim patřičné znalosti a snadno se stane, že naletí nějakému ‘podnikavci‘ a skončí s obrovskými dluhy. Případ hokejového brankáře Romana Čechmánka, který čelil obvinění z podvodu při podnikání, a jeho dluhy se prý vyšplhaly na sto milionů, mluví za vše… I Patrik Eliáš o nemalou část stomilionových výdělků přišel. „Stává se to často. Člověku je sedmnáct osmnáct devatenáct, chce být dobrej, věnuje se jen sportu, maká, na nic jiného není kapacita. Pak se na něj nalepí jakože agenti, poradci a kamarádi, s výbornými  investičními záměry a nápady. Ve váš prospěch, samozřejmě! A pak se jednoho dne člověk probere a nemá nic! Tak pohořelo hodně sportovců. Přišli o všechno. Člověk musí být opatrný. Já měl relativně štěstí, ale i tak přišly průsery,“ přiznal.

V Rusku málem umřel

V roce 2004 onemocněl v Rusku žloutenkou, jak sám říká, v nemocnici někde na Uralu málem zemřel. Právě tato zkušenost ho pohnula k tomu, že se stal českým velvyslancem při UNICEF: „Jedním z důvodů, proč jsem se rozhodl přijmout nabídku stát se vyslancem dobré vůle UNICEF, byla moje zkušenost s nemocí, která mi téměř zabránila pokračovat v kariéře vrcholového sportovce. Velmi mě oslovil program UNICEF, zaměřený na očkování, který v nejrůznějších částech světa zajišťuje chudým dětem ochranu proti nakažlivým nemocem,“ uvádí ve své prezentaci na internetu.

Co dál?

Dnes si Patrik Eliáš dává pauzu a přemýšlí, co dál. Plány zatím nemá. Se svou ženou Petrou a dvěma malými dcerkami se přestěhoval ze Spojených států zpátky do Čech, i když ani to nebylo snadné rozhodování. Jejich holčičky se totiž cítí být plnohodnotnými Američankami, a tak pro ně alespoň našli v Čechách anglickou školu a školku. Co bude dál? „Uvidíme!“ tvrdí shodně Patrik s Petrou. Držme palce sympatickému hokejistovi, který se prezentuje jen tvrdou dřinou a prací pro UNICEF, aby své místo na slunci našel.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Michaela Špačková

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace