Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Fejeton(ky) Jiřího Macků

Fejeton(ky) Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Týden v kultuře

Týden v kultuře

Nejen knížky, i ´živá´ kultura nás zajímá. Aneb Pavel Přeučil každé pondělí

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

S poutníkem za Bílou paní

S poutníkem za Bílou paní

Strašidla pro víkendy i všední den. Kde? No přeci na hradech a zámcích

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Obyvatelé Slavětic si dovolili ukázat, že není vše jednobarevné. Výsledek referenda k úložišti odpadu byl pro jadernou lobby zdrcující

07.02.2017
Obyvatelé Slavětic  si dovolili ukázat, že není vše jednobarevné. Výsledek referenda k úložišti odpadu byl pro jadernou lobby zdrcující

Autor: ČEZ

Popisek: Jaderná elektrárna Dukovany

Je úplně jedno, jestli jste zastánci nebo odpůrci jaderné energetiky, je i jedno, jestli podporujete stavbu nových bloků jaderných elektráren, nebo jste zásadně proti. Tento článek o tom není, i když slovo jaderná lobby v něm padne několikrát. Ale slovo jaderná si můžete nahradit jakýmkoli jiným a smysl článku zůstane stejný. Tito občané bojovali proti lobby jaderné, ale pravděpodobně byste dopadli úplně stejně, pokud byste chtěli bojovat proti jakékoli jiné významné lobby – solární, průmyslové, eurodotační, promigrantské, neomarxistické atd.

Dlouhé měsíce i roky nás jadernou lobby dobře placená mainstreamová média přesvědčují, že se stavbou nových jaderných elektráren souhlasí sto procent obyvatel ČR, sto procent politiků a úředníků na všech pozicích, sto procent podnikatelů, sto procent starostů a v neposlední řadě i sto procent obyvatel okolních vesnic. Tuto stoprocentní pohodu však před několika měsíci rozvířilo referendum o stavbě trvalého úložiště jaderného odpadu a nových bloků Jaderné elektrárny Dukovany, které proběhlo ve Slavěticích. V obci nejbližší ke stávající elektrárně, v obci, která má z provozu i z hypotetické výstavby největší negativní dopady.

Poměrně malá skupina obyvatel Slavětic  si dovolila proti mainstreamu vystoupit a ukázat, že není vše jednobarevné. Výsledek referenda byl pro jadernou lobby zdrcující. I přes velkolepou jadernou agitaci bylo pouze šest procent oprávněných voličů pro výstavbu. Proti výstavbě za stávajících podmínek bylo 70 procent oprávněných voličů, i když 46 procent by s výstavbou souhlasilo, ale pouze pod podmínkou, že by zhoršení životních podmínek Vláda ČR významně kompenzovala. O těchto kompenzacích však zatím nikdo nejedná a vláda o nich doposud ani neví.

Organizátory referenda bylo nutné potrestat

Jaderná lobby přes mainstreamová média ihned referendum i jeho organizátory zesměšnila a výsledky referenda překroutila a prezentovala jako jednoznačné vítězství jádra. K tomu se bohužel snížila i paní Dana Drábová, která v médiích prohlásila: Referendum dopadlo v náš prospěch, můžeme začít stavět? Nerozumím, asi se neobtěžovala si výsledky referenda vůbec zjistit.

To však bylo pouze první kolo, to hlavní se teprve chystalo. Organizátory referenda a především jejich mediální tvář místního farmáře p. Kováře bylo nutné řádně potrestat, nejlépe kriminalizovat. Kam bychom se dostali, kdyby nám do toho občané chtěli mluvit a chtěli mít vlastní názor. Protože však organizátoři referenda nemohli být stíháni za politickou činnost (organizování referenda), bylo nutné vymyslet stejně jako v sedmdesátých letech zástupný 'politický proces'.

Policie se opravdu snažila

Právníci jaderné lobby nemeškali a brzy se dostavily výsledky. Na stránkách organizátora referenda (z důvodu cenzury je článek nedostupný) hledali tak dlouho, až našli. V jednom ze zveřejněných článků bylo poukazováno na nepravosti starosty obce, který je stejně jako starostové dalších obcí jadernou lobby dobře motivován. To bylo právníky jaderné lobby kvalifikováno jako pomluva. Na základě jejich podání začalo mnoho měsíců trvající intenzivní vyšetřování. Neustálé a opakované zvaní organizátorů referenda na výslechy, vyhrožování odebráním zastupitelských mandátů, vyhrožování vyhazovem z práce atd.

Kriminální policie (pravděpodobně také jadernou lobby motivována) se opravdu snažila, nasadila na tuto malichernost dva vyšetřovatele a prostředky nešetřila. Snažil se i starosta a pár jeho spolupracovníků z obce dalším a dalším udáváním. Vyšetřování však k požadovaným výsledkům nevedlo. Zjistilo se pouze, že administrátorem stránek je ajťák, shodou okolností zaměstnanec jaderné elektrárny, a že článek napsala místní intelektuálka. Exemplárně potrestat a v médiích vláčet výše zmíněného farmáře se nepodařilo. Na druhou stranu se dá říct, že jaderná lobby vyhrála. Od referenda uběhlo mnoho měsíců a ohledně referenda ticho po pěšině. Organizátoři jsou řádně zastrašeni a další aktivity proti mocné jaderné lobby si propříště dobře rozmyslí.

člen přípravného výboru referenda

P.S.
Omlouvám se, že zasílám článek o výsledcích našeho referenda anonymně, ale jsme neustále sledováni. Většina našich obyvatel se už bojí cokoliv říct.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace