Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Obyvatelé Slavětic si dovolili ukázat, že není vše jednobarevné. Výsledek referenda k úložišti odpadu byl pro jadernou lobby zdrcující

07.02.2017
Obyvatelé Slavětic  si dovolili ukázat, že není vše jednobarevné. Výsledek referenda k úložišti odpadu byl pro jadernou lobby zdrcující

Foto: ČEZ

Popisek: Jaderná elektrárna Dukovany

Je úplně jedno, jestli jste zastánci nebo odpůrci jaderné energetiky, je i jedno, jestli podporujete stavbu nových bloků jaderných elektráren, nebo jste zásadně proti. Tento článek o tom není, i když slovo jaderná lobby v něm padne několikrát. Ale slovo jaderná si můžete nahradit jakýmkoli jiným a smysl článku zůstane stejný. Tito občané bojovali proti lobby jaderné, ale pravděpodobně byste dopadli úplně stejně, pokud byste chtěli bojovat proti jakékoli jiné významné lobby – solární, průmyslové, eurodotační, promigrantské, neomarxistické atd.

Dlouhé měsíce i roky nás jadernou lobby dobře placená mainstreamová média přesvědčují, že se stavbou nových jaderných elektráren souhlasí sto procent obyvatel ČR, sto procent politiků a úředníků na všech pozicích, sto procent podnikatelů, sto procent starostů a v neposlední řadě i sto procent obyvatel okolních vesnic. Tuto stoprocentní pohodu však před několika měsíci rozvířilo referendum o stavbě trvalého úložiště jaderného odpadu a nových bloků Jaderné elektrárny Dukovany, které proběhlo ve Slavěticích. V obci nejbližší ke stávající elektrárně, v obci, která má z provozu i z hypotetické výstavby největší negativní dopady.

Poměrně malá skupina obyvatel Slavětic  si dovolila proti mainstreamu vystoupit a ukázat, že není vše jednobarevné. Výsledek referenda byl pro jadernou lobby zdrcující. I přes velkolepou jadernou agitaci bylo pouze šest procent oprávněných voličů pro výstavbu. Proti výstavbě za stávajících podmínek bylo 70 procent oprávněných voličů, i když 46 procent by s výstavbou souhlasilo, ale pouze pod podmínkou, že by zhoršení životních podmínek Vláda ČR významně kompenzovala. O těchto kompenzacích však zatím nikdo nejedná a vláda o nich doposud ani neví.

Organizátory referenda bylo nutné potrestat

Jaderná lobby přes mainstreamová média ihned referendum i jeho organizátory zesměšnila a výsledky referenda překroutila a prezentovala jako jednoznačné vítězství jádra. K tomu se bohužel snížila i paní Dana Drábová, která v médiích prohlásila: Referendum dopadlo v náš prospěch, můžeme začít stavět? Nerozumím, asi se neobtěžovala si výsledky referenda vůbec zjistit.

To však bylo pouze první kolo, to hlavní se teprve chystalo. Organizátory referenda a především jejich mediální tvář místního farmáře p. Kováře bylo nutné řádně potrestat, nejlépe kriminalizovat. Kam bychom se dostali, kdyby nám do toho občané chtěli mluvit a chtěli mít vlastní názor. Protože však organizátoři referenda nemohli být stíháni za politickou činnost (organizování referenda), bylo nutné vymyslet stejně jako v sedmdesátých letech zástupný 'politický proces'.

Policie se opravdu snažila

Právníci jaderné lobby nemeškali a brzy se dostavily výsledky. Na stránkách organizátora referenda (z důvodu cenzury je článek nedostupný) hledali tak dlouho, až našli. V jednom ze zveřejněných článků bylo poukazováno na nepravosti starosty obce, který je stejně jako starostové dalších obcí jadernou lobby dobře motivován. To bylo právníky jaderné lobby kvalifikováno jako pomluva. Na základě jejich podání začalo mnoho měsíců trvající intenzivní vyšetřování. Neustálé a opakované zvaní organizátorů referenda na výslechy, vyhrožování odebráním zastupitelských mandátů, vyhrožování vyhazovem z práce atd.

Kriminální policie (pravděpodobně také jadernou lobby motivována) se opravdu snažila, nasadila na tuto malichernost dva vyšetřovatele a prostředky nešetřila. Snažil se i starosta a pár jeho spolupracovníků z obce dalším a dalším udáváním. Vyšetřování však k požadovaným výsledkům nevedlo. Zjistilo se pouze, že administrátorem stránek je ajťák, shodou okolností zaměstnanec jaderné elektrárny, a že článek napsala místní intelektuálka. Exemplárně potrestat a v médiích vláčet výše zmíněného farmáře se nepodařilo. Na druhou stranu se dá říct, že jaderná lobby vyhrála. Od referenda uběhlo mnoho měsíců a ohledně referenda ticho po pěšině. Organizátoři jsou řádně zastrašeni a další aktivity proti mocné jaderné lobby si propříště dobře rozmyslí.

člen přípravného výboru referenda

P.S.
Omlouvám se, že zasílám článek o výsledcích našeho referenda anonymně, ale jsme neustále sledováni. Většina našich obyvatel se už bojí cokoliv říct.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL