Předměty, nalezené při restaurování kříže, předal třebíčský starosta muzeu. Co všechno obsahovala schránka, která byla uložena do kamenného podstavce před půldruhým stoletím?
20.07.2016
Foto: trebic.cz
Popisek: Časová schránka byla nahrazena novodobou s písemným vzkazem a dnešními drobnými mincemi pro budoucí generace, kterou do kříže uložil již v říjnu 2014 tehdejší starosta a nyní radní Pavel Heřman
Předměty, nalezené při restaurování kamenného kříže v Litoltově ulici, předal starosta Pavel Janata řediteli Muzea Vysočiny v Třebíči Jaroslavu Martínkovi.
Kamenný kříž na Litoltově ulici je kulturní památkou, evidovanou v seznamu kulturních památek České republiky, a je ve vlastnictví města Třebíče. Kříž s litinovým korpusem Krista odborně restauroval akademický sochař a restaurátor Martin Kovařík v roce 2014, v restaurátorském ateliéru ve Svratce.
Kamenný kříž v Litoltově ulici
Při zahájení prací byla v dutině kamenné soklové části kříže objevena časová schránka z doby vztyčení kříže v roce 1869. Mosazná schrána obsahovala dobové listiny a drobné mince. Jedná se o čtyřkrejcar s datem ražby 1860, desetikrejcar s datem ražby 1869, dvacetikrejcar s datem ražby 1869, krejcar s datem ražby 1860 a 5/10 s datem ražby 1859.
Starosta Pavel Janata (vpravo) s ředitelem Muzea Vysočiny Jaroslavem Martínkem při slavnostním předávání
obsahu časové schránky
Schránku i s obsahem, zejména listiny, odborně ošetřil a restauroval Radomír Slovik z Litomyšle. Muzeum Vysočiny Třebíč jako specializované odborné pracoviště zajistí veškeré potřebné podmínky pro uchování časové schránky a veřejnou prezentaci jejího obsahu.
Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .
Vložil: Redaktor KL