Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V Třebíči mají energetický systém ve formě ostrova. Slouží k výzkumným účelům. Jak to funguje?

10.12.2015
V Třebíči mají energetický systém ve formě ostrova. Slouží k výzkumným účelům. Jak to funguje?

Autor: Archiv KL

Popisek: Solární panely, ilustrační foto

V Třebíči byl zprovozněn ostrovní energetický systém. S inovacemi se nekončí.

Po roce příprav - konečně!

V prosinci byl po ročních přípravách a instalacích zprovozněn Off-Grid energetický systém. Jde o nezávislý ostrovní energetický systém, který není připojený k energetické síti. Systém slouží k vzdělávacím a výzkumným účelům a je instalován v areálu Střední průmyslové školy v Třebíči.

Projekt vznikl na základě spolupráce se společností Tatung Czech a Kraje Vysočina, který dlouhodobě podporuje kvalitu středního technického vzdělávání na středních školách.

Jak to funguje 

Zdroji energie systému jsou jednak fotovoltaická pole a horizonální a vertikální větrná turbína. Optimální převod energie zajišťuje Micro Off Grid Solar Power system skládající se z hybridního řídicího systému a výkonového měniče.

Stav elektrárny a energetické údaje monitoruje Monitorovací systém, který spolu s patřičnými převodníky a rozhraními přenáší informace o výkonu a spotřebě do školní počítačové sítě. V systému jsou použity smart elektroměry jako moderní prvek Smart Grid. Celý systém pak napájí po setmění veřejné osvětlení a reflektory.

S inovacemi se nekončí

Financování projektu bylo ve sto procentech nákladů (770 000 Kč) podpořeno z programu EFEKT, který spravuje Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, v budoucnu se plánuje systém dále rozšiřovat o moderní inovační technologie v energetice, tak aby naši studenti měli přímý přístup k technickým novinkám a byli připraveni využít tyto znalosti v budoucí praxi.

Projekt Off Grid systém Třebíč byl realizován s dotací ze státního rozpočtu v rámci Státního programu na podpor úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie pro rok 2015.

Ostrovní energetický systém

Návaznost na chytré zásuvky

O podobných aktivitách v oblasti energetiky, podporovaných Krajem Vysočina, jsme již letos psali, například o součinnosti s Tchajwanem. 

Téměř pětiletá spolupráce Vysočiny s taiwanskými partnery přinesla už řadu projektů, které usnadňují život obyvatelům kraje, či zpříjemňují pobyt návštěvníkům našeho kraje. Například projekt tzv. chytrých zásuvek, jak v první poloviněš roku zhodnotil Jiří Běhounek, hejtman Kraje Vysočina.

Tehdy také radní Jana Fialová uvedla, že vzhledem k dosavadním úspěchům je současným cílem celý projekt rozvíjet tak, aby se stal součástí vzdělávacího systému Střední průmyslové školy Třebíč a byl pilotním modelovým příkladem nejen pro ostatní technické střední školy v našem kraji, ale pro celé technické vzdělávání v ČR - zmínila aktuální vytvoření elektronického kurzu právě o ostrovních energetických systémech a projektového záměru na realizaci modelu ostrovního energetického systému v rámci školy.

S Tchajwanem už dva roky spolupráce, začalo to nemocnicí

Od roku 2013 realizuje Kraj Vysočina společně s tchajwanským Institutem pro informační průmysl a studenty Střední průmyslové školy Třebíč společný projekt zaměřený na řízení spotřeby energií pomocí systému chytrých zásuvek. Chytré zásuvky měří energetickou spotřebu jednotlivých přístrojů. Kromě toho je možné prostřednictvím internetu tyto zásuvky vzdáleně ovládat - například použitím chytrého telefonu lze kdykoliv během dne připojený spotřebič zapnout či vyřadit z provozu tak, aby celková spotřeba a tedy i náklady byly co nejnižší.

Elektronický systém objednávání pacientů do ambulancí nemocnic byl prvním společným projektem Vysočiny a Tchajwanu. Byl propojen s informačními systémy některých praktických lékařů. S další aktivitou, která vzešla z této zahraniční spolupráce, se mohou setkat návštěvníci některých muzeích v kraji, či jihlavské zoologické zahrady. Jedná se o moderní průvodcovský systém na bázi chytrých telefonů s multimediálním obsahem v šesti jazykových verzích.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace