Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Demoliční četa v areálu třebíčské nemocnice má sprovodit ze světa přes sto let starou dominantu. To nechce dopustit pravnuk stavitele. Patrioti zachraňují historickou věž

10.11.2015
Demoliční četa v areálu třebíčské nemocnice má sprovodit ze světa přes sto let starou dominantu. To nechce dopustit pravnuk stavitele. Patrioti zachraňují historickou věž

Foto: Spolek za starou Třebíč

Popisek: Dominanta Třebíče, která má zmizet z panoramatu krajiny.

Na Vysočině vznikla Petice za záchranu historické věže kaple pavilonu „A" Nemocnice Třebíč. Vížka a kopule, viditelné už zdálky, mají padnout spolu s celým objektem.

V areálu třebíčské nemocnice má dojít v následujících měsících k demolici starého pavilonu „,A“, z roku 1902 (starý 113 let) s dominantou, kterou je věž se zavěžením a kopulí - bývalá nemocniční kaple. Přitom právě tento pavilon a hlavně ona věž s jehlancovitým zavěžením a kopulí na vrcholu, je dominantou, která ční z kopce a je viditelná daleko do historického centra Třebíče. 

Zapracovat do nového projektu nebo přenést

Toto panorama má po 113 letech zmizet. „Nechceme bránit pokroku demolicí starého a výstavbě nového pavilonu, ale žádáme zachovat alespoň onu věž se zavěžením, která je nejcennější dominantou areálu i širokého okolí, a zakomponovat ji do novostavby pavilonu.

V „nejhorším" případě by prý stačilo alespoň zachránění onoho zavěžení s kopulí před zničením demolicí a přenesení na důstojné, smysluplné a veřejně přístupné i viditelné místo v rámci města Třebíče.

Co si přečte nejen starosta

Petice, která za tímto účelem vznikl, je určena Kraji Vysočina, jakožto zřizovateli a majiteli Nemocnice Třebíč, starostovi města Třebíč, ředitelce Nemocnice Třebíč. Za aktivitou stojí Spolek za starou Třebíč. Petici můžete podepsat ZDE. Předkládáme i plný text výzvy, který poputuje k výše uvedeným.

Vážení přátelé! 

Jménem Spolku za starou Třebíč Vám píši ohledně plánované demolice starého pavilonu ,,A,, s věží v Nemocnici Třebíč. 

Jsme znepokojeni tím, když z Třebíče mizí historické budovy, které mají svoji historickou, architektonickou i morální hodnotu. Plánovaná demolice starého pavilonu ,,A,, Nemocnice Třebíč je smutnou, avšak dozajista nutnou záležitostí, kterou nechceme zpochybňovat, neboť nechceme stát v cestě pokroku, tím spíše v záslužné oblasti zdravotní péče. 

Avšak dáváme Vám k naprosto vážnému zvážení, zda by ze stavby stávajícího starého pavilonu nešla zachovat alespoň symbolicky malá zděná část ,,věže,, s krásným členitě jehlancovitým zakončením (zavěžením) s kopulí navrchu. Jde o jednu z historických dominant Třebíče, která je navíc daleko viditelná i z historického centra města.  Nedokážeme si představit, že by tato dominanta padla a z návrší na historické centrum hleděla pouze moderní budova na místo dnešního pohledu.  Bude-li dobrá vůle radnice, kraje jako majitele a investora i Nemocnice Třebíč, jakož i architekta, nic by nemělo bránit realizaci našeho podnětu.  Je otázkou architekta, jak by dokázal případně začlenit onu věž s kopulí do novostavby a je to také velká výzva.  Nejen co se týká ochrany památek a krás Třebíče, ale i určitého svědomí a soudnosti k naší historii. 

Jako předseda Spolku za starou Třebíč jsem zároveň i pra-pravnukem stavitele a bývalého místostarosty Josefa Herzána, který, mimo jiných, stavbu tohoto starého pavilonu před 113 lety v roce 1902 v Třebíči postavil. 

Věž, o jejíž zachování usilujeme, byla postavena a užívána jako kaple. Komunisté ji v 50. letech 20. století zrušili. Místo abychom napravili křivdu komunismu, dokonáváme dílo jejich zkázy.  Pro objektivnost - jsme si vědomi a vážíme si, že byla uvolněna jedna z místností nemocnice pro zřízení kaple a tato byla v dubnu 2015 vysvěcena a zprovozněna. 

Vážíme si úvah, které se začaly objevovat ze strany Nemocnice Třebíč, že by před demolicí zachránili alespoň zavěžení této kaple a toto jehlancovité zavěžení s kopulí vystavili někde v areálu nemocnice.  Vážíme si toho, ale je to poloviční řešení, neboť zachráníme pouze zavěžení a ona dominanta viditelná z centra města stejně zmizí.  Jsme pro zachování celé stavby věže s kopulí na svém místě a začlenění do novostavby pavilonu. Zároveň navrhujeme obnovit historický štukatérsky ozdobný ráz omítky věže, který padl necitlivě za své moderní ploché omítce. 

Žádáme Vás, abyste se naším návrhem vážně a upřímně zabývali.  Rádi Vám budeme v této myšlence nápomocni dle svých sil. 

Co je to za komunitu?

Spolek za starou Třebíč je nezávislý spolek občanů - patriotů Třebíče, kterým leží na srdci historie města Třebíče, péče o historii města, historické i kulturní památky a historický, kulturní a duchovní odkaz Třebíče, který chceme zpřítomňovat i současným generacím a uchovat a předávat generacím dalším. Stejně jako přiblížit dnešní generaci dřívější život a folklór Třebíče. 

Třebíč utrpěla, zvláště v době komunismu, mnoho šrámů a nenávratných ztrát nevyčíslitelných hodnot.  Představitelé spolku nechtějí, aby ještě dnes, ve 21. století Třebíč trpěla neuváženými zásahy, byť už dnes nemusí mít politický podtext, ale mohou za nimi stát různé zájmové skupiny, peníze, spekulace, developerské záměry nebo jen pouhá ztráta úcty a soudnosti k hodnotám, které nám tu s láskou zanechali naši předkové… 

„Chceme, aby Třebíč, které je hned z několika důvodů zapsáno v UNESCO, bylo a přetrvalo jako město kulturní, s fungující občanskou společností, městem s úctou ke svým tradicím a své historii," dodává Martin Herzán, předseda Spolku za starou Třebíč a spisovatel, básník a výtvarný umělec, autor knihy Třebíč ve spárech StB.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš