Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Chlapi se jí báli, ona zase měla strach, že zůstane na ocet. Jak natáčela senzační „Janžurka“ v osmašedesátém okupanty a proč o sobě celý život pochybovala? Tajnosti slavných

25.05.2015
Chlapi se jí báli, ona zase měla strach, že zůstane na ocet. Jak natáčela senzační „Janžurka“ v osmašedesátém okupanty a proč o sobě celý život pochybovala? Tajnosti slavných

Foto: ČT

Popisek: Se svou životní láskou žila Iva Janžurová čtyřiačtyřicet let, přesto si otce svých dvou dcer nikdy nevzala. Nechutné rozvodové tahanice ji totiž od další svatby navždy odradily.

Muž, který dorazil na její svatbu jako nezvaný host, jí nakonec obětoval celý život. Přesto si ho nikdy nevzala a nikdy nepřestala sama o sobě pochybovat. Proč excelentní komičku neustále trápila nejistota, plachost a nedostatek sebedůvěry?

Navenek žil v jejím stínu, ve skutečnosti pro ni mimořádně charismatický muž představoval autoritu a celoživotní vzor. Jakoby ale měla navždy pod kůží první nevyvedené manželství, a především jeho ponižující konec, nikdy se už nechtěla podruhé vdát. Přestože svému životnímu partnerovi, který o ni tak moc stál, porodila dvě dcery a žili spolu čtyřiačtyřicet let. „Ivuška je kapitál. Životní kapitál,“ říkal o Ivě Janžurové herec a režisér Stanislav Remunda.

Málem skončila za katedrou

Humor je kořením života, ale málokdo ho umí dělat. A jsou dokonce i lidé, kteří se ani neumějí smát. Proto jsou komici tak vážení a milovaní. Iva Janžurová patří k těm nemnoha dámám, které toto řemeslo ovládají dokonale. Kromě nadhledu, moudrosti a dovednosti má k němu i mimořádné předpoklady. Režisér Jiří Krejčík o ní kdysi řekl, že „má třicetkrát více mimických svalů v obličeji než obyčejný člověk“. Moc ale nechybělo, abychom její umění nikdy nepoznali.

S Josefem Abrhámem jako vrchní sestra Huňková v Nemocnici na kraji města

S Josefem Abrhámem jako vrchní sestra Huňková v Nemocnici na kraji města

Rodačka ze Žirovnice u Pelhřimova totiž pochází z učitelské rodiny a po vzoru obou rodičů nejprve vystudovala pedagogické gymnázium v Českých Budějovicích. Pak ale u ní zvítězila láska k divadlu, a tak vystudovala pražskou DAMU. Po ročním angažmá v libereckém divadle F. X. Šaldy se stala v roce 1964 přední členkou pražského Divadla na Vinohradech a od roku 1988 je členkou činohry Národního divadla.

Bála se, že zůstane na ocet

V kariéře měla jasno hned, byla okamžitě hvězdou, v soukromí ale dlouho tápala. „Iva byla oblíbená, populární, atraktivní. Ale jednou se mi svěřila, že o ni muži nemají zájem,“ prozradil před časem režisér Juraj Herz, který ji pravidelně obsazoval. „Byla přitažlivá, ale její ctitelé ji znali jako divošku, dračici z filmů, a chlapi se jí báli,“ dodal na vysvětlenou. Její život významně ovlivnil v roce 1967 nezapomenutelný seriál Píseň pro Rudolfa III., díky němuž poznala svého prvního manžela.

S Darkem Vostřelem v hudebním seriálu Píseň pro Rudolfa III.

S Darkem Vostřelem v hudebním seriálu Píseň pro Rudolfa III.

V hudební féerii scenáristy Jaroslava Dietla a režiséra Jaromíra Vašty ztvárnila Iva Janžurová jednu z hlavních postav, dceru řezníka Rudolfa v podání Darka Vostřela, který v každodenním shonu už úplně zapomněl, co jsou sny. Zato jeho dcera Šárka má fantazie na rozdávání a s pravou ženskou rafinovaností přiměje i otce, aby se zasnil. A když už se do toho rázný řezník jednou dá, tak sní opravdu ve velkém. Při natáčení mimořádně úspěšného projektu, nabitého hvězdami tehdejší populární hudby a jejich hity, stál za jednou z kamer o sedm let starší Jan Eisner. On byl spontánní, svérázný a divoký, ona doslova uragán. Zakoukali se do sebe a do vztahu se vrhli po hlavě. „Já tenkrát měla pocit, že mám nejlepší roky na to se vdát. Bylo mi šestadvacet, žádná vážná známost na obzoru,“ vzpomínala Iva Janžurová ve své biografii Včera, dnes a zítra, kterou s ní sepsal před dvěma lety novinář Petr Macek.

Sňatek z mladické nerozvážnosti

„Ve skutečnosti můj manžel využil chvilkové rozjařenosti alkoholem. Točili jsme v Karlových Varech a místo náhražek nám poskytli opravdové nápoje, aby byly naše výkony věrnější,“ vzpomíná herečka. Eisner jí imponoval především svou odvahou a přímočarostí. Při vpádu okupačních vojsk do Prahy v srpnu 1968 jezdili po městě autem, on zepředu točil vojáky, Iva seděla s Martou Kubišovou vzadu. „Marta zpívala Modlitbu a bály jsme se, že si vojáci všimnou, že se natáčí. V hrůze jsme míjeli tanky, ale nikdo si ničeho nevšiml. Nakonec se materiál dostal až na televizní obrazovky,“ vzpomínala paní Iva.

Svatba s Janem Eisnerem

Svatba s Janem Eisnerem

Tak dramatické okamžiky lidi sblíží, takže již za dva měsíce se konala velkolepá svatba na Konopišti, na níž nechyběla řada významných osobností včetně Jiřiny Jiráskové a režiséra Zdeňka Podskalského. „Ta byla z našeho krátkého manželství to nejhezčí,“ povzdychla si herečka. Eisner byl velmi pozorný, pomáhal, kde bylo třeba, ale byl také bohém, zapálený do své práce, a poněkud přelétavý. A tak počáteční zamilovanost vyprchala a láska se nedostavila.

Nechutné rozvodové tahanice

Hereččino manželství trvalo půl roku, následný rozvod však mnohem déle. Rozvést se totiž nebylo tenkrát vůbec jednoduché, protože úředníci hodlali za každou cenu nabýt jistoty, že se pár k sobě skutečně nehodí. „Ten proces rozvodu mě strašně rozrušil. Znechutil. Navěky. Ne že bychom se s manželem nenáviděli, ale aby nás u soudu rozvedli, museli jsme to tvrdit,“ prozradila paní Iva.

Stanislav Remunda si ji vyhlédl a udělal by cokoli, jen aby ji získal

Stanislav Remunda si ji vyhlédl a udělal by cokoli, jen aby ji získal

A tak na sebe s Eisnerem úplně zbytečně házeli špínu, říkali před komisemi, jak se nesnášejí, jen aby dosáhli oficiálního rozchodu. „Je to šílené, vyprávíte, jaký k sobě máte nepřekonatelný odpor, přitom to není pravda. Podstata naší neshody byla v něčem jiném, křehčím, těžko definovatelném… Přišlo mi to nejapné a tehdy jsem se rozhodla, že už to nikdy podstoupit nechci,“ dodala.

Ten, který si ji vyhlédl

Dlouho ale sama nezůstala, vyhlédl si ji totiž o čtrnáct let starší herec a režisér Stanislav Remunda, dokonce ještě dřív, než se vůbec stačila vdát. Dorazil i na její svatbu na Konopišti. Jenom jako kamarád, nikým nepozván, prostě přijel, najedl se a zase odjel. „Asi si mě tam byl okouknout. Nikdy se nepřiznal, proč to udělal,“ svěřila se paní Iva. Udělal by cokoli, jen aby ji získal. Svým rozhodnutím neprovdat se, přestože svému partnerovi porodila dcery Sabinu a Theodoru, bourala herečka v době normalizace všechny zaběhnuté konvence. Dokonce jí to občas i soudruzi vyčítali, zlomit se však nenechala.

Hereččina rodina jen pár měsíců před smrtí jejího životního partnera

Hereččina rodina jen pár měsíců před smrtí jejího životního partnera

V roce 2008 prodělal Stanislav Remunda mozkovou příhodu. Od té doby o něj jeho oddaná partnerka láskyplně pečovala a snažila se ho navzdory zdravotním problémům všemožně zapojovat do rodinného života. Poslední tři měsíce jeho života pro oba znamenaly velmi krutou zkoušku. Remunda trpěl velkými bolestmi, byl dezorientovaný a mnohdy nepoznával ani své blízké. Zemřel před třemi lety, dva dny po hereččiných narozeninách, a od té doby je paní Janžurová sama. Veškerý volný čas věnuje dcerám a čtyřem vnoučatům a žádného chlapa prý už k životu nepotřebuje.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

QRcode

Vložil: Adina Janovská