Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Mužů, kteří ovlivnili život pětinásobné Zlaté slavice, byl celý zástup. Sama jich napočítala dokonce šestnáct! Tajnosti slavných

20.05.2015
Mužů, kteří ovlivnili život pětinásobné Zlaté slavice, byl celý zástup. Sama jich napočítala dokonce šestnáct! Tajnosti slavných

Foto: ČT

Popisek: Život pětinásobné Zlaté slavice Nadi Urbánkové je osudovými muži doslova prošpikován a každý z nich zanechal v její duši svoji stopu

Někteří pro ni byli vzorem či jí významně pomohli v kariéře. Pár jich milovala, jiní zase po sobě zanechali spoušť v jejím srdci a duši. Mužů, kteří významně ovlivnili život hvězdy 70. let a stále stejně milované zpěvačky, bylo podle jejích vlastních slov opravdu šestnáct.

Málokdo ví, že pro ni byla vždycky víc než kariéra důležitější láska, harmonie a spokojená rodina. Patřila k nejsvůdnějším hvězdám a občas vystupovala i v odvážných scénách, například v televizním filmu Radúz a Mahulena, v němž se společně s Jaroslavou Obermeierovou koupala v rybníčku nahá. Kamera ji ale zabírala pouze zezadu. Den po odvysílání zpívala v Semaforu tichou pomalou píseň a vtom zaslechla, jak kytarista za ní zamyšleně říká: „Tenhleten zadek jsem včera někde viděl...“ Málem prý tenkrát nedozpívala.

V roce 1967 v muzikálu režiséra Zdeňka Podskalského Sedm žen Alfonse Karáska. Její hrdina byl proti zpěvačce břídil, mužů, kteří významně ovlivnili její život, bylo mnohem víc.

V roce 1967 v muzikálu režiséra Zdeňka Podskalského Sedm žen Alfonse Karáska. Její hrdina byl
proti zpěvačce břídil, mužů, kteří významně ovlivnili její život, bylo mnohem víc.

Snila o lásce a rodinném štěstí, místo toho čelila samotě, strachu a později dokonce i dluhům bývalého manžela. „Vždycky jsem si myslela, že to s mužskými umím, ale asi jsem nepotkala toho správného,“ hodnotí své vztahy zpětně Naďa Urbánková a dodává: „Až na několik průšvihů byl můj život krásný.“ Mužů, kteří nějakým způsobem ovlivnili její život, napočítala dokonce šestnáct. Kteří to byli?

Emil Balabán – tatínek

Narodil se na Podkarpatské Rusi, ze sousední vesnice pocházel otec Haliny Pawlowské. Když skončila první světová válka, vydal se do Evropy stejně jako ostatní příbuzní. Jen bratranec Ivan zamířil opačným směrem, do Petrohradu, a stal se Leninovým pobočníkem. „Pak asi brzy zjistil, že z toho kouká malér, a zdrhl do Ameriky. A já často vídám v titulcích amerických filmů jméno Bob Balaban,“ prozradila zpěvačka před lety. Její tatínek se v podkrkonošské Nové Pace seznámil s hezkou Češkou, oženil se a měli tři dcery. Rodina žila ve vesnici Borovnička, kde pan učitel Valkoun, který si později vzal její sestru, učil malou Naděnku na housle. Tatínek Balabán zemřel po puči v roce 1948 na selhání srdce a Naďa tehdy poprvé viděla umírat člověka. Zanechalo to v ní hlubokou stopu, možná proto pak šla do Trutnova studovat zdravotní školu.

Karel Urbánek – první manžel

Karel Urbánek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V devatenácti letech vyhrála s ochotnickým souborem Jiráskův Hronov a hned dostala nabídku z divadel v Pardubicích a Hradci Králové. Zvolila Pardubice, kde hrál milovníky o devět let starší Karel Urbánek. Brzy se vzali, manžel pak dostal angažmá v pražském divadélku Paravan a Naďa odešla do Prahy s ním. Urbánek se stal známým hercem, patřil k nejžádanějším dabérům a upozornil na sebe i jako spisovatel. Po rozvodu zůstali přáteli.

Luboš Fišer – první zpívání na veřejnosti

Luboš Fišer

Jeden z nejlepších autorů filmové hudby, byl v Armádním uměleckém souboru šéfem „vážné“ sekce a Naďa jí dělala konferenciérku. Jednou měly v novém programu zaznít i lidové písně a odrhovačky lidu pražského, dámy z opery však odmítly zpívat kuplet Padla, facka..., a tak Fišer rozhodl, že ho zazpívá Naďa. A zrodila se zpěvačka.

Ján Roháč – poprvé před kamerou

Ján Roháč

Režisér chystal s Vladimírem Svitáčkem film Kdyby tisíc klarinetů a Naďa dostala pozvánku na konkurz. V sále, narvaném dívkami málem až ke stropu, zasáhla v její prospěch zřejmě její jediná 'osudová žena', paní Pešulová z Barrandova. Ukázala na ni a řekla, ať jde na jeviště. Naďa si s kabelkou a pozvánkou v ruce stoupla k mikrofonu, před ní seděli Ján Roháč, Vladimír Svitáček a Jiří Suchý, za klavírem Jiří Šlitr. „A teraz nám volačo zatancujte,“ požádal ji Roháč. Šlitr začal hrát twist, Naďa se začala vrtět i s tou kabelkou a papírem a propadala se studem. Roli dostala.

Jiří Šlitr – odhalil v ní zpěvačku

„Zazpívejte nám něco,“ řekl a její tvrzení, že nic neumí, ho rozesmálo. A tak spolu začali poprvé zpívat Klementajn, první sloku pořád dokola. Pak přecházel do jiné tóniny, zkusili to jako operu… V té chvíli si prý vzpomněla na svou učitelku ze zdravotní školy, která se jmenovala Šlitrová. Až později zjistila, že to byla jeho sestra.

Suchý, Šlitr, Urbánková

Jiří Suchý – první angažmá

Už se zase styděla, považovala své vystoupení za trapas a chtěla utéct, jenže nemohla najít východ a zabloudila v zákulisí. Pak konečně našla dveře, a v nich stál její idol. Na otázku, kam jde, jen špitla, že domů. „Ale to nemůžete, vždyť jsme vás vybrali do toho filmu, a kromě toho bych vám rád nabídl angažmá v Semaforu,“ řekl. Radostí mu skočila kolem krku a porazila ho na zem. Pak prý jela domů trolejbusem a byla tak štěstím bez sebe, že se musela moc držet, aby to nevykecala všem spolucestujícím.

Jiří Menzel – první slavný film

Jiří Menzel

Byla čerstvě rozvedená, neměla kde bydlet, a tak spala v divadle, zabalená v oponě. A najednou jí povídá, že má pro ni roli v Ostře sledovaných vlacích. V tomto oscarovém filmu s ní protrhl Miloš Hrma přednostovo kanape. Italský producent Ponti chtěl, aby byla scéna ještě erotičtější, natočili ji, ale nakonec do filmu nezařadili. S ním pak natočila i svůj druhý slavný film, Skřivánky na niti. „Skoro všechny mé filmy byly zakázané. Další dva ležely v trezoru, protože v nich hrál emigrant Honza Tříska,“ dodává Naďa.

Jiří Brabec – start hvězdné kariéry

Jiří Brabec

Klavírista a kapelník stál téměř u všech jejích pěveckých úspěchů se svou kapelou Country Beat Jiřího Brabce. Začalo to na festivalu v Karlových Varech, pokračovalo v pražském Divadle Sluníčko. Tam pozvala Jiřího Suchého, který pak Brabcovi nabídl angažmá v Semaforu. Potom pětkrát vyhrála Zlatého slavíka.

Jiří Grossmann – nejlepší textař i kamarád

Grossmann, Urbánková

Otextoval její nejúspěšnější písničky a byl pro ni opravdovým kamarádem. Mimořádně charismatický muž zemřel ve třiceti letech. I když si mnoho lidí myslí, že ho zabila leukémie, ve skutečnosti to byla Hodgkinova choroba, tedy zhoubné nádorové onemocnění mízních uzlin, které v té době bylo neléčitelné. Na přání jeho maminky zpívala Naďa na jeho pohřbu hit Závidím, který pro ni napsal, když už tušil, že je s ním opravdu zle. S doprovodem varhan a naživo. „A zestárla jsem snad o čtyřicet let,“ prohlásila po letech.

Eduard Sedlář – až moc miloval mejdany

S televizním režisérem, který začínal jako asistent Jána Roháče, žila několik let v malém pokojíčku v rozpadlém holešovickém činžáku. „S Edou to bylo hezký, ale těžký. Vždycky stejný problém. Zrovna když jsem trošku uklidila, přivedl Eda z hospody partu kamarádů a řešili svoje ukrutné problémy. Vždycky velice hlasitě,“ povzdychla si trochu nostalgicky.

Josef Abrhám – velká láska

Urbánková Adamíra

Seznámili se při natáčení televizní hry Bahno a žili spolu osm let. „Moc jsem si přála mít s Pepou dítě. Ve chvíli, kdy jsem cítila, že ten biologický budík zvoní, tak jsem mu to oznámila, protože jsem se chtěla zachovat čestně, a on mi tehdy řekl, že se na to ještě necítí,“ přiznávala otevřeně. Byli pořád spolu, když Abrhám točil s Jurajem Herzem film Morgiana v Bulharsku, vzala si dovolenou a jela s ním. Netušila, že ji už skoro dva roky podvádí s kolegyní Libuší Šafránkovou. Věděli to všichni, jenom Naďa nevěděla nic. Pak už to její kadeřnice nevydržela a řekla jí pravdu.

Petr Čepek – kamarád z jiné dimenze?

Petr Čepek

Přítel, který stál u několika osudových kroků, zasáhl však do jejího života i jinak, aniž to tušil. „Bylo to 21. 3. 1984, to datum si pamatuju přesně,“ vyprávěla kdysi zpěvačka. „Koncertovala jsem na Moravě, byla tam Helena Růžičková a věštila mi z kávové sedliny a karet. Varovala mě, ať si dám bacha. Jela jsem v noci domů, vezla jsem kolegyni a náhodou padlo Čepkovo jméno. V té chvíli se stalo auto neovladatelným, začalo se točit jako čamrda...“ Ztratila vědomí, probrala se, až když auto nehybně stálo v příkopu. Naštěstí se jim nic nestalo, a tak chtěla vystoupit a uklouzla – zledovatělá silnice byla jako sklo. „Pak se v protisměru objevila světla. Autobus. Mávla jsem a on zastavil. Otevřely se dveře a v nich stál Petr Čepek…“ dodala.

Jiří Voskovec

Jiří Voskovec

Někdo mu poslal do Ameriky její písničky a on se před lidmi vyjádřil, že ji miluje. Napsali si pár dopisů, a pak ji navštívil v divadle nějaký pán a pozval ji do New Yorku. Shodou okolností dva týdny poté dostala od ČSA dvě zpáteční letenky, a tak vyrazila s Abrhámem za velkou louži. „Měl takový ten šáteček u krku a byl úžasný. Objali jsme se a on mi vyznal lásku. Pak jsme šli všichni k němu domů a on nám celou noc vyprávěl nezapomenutelné věci,“ vzpomíná Naďa.

Jan Nemejovský – druhý manžel

Před cestou do Nashvillu hledali s Jiřím Brabcem manažera, který mluvil dobře anglicky a jel by s nimi. Napřed se mu nechtělo, ale pak spolu začali chodit a on jel. „A v tom Nashvillu jsme trošku popíjeli whisky a najednou mi ten Honza povídá: co kdybychom se vzali?“ vyprávěla Naďa. Velvyslanectví ve Washingtonu jim vystrojilo báječnou svatbu, jen je trochu zaskočilo Nadino přání, aby jí šel za svědka Jiří Voskovec. Jenže ten právě točil v Torontu a nemohl přijet. Zpráva o obřadu se hned objevila v českých novinách a někteří přátelé to považovali za 'svatbu z trucu'. Z osmiletého manželství má zpěvačka dceru Janu.

Josef Boháč – tvrdý pronásledovatel

Šéfredaktor hudebních programů v Československé televizi a náměstkyně ředitele Balášová měli na ni spadeno, vyčítali jí kdeco. Je příliš frivolní, nenosí podprsenku, ukazuje stehna... Nemohli jí zapomenout ani historku s Voskovcem. Pak přišel tvrdý postih. Osočili ji, že se v přímém přenosu chovala jako děvka, sedala si na klín stranickým funkcionářům, neměla kalhotky… „Nic z toho nebyla pravda. Všichni rozhodující lidé viděli generálku a nic jim nevadilo. Pak ale během přenosu zřejmě kdosi telefonoval a jen co jsem vyšla z jeviště, soudruh Boháč se na mě v zákulisí vrhl a málem mě uškrtil. V televizi jsem pak měla na dlouho zákaz,“ vyprávěla.

Josef Havlík – největší zklamání

Josef Havlík

Krátce po převratu jela s Fešáky a Petrem Novotným do Švýcarska a Helena Růžičková jí věštila, že tam žije chlap, který ji chce. Na letiště ji vezl Vladimír Škutina, jenž ji pak seznámil s českým lékařem-emigrantem, který ve Švýcarsku léčil jeho příbuzné. Vzali se v roce 1990 a Naďa, plná snů o rodinném štěstí, se kvůli němu vzdala kariéry. Nějakou dobu žili ve Švýcarsku, pak založili v Protivíně sanatorium U sv. Anny. Jenže štěstí se rozplynulo po pár letech stejně jako společné podnikání, které zkrachovalo, a Nadě zůstaly jen dluhy a oči pro pláč.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská