Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Profesionální ’špitálová’ babička? Takovou vymoženost mají v Pelhřimově, aby děcka po injekcích neplakala...

17.05.2015
Profesionální ’špitálová’ babička? Takovou vymoženost mají v Pelhřimově, aby děcka po injekcích neplakala...

Autor: o.s. Počteníčko s babičkou.

Popisek: Počteníčko s babičkou

Malým pacientům dětského oddělení Nemocnice Pelhřimov chodí zpříjemnit pobyt v nemocnici „profesionální“ babičky. Jako první nemocnice na Vysočině se právě toto zdravotnické zařízení zapojilo do projektu Počteníčko s babičkou. Jak to chodí?

Potěšení i vztah ke knize

Při ’počteníčku’ docházejí za nemocnými dětmi dobrovolnice, které si s dětmi čtou nebo povídají pohádky, příběhy, hádanky. Někdy se i zpívá a maluje. „Záměrem je zpestřit pobyt nemocným dětem, alespoň u některých vytvořit vztah ke knize, zlepšit mezigenerační vztahy a zejména ukázat, jak mohou senioři pomáhat jiným, a tím i sami sobě,“ říká koordinátor projektu Ivan Sekanina. Počteníčko zatím funguje v patnácti nemocnicích v šesti krajích. 

Nemocniční babičky se rozšiřují do dalších krajů

Nemocnice Pelhřimov je první v Kraji Vysočina. Dalšími nemocnicemi jsou dnes například Ostrava, Opava, Krnov, Frýdek- Místek, Havířov, Vyškov, Opava, Praha-Bulovka, Uherské Hradiště a další. Na dětské oddělení v pelhřimovské nemocnici aktuálně dochází šest babiček, a to čtyřikrát týdně - v sobotu, neděli, pondělí a v úterý. Čtení probíhá v různé denní i večerní hodiny. „Dověděla jsem se o tom prostřednictvím e-mailu a nabídla se, že chci udělat něco prospěšného. Věnovat čas dětem, to rozhodně za prospěšné považuji,“ řekla jedna z babiček Monika Moravová při úterní návštěvě stanice větších dětí. 

 

Nápad vznikl v Ostravě

„Profi Babičky“ přizpůsobují program své návštěvy tomu, co děti chtějí dělat. „Máme z toho radost a pocit, že děti jsou příjemně překvapené, že za nimi přijde i někdo jiný než zdravotnický personál nebo rodina,“ sdělila koordinátorka Počteníček v naší nemocnici Magdalena Ria Kovaříková.

Autorem a realizátorem projektu je Občanské sdružení Počteníčko s babičkou z Ostravy ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR, Moravskoslezským krajem, Nadací České spořitelny a ČPZP. Záštitu nad projektem převzal ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Nepříjemnou novinkou letošního roku je skutečnost, že organizátoři byli přinuceni ukončit Počteníčko s babičkou v Městské nemocnici Ostrava, což je právě místo, kde projekt začínal v roce 2012. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace