Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

O sexu s Krausovou, proč se rád kouká na lidi, jak se styděl, když hrál Saudka… Karel Roden byl v rádiu nečekaně otevřený

25.09.2014
O sexu s Krausovou, proč se rád kouká na lidi, jak se styděl, když hrál Saudka… Karel Roden byl v rádiu nečekaně otevřený

Foto: Kinobox

Popisek: Karel Roden má zámek ve Skrýšově na Pelhřimovsku, prý tam ale moc nežije... Zde na snímku z filmu Fotograf

Karel Roden je pověstný tím, že s médii příliš nekomunikuje. A dělat s ním rozhovor je pro některé novináře utrpením. V poslední době se ale nečekaně rozvyprávěl o svém soukromí i o svých úchylkách. A také o roli ve filmu Fotograf, kde hraje nekonformního umělce Jana Saudka, známého výstředním dílem i životem.

V rozhovoru s  rozhlasovou moderátorkou Lucií Výbornou Roden překonal sám sebe, když celou hodinu odpovídal na její otázky. Leckdy to ovšem drhlo, třeba hned na začátku, kdy si stěžoval na rozvrzanou židli. Když mu ji vyměnili, už se nevymlouval a ti, kdo ho blíže znají, se nestačili divit, co vše na sebe prozradil.  Výborná se přiznala, jaké pocity v ní vyvolal, když se s ním poprvé setkala -  díval se na  ni tichý pán, který si ji skenoval pohledem.  Herec se přiznal, že se na lidí dost často zakouká, rád je pozoruje, akorát se někdy zapomene a civí a civí.   Jeho životní partnerka Jana Krausová ho proto musí někdy odvádět z kavárny. 

Rozporuplný Saudek

V novém filmu Ireny Pavláskové Fotograf hraje Jana Saudka. Jeho obsazení do  role výstředního umělce vzbudilo různé emoce a také zvědavost, jak se tak plachý člověk jako on, dokáže proměnit v bouřliváka Jana Saudka, který nemá žádné zábrany. Roden velice váhal, zda tu roli má vzít, ale něčím ho hrozně lákala. Především tím, jak je Saudkova postava rozporuplná. 

Natáčení prý  nebylo snadné. „Ze začátku mi to vůbec nešlo, začali jsme točit několik obrazů, kde jsem se tak trošku  nechytal,“ přiznal se  v rozhovoru s Výbornou. „Pan Saudek má totiž pocit, že když se pustí kamera, tak musí pořád mluvit. Říkal mi něco o kapavce. Ale je roztomilej. Chtěl jsem zjistit, proč je takovej, jakej je, proč dělá, to co dělá. Někde v sobě má nějakej bol, ale nikdo neví, jakej,“  myslí si Roden.  Na otázku, jak se asi  bude cítit na premiéře, přiznal  plaše: „Já se budu stydět.“

Herec sedlákem

Největším překvapením byl ale moment, kdy Karel Roden pustil posluchače do svého soukromí, například vyprávěl o svém hospodářství.  Na zámeckém statku ve Skrýšově má skoro vše, koně, krávy, kozy, husy. Když se  moderátorka zvědavě dotazovala, kde  se to sedlačení  v něm vzalo, přemítal: „Já nevím, ale měl jsem prastrejdu, který měl obrovský hospodářství, byl to velký koňský handlíř. Baví mně bejt v přírodě, jezdit na koni. Baví mně hrozně moc i krávy,“ uchechtl se. „Vše, co mám, dávám do toho zámku, ale ani tam nebydlím.“  Kdysi prý byl  tak uzavřený, že nechtěl k sobě domů ani návštěvy, ani svoje známé, teď ho těší, když za ním někdo přijede. Ve stodole bude dokonce pořádat různé kulturní akce.

Strach a tréma

Roden  také prozradil  své nejnovější umělecké projekty. Jedním z nich je  premiéra komedie Sex pro pokročilé,  v níž účinkuje se svou partnerkou Janou Krausovou a oba se rozšoupnou  v dosti pikantních scénách.  Tuto roli vzal, protože ho  baví divadlo a zdála se mu autentická, dialogy jsou podle něj dost pravdivé. Ale i po letech má stále trému a strach, jak to dopadne nebo že zapomene text.  Zato před diváky se rozhodně nestydí. Moc se těší  na natáčení nového filmu Nikdy nejsme sami. Nic bližšího však o něm říci nechce.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adéla Hofmanová