Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Děti a pedagogové ze šesti zemí přivezli do Muzea rekordů v Pelhřimově… vodu

19.02.2024
Děti a pedagogové ze šesti zemí přivezli do Muzea rekordů v Pelhřimově… vodu

Foto: Agentura Dobrý den (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Žáci slévají vodu pomocí největšího nerezového trychtýře, který je exponátem Muzea rekordů.

Žáci ze šesti zahraničních škol (Španělsko, Litva, Kypr, Řecko, Bulharsko a Itálie) přiletěli na začátku února na pozvání ZŠ Želiv do České republiky a strávili v Želivě celý týden. Aktivita je zaměřena na téma Čistá voda. Celý projekt se jmenuje Shatter the grey! a orientuje se na enviromentální výchovu.

V jeho rámci dorazili všichni zúčastnění do Pelhřimova a v Muzeu rekordů společně provedli další díl permanentně probíhajícího projektu Voda planety Země (největší soutok vod). Ze všech šesti zúčastněných zemí totiž měly společně s dětmi a jejich učiteli dorazily i vzorky vod z jejich domoviny. Ty byly slity prostřednictvím největšího nerezového trychtýře o výšce 225 cm a průměru horní části 207 cm, který  a je umístěn v jeho zahradě. Tento dílčí soutok pak putoval do pelhřimovské říčky Bělá.

Největší sbírka vod

Voda planety Země – největší sbírka vod Muzeum rekordů v Pelhřimově realizuje dlouhodobý projekt „Voda planety Země – největší sbírka českých i světových vod“ od ledna 2005. Od zahájení tohoto rekordního počinu přiteklo pomocí trychtýře zapsaného v České knize rekordů do říčky Bělá i s dnešními příspěvky již 885 vzorků vod ze 76 zemí světa. Všechny vody jsou totiž následně při vhodných příležitostech prostřednictvím obřího trychtýře vlévány do Bělé, která se tak postupně (s jistou nadsázkou) stává řekou s největším počtem přítoků na světě. Přitekla do ní například voda z Nilu, Amazonky, Labe...

 

Vlévání vody do říčky Bělá

Návštěvníci a příznivci Muzea vozí označené vzorky vod z nejrůznějších míst. Kanadou, USA, Mexikem a Peru na západní straně mapy světa počínaje, Čínou, Indií a Japonskem na východní straně konče. Od polárních Špicberk a Finska na severu po Jihoafrickou republiku na jihu. V archivu Agentury Dobrý den se potkaly vody bájného města Inků Machu Picchu s vodami neméně bájné hory Ararat, ledovec z nejvyšší norské hory Galdhøpiggen se smísil s legendárními řekami Eufrat, Tigris a Ganga. Ledové kroupy, které decimovaly úrodu na Pelhřimovsku, se smíchaly s albánskými minerálními prameny a vodami jedné z posledních bašt socialismu – ostrova Kuby. Mezi nejexotičtější patří vody ze států Bahrain a Katar, nejvzdálenější vzorek přicestoval z Velkého bariérového útesu u Nového Zélandu. „Nejhlouběji“ nabral vodu při potápění na indonéském ostrově Bali Luboš Rafaj (při ponoru do 50 m), „nejvyšší“ voda pochází z afrického Kilimandžára. Hojně zastoupeny jsou ovšem i vody z České republiky, nově i z řeky Trnavy.

Od Albánie po Vietnam

Seznam lokalit, z nichž vzorky vod již do Pelhřimova připutovaly: Albánie, Alžír, Antarktida, Austrálie, Bahrajn, Barma (Myanmar), Belgie, Brazílie, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Černá Hora, Česká republika, Čína, Dánsko (autonomní ostrov Grónsko), Egypt, Etiopie, Estonsko, Finsko, Francie, Guatemala, Holandsko, Hongkong, Chorvatsko, Indie, Indonésie, Itálie, Island, Izrael, Japonsko, Jihoafrická republika, Jižní Korea, Jordánsko, Kanada, Katar, Kosovo – autonomní oblast, Kostarika, Kuba, Kuvajt, Kypr (severní – Severokyperská turecká republika), Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Maroko, Mexiko, Německo, Nepál, Norsko, Špicberky, Nový Zéland, Omán, Peru, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Rusko, Řecko, Salvador, Slovensko, Slovinsko, Spojené arabské emiráty, Srí Lanka, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Tanzanie, Tunisko, Turecko, Uganda, Uzbekistán, USA, Velká Británie, Venezuela, Vietnam. 

Rekordní pokus „Soutok vod planety Země“ i nadále pokračuje, a pokud při svých cestách či ve svém okolí narazíte na zajímavou vodu, můžete ji do pelhřimovského Muzea rekordů přivézt i vy. 

 

Bělá je pravostranný přítok Hejlovky (Želivky) v okrese Pelhřimov v Kraji Vysočina. Délka jejího toku činí 20,5 km. Plocha povodí měří 130,6 km².

Pramení pod Bělským kopcem (708 m), nedaleko obce Bělá, jižně od Pelhřimova. Její tok směřuje převážně severním směrem. Nad obcí Rynárec, kterou protéká, vytváří hluboké zalesněné údolí. Pod Rynárcem je údolí otevřené a lučinaté. Dále protéká městem Pelhřimovem. Do Hejlovky se vlévá nedaleko Krasíkovic v nadmořské výšce 465 m.

 

Zdroj: Tisková zpráva Agentury Dobrý den Pelhřimov

Vložil: Markéta Vančová