Loď z 85 tisíc mincí, kterou stěhovali vysokozdvižnou plošinou. Muzeum rekordů a kuriozit je otevřené
18.04.2022
Foto: Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov (stejně jako ostatní snímky v článku)
Popisek: Model válečné lodi Bismarck z haléřových mincí
V Pelhřimově si na otevření nové turistické sezóny nachystali další rekord. Ve zdejším Muzeu rekordů a kuriozit totiž právě teď můžete zhlédnout repliku válečné lodi Bismarck vytvořenou z 85 302 vyřazených mincí. Stavba tohoto bitevního kolosu zabrala jejímu autorovi, kterým je modelář Marek Šátka z Chomutova, celých 15 měsíců.
Na úctyhodný model o délce 252 cm, vytvořený věrně podle dostupných plánů v poměru 1:100, padlo 24 888 kusů 50haléřových, 27 665 kusů 20haléřových a 32 749 kusů 10haléřových mincí. Lodi nechybí rádiové věže, děla, záchranné čluny či dvě malá letadla. Zrovna málo ale nebylo ani lepidla, kterými jednotlivé mince spojoval. Na celou loď totiž spotřeboval 14,5 litru chemoprenu.
Detail modelu lodi
Model, který je již teď zapsaný v České knize rekordů, váží 80 kilogramů a z bytu pana Šátky musel být vystěhován vysokozdvižnou plošinou. Jeho stavbu ale provázely i drobné komplikace, kdy musel modelář svou práci na nějaký čas přerušit. Došly mu totiž mince, ze kterých loď tvořil. Situaci vyřešila až sbírka haléřových mincí, do které přispěli jeho přátelé, ale i úplně neznámí lidé.
Muzeum muselo přebudovat prostory
Pelhřimovské Muzeum rekordů a kuriozit muselo pro instalaci tohoto exponátu zcela přebudovat část své expozice Zlaté české ručičky. S podporou České mincovny, která významnou část dnes už nepoužívaných mincí před léty sama razila, tak vznikl nový výstavní prostor, který představuje i další unikáty a je vzdáním holdu zručnosti českých lidí.
Modelář Marek Šátka z Chomutova se svým výtvorem
Velikonoční prohlídky
Expozice pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit, ve kterém vzácný exponát uvidíte, je celoročně otevřena každý den od 9 do 17 hodin, a to včetně víkendů i pondělků. A každý den je otevřeno i přes celé Velikonoce, kdy na vás navíc čekají i tematické rekordní exponáty. Uvidíte třeba nejdelší českou pomlázku měřící neuvěřitelných 583 centimetrů, obří vejce vážící 2,455 kg, které snesla samice pštrosa afrického či naopak miniaturní kraslici zvanou jiřiččí. Nechybí ani kraslice stvořené cechem drátenickým či největší keramické velikonoční vejce.
Nejdelší česká pomlázka má skoro šest metrů.
V tomto období patří každoročně k nejfotografovanějším exponátům pelhřimovského Muzea rekordů i obří kraslice z javorového dřeva, jejíž výroba zabrala Antonínu Hájkovi více než dva roky. Nejprve totiž musel nalézt a usušit vhodné dřevo, to posléze nařezat do lamel o různých průměrech a lepit je k sobě. Vzniklý hrubý polotovar poté vysoustružil do tvaru vajíčka a do něj dlátkem vyryl drážky ornamentů. Finální úpravou bylo vylití drážek roztaveným cínem a celkové zabroušení povrchu dohladka. Unikátní kraslice je 104 cm vysoká a po dozdobení dosáhla hmotnosti 61,5 kg. Dlouholetý spolupracovník a příznivec pelhřimovského Muzea za svou celoživotní práci obdržel titul „Nositel tradice lidových řemesel“.
Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov
Pelhřimovské muzeum vzniklo v roce 1994 jako jediné zařízení svého druhu ve střední Evropě. Uvidíte zde například nejmenší jízdní kolo, největší kartáček na zuby, největší péřovou bundu, nejmenší obrazovou galerii či nejdelší šálu. Jeho expozice je navíc neustále inovována a doplňována.
V pelhřimovském Muzeu rekordů najdete i pomlázku upletenou z osmi lidských vlasů. Vyrobil ji pan Stanislav Materna, je 8 cm dlouhá, má průměr pouhých 0,1mm. Pomlázku byste s ní tedy nejspíš nevykoledovali – bez lupy by ani nebyla vidět.
V pěti zrekonstruovaných patrech historické věže (pelhřimovské Dolní brány, také nazývané Jihlavská brána) na adrese Palackého 47 najdete Expozici rekordů a kuriozit, kde na vás čekají stovky největších, nejmenších, nejdelších, nejtěžších…exponátů. Ty doplňuje i fotografická expozice zachycující nejlepší momenty uplynulých ročníků festivalu Pelhřimov – město rekordů či záběry z netradičních akcí i rekordních pokusů pořádaných na území ČR.
Na nábřeží Rekordů a kuriozit 811 pak najdete druhou část expozice muzea s názvem Zlaté české ručičky se světově ojedinělou kolekcí více než 90 výrobků ze zápalek a zápalkových hlaviček i další díla šikovných českých rukou včetně úplně nové válečné lodi Bismarck z mincí. Nachází se zde i venkovní zahrada s obřími exponáty a posezením. Obě expozice jsou od sebe vzdáleny pouhých 10 minut chůze.
Vložil: Andrea Morkusová