Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jak se prodávají na dědině honosné zámky za pakatel. Český poutník

08.06.2019
Jak se prodávají na dědině honosné zámky za pakatel. Český poutník

Foto: René Flášar

Popisek: Těchobuzský zámek, nyní k prodeji za příjemných 12,05 milionu korun

FOTOGALERIE V dnešním výletu se podíváme do vesničky, ve které žije sotva osmdesát obyvatel, ale pyšní se řadou historicky cenných staveb a památek. Vítejte v Těchobuzi na Pelhřimovsku.

Než se vydáme na cestu po Těchobuzi a jejím okolí, ještě trocha historie. „Tvrz i osada byla založena Těchobudem, jehož jméno dalo obci název Těchobuz. První písemná zmínka pochází z roku 1352, kdy na Těchobuzi seděl Kuneš z Těchobuze, jenž byl purkrabím v Počátkách. V roce 1390 kupuje Těchobuz Albera ze Stájic. Byl to význačný a vážený rytíř, literárně vzdělaný, který hrál i důležitou roli v českých dějinách. Alberta stál v čele celého kraje kolem Těchobuz, Pacova a Vožice. Tvrz a ves Těchobuz pod vedením tak váženého pána vzkvétala jak hospodářsky, tak kulturně. Jako sídlo mocného šlechtice byla jednou z nejvýznačnějších tvrzí celého kraje,“ píše se na obecních stránkách.

Kostel a zvonice

Ale je čas vyrazit. Naše kroky půjdou po naučné stezce po pamětihodnostech Těchobuze. Tedy z velké části. Začínáme ve středu obce u kostela svatého Marka, který je poprvé zmiňován již v roce 1365 a byla to zřejmě románská stavba. Později došlo k přestavbě v renesančním slohu. Okolo kostela se původně nacházel hřbitov. Ten už byste zde dnes ale hledali marně. Ani vnitřek kostela není nikterak vybaven a k bohoslužbám slouží jen výjimečně. Naproti kostelu se nachází obecní zvonice z roku 1603. Kobka v přízemí sloužila v minulých dobách jako vězení.

Nechcete zámek?

Nad zvonicí začínají bývalé hospodářské objekty zdejšího zámku. Dnes je zde Galerie Bernarda Bolzana s trvalou expozicí o životě a díle tohoto matematika, teologa a filozofa 19. století, který část svého života prožil právě v Těchobuzi na zámku. Další rozsáhlé prostory galerie jsou využívány ke krátkodobým výstavám ze všech oborů výtvarného umění.

Galerie sousedí z těchobuzským zámkem, který vznikl přestavbou tvrze ze 14. století. Vybudován byl v letech 1786-98. Jde o obdélnou patrovou budovu s mansardovou střechou a hranolovou vížkou. Přední průčelí zaujme zdobenou fasádou s květinovými vzory, reliéfy hlav a mušlemi.

Po zestátnění byl zámek upraven na ozdravovnu pro děti a donedávna zde sídlil ústav sociální péče pro mentálně postižené. Po přestěhování klientů do domečků chráněného bydlení, byl zámek vyklizen a nyní je Krajem Vysočina nabízen k prodeji.

Vyschlá studánka

Od zámku míříme do lesoparku za zámkem. Procházíme kolem zanedbaného hřiště a vstupujeme do lesa. Přibližně po kilometru se ocitáme u Bolzanovy studánky. Její pramen je ale v těchto dnech vyschlý. Na vodu, kterou údajně chodil pít slavný matematik, si tak musíme nechat zajít chuť.

Vracíme se kousek zpět a po naučné stezce míříme k rybníku Loudal a dále ke kapli svatého Jana Nepomuckého. Její okolí nyní prochází přestavbou, proto je terén o něco hůře přístupný, a to zejména po deštích.

Empírová hřbitovní kaple kruhového půdorysu byla postavena v roce 1826 a dodnes je jednou z hlavních dominant Těchobuze. Kolem kaple se rozprostírá současný těchobuzský hřbitov.

Kolem repliky stodoly k historickému špýcharu

Další naše kroky vedou zpět do centra obce. Procházíme kolem repliky staré stodoly a zastavujeme se u zdejšího špýcharu z přelomu 18. a 19. století. Jeho vznik inicioval právě profesor Bernard Bolzano. Stavba prošla rekonstrukcí v roce 2005 a slouží dnes údajně jako skladiště krmiva.

Naše dnešní putování končíme u mohutné lípy na konci obce. Na chvíli usedáme pod košatým stromem a přemýšlíme o lidech, kteří ho zde vysadili a vedle něj postavili křížek. Přesné stáří stromu žádná cedulka neuvádí a nedohledal jsem jej ani na internetu.

Mějte krásné letní dny a při svých cestách nezapomínejte občas zpomalit a usednout pod starým stromem a naslouchat jeho moudrému vnitřnímu hlasu.

Bernard Bolzano, narodil se 5. října 1781 v Praze, zemřel 18. prosince 1848 v Praze, byl matematik, filozof a kněz. Tento všestranný učenec, myslitel a kněz fascinuje vědecké kruhy po celém světě do dnešních dnů tím, jak svým myšlenkovým odkazem předběhl svou dobu. Mezi lety 1805 – 1819 byl univerzitním kazatelem v kostele Nejsvětějšího Salvátora v Praze. V roce 1820 byl pro své názory sesazen a byla mu zakázána publikační činnost. Od roku 1825 do roku 1841 žil u rodiny Hoffmannů na zámečku v Těchobuzi. On sám nazýval tento zapadlý kout svým ‘údolím pokoje‘. Univerzita Karlova v Praze uděluje Bolzanovu cenu. Tato cena se uděluje studentům univerzity v oborech právních, ekonomických, matematických a společensko-vědních. Jméno Bernarda Bolzana nese díky patnáctileté pedagogické činnosti tohoto významného matematika a filozofa na Univerzitě Karlově na počátku 19. století.

Vložil: René Flášar