Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Po stopách Bosých karmelitánů a básníka Antonína Sovy. Český poutník

18.11.2018
Po stopách Bosých karmelitánů a básníka Antonína Sovy. Český poutník

Autor: René Flášar

Popisek: Zámek v Pacově

FOTOGALERIE Na dnešní podzimní výlet se vydáme na Vysočinu. Navštívíme rodné město českého básníka a prvního ředitele Městské knihovny v Praze Antonína Sovy. Vítejte v Pacově! Do městečka na pomezí jižních Čech a Vysočiny mě přiváží lokálka spojující Tábor s Pelhřimovem a Horní Cerekví.

Historicky cenná nádražní budova na první pohled stále vypadá hezky, při bližším pohledu ale návštěvník města zjistí, že je to jen klamné zdání. Nepořádek je nejen všude kolem budovy, ale nejhorší je, že do pacovské železniční stanice zatéká děravou střechou. Smutný to pohled.

Rozpadající se Železný mlýn

A aby toho smutného nebylo málo, o kousek dál stojí, přes koleje směrem k lesu, bývalý Železný mlýn. Mlýn patřil řádu karmelitánů, který ho v roce 1744 prodal Janu Železnému, podle kterého je nazýván. Stávala u něho také pila. Dalším majitelem se stal Hynek Ascher. Mlýn vyhořel a v roce 1917 byl přestavěn na továrnu zpracovávající brambory, od roku 1926 zde fungovala koželužská výroba a v roce 1931 byla zřízena továrna na balicí papír. Podnik byl uzavřen po roce 1989 a dnes už z něj mnoho nezbývá. Smutný to následek divokých a mafiánských 90. let minulého století…

Dva kostely zdobí náměstí

Pojďme ale raději do centra města, kde už na nás čekají veselejší záležitosti. Po červené turistické značce dorazíme na hlavní náměstí Svobody zhruba za dvacet minut. Dominantou náměstí jsou dva kostely stojící v téměř těsném sousedství.

„Kostel svatého Michaela pochází z 13. století. Historicky významný je náhrobní kámen Hrona z Pacova z doby okolo roku 1300 a dřevěný epitaf Zikmunda Myslíka z Hyršova z roku 1666. Charakteristickým znakem pláště pacovského chrámu jsou reliéfní desky na opěrácích z 15. století, jež zpodobují postavy řemeslníků a svatého Václava a erb Malovců. Na jižní a východní zdi je osazeno dalších šestnáct náhrobků z 16. – 18. století. V chrámu se konají pravidelné bohoslužby i zajímavé koncerty,“ dozvídám se z turistických informačních materiálů a pokračuji k nedaleko stojícímu kostelu svatého Václava.

Tento Boží svatostánek je o poznání mladší, postaven byl v době baroka. Klášterní kostel nechal vystavět řád Bosých karmelitánů. Krátce po svém dobudování ale vyhořel. Stalo se tak při velkém požáru města v roce 1727. Následně byl opraven v roce 1737, kdy dostal svoji současnou podobu.

Zámek – místo narození básníka Sovy

Od obou kostelů je to už jen kousek k pacovskému zámku. Původně se jednalo o hrad, který byl v 16. století přestavěn na zámek. V objektu byl následně v 18. století klášter bosých karmelitánů. Když zámek sloužil jako škola, narodil se tu 26. února 1864 básník Antonín Sova. V současné době zde sídlí Městský úřad Pacov a regionální a společenské centrum. Najdete zde také turistické informační centrum, městskou knihovnu a Městské muzeum Antonína Sovy.

Na závěr své návštěvy Pacova mířím ještě do zámeckého parku podívat se na vzácný habr, který byl zapsán mezi chráněné stromy České republiky. Za návštěvu stojí také park Antonína Sovy s rybníkem Magát a básníkovým pomníkem. Z parku Antonína Sovy mířím zpět do centra města a odkud tentokrát odjíždím autobusem zpět do Tábora a domů.

Přeji všem poutníkům krásné podzimní dny a putování zdar!

Vložil: René Flášar

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace