Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dagmar Patrasová prozradila, co nikdy nikomu neřekne a vezme si to sebou do hrobu. Proč ji udali?

06.11.2018
Dagmar Patrasová prozradila, co nikdy nikomu neřekne a vezme si to sebou do hrobu. Proč ji udali?

Foto: ČT

Popisek: Návštěvníci, snímek z kutovního seriálu, od jehož vzniku uplynulo již 35 let

Již pětatřicet let baví televizní diváky po celém světě kultovní sci-fi seriál Návštěvníci. I když si mnozí myslí, že je český, vznikl v koprodukci hned několika zemí, kromě nás se na jeho realizace podílely Německo, Francie a Švýcarsko. A zatímco jeho děj je stále aktuální a vůbec nezestárnul, bohužel to neplatí o jeho tvůrcích, z nichž většina již nežije. Ať už jde o režiséra Jindřicha Poláka, scénáristu Otu Hofmana, autora nezapomenutelné hudby Karla Svobody či herecké osobnosti - Josefa Bláhu, Vlastimila Brodského, Vladimíra Menšíka, Jiřího Císlera, Jiřího Kodeta, Jiřího Datla Novotného nebo Laďku Kozderkovou.

Návštěvníci se stali takovým fenoménem, že mají dokonce v Německu svůj fan klub. A to přesto, že si tamější televizní stanice WDR, v jejíž koprodukci vznikly, dala podmínku, aby byl seriál ryze „český“ a rozhodně se nepodobal západním produkcím. Další zajímavé informace z jeho historie tento týden přinesla Česká televize. Ta si 5. listopadu (tedy přesně v den, kdy byl před pětatřiceti lety vysílán první díl Návštěvníků) pozvala dva představitele hlavních rolí - Dagmar Patrasovou (Emília Fernandez - Káťa Jandová) a Josefa Dvořáka ( Leo Kane - Emil Karas). 

Takhle vypadá budoucnost

Podle Patrasové jsou Návštěvníci nadčasový seriál. „Všechno, co my teď používáme, jsme už používali před pětatřiceti lety, aniž jsme tušili, že k tomu jednou dojde a že budeme mít taky mobily a vysílačky a nějaké kamerky schované v brýlích.“ Josef Dvořák je zase přesvědčen, že tak jak vypadali hlavní hrdinové Návštěvníků, budou vypadat lidé v budoucnosti. „Přátelé, takhle vypadá budoucnost,“ předpovídal a varoval diváky před plešatými hlavami.  

Natáčelo se v Pelhřimově a okolí, foto ČT

Oba herci také popsali úžasnou atmosféru při natáčení, které se až na pár výjimek odehrávalo především v českých lokacích. „Měli jsme pocit, že jsme opravdu velikánské hvězdy,“ pochlubil se Dvořák a vyprávěl, jak obrovskou pozornost budili v Pelhřimově: „Sešel se nejen Pelhřimov, ale celé Pelhřimovsko, my jsme točili na náměstí a tam nebylo k hnutí. Mně se hrozně hodilo, že jsem se mohl v místě, kde jsem se narodil, předvádět,“ vtipkoval rodák z Pelhřimovska. „Strašně nám fandili, Pelhřimovští byli fantastičtí,“ notovala si s ním Dáda. Ne všichni však hercům fandili. Natáčení bylo dokonce asi v polovině ohroženo, protože Dagmar Patrasovou někdo udal, že chce emigrovat do Německa. „Bylo to tak vážné, že režisér a další museli nastoupit na ÚV a tam se za mě zaručit,“ prozradila po letech.

 

Tajemství do hrobu

Moderátor ČT 24 se z obou hostů nakonec snažil vylákat odpověď na otázku, co znamená legendární výrok „humidovat“. Členové štábu si totiž slíbili, že podstatu tohoto výrazu nikdy neprozradí a dodrželi slovo. „Já jsem to slíbila panu režisérovi Polákovi a Otovi Hofmanovi a samozřejmě, vezmu si to do hrobu,“ dušovala se Patrasová.

Dvořák se ale snažil leccos naznačit. „Prosím vás, tak se chvíli zamyslete, ono vám to vyjde,“ naznačoval divákům, co humidování vlastně znamená. Především však připomněl poselství Návštěvníků: „Mně se úžasně líbil ten nápad, podložit centrální mozek lidstva kolíčkem dřeva, ve chvíli kdy se na lidstvo řítí katastrofa. Panebože, tohle bysme dneska potřebovali taky.“

Vložil: Adéla Hofmanová