Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tak víš, kam jeď? Jeď do Pelhřimova. Prohlídni si krematorium, ať víš, do čeho jdeš … Navštivte proslulé pelhřimovské krematorium a zbavte se starostí

16.08.2018
Tak víš, kam jeď? Jeď do Pelhřimova. Prohlídni si krematorium, ať víš, do čeho jdeš … Navštivte proslulé pelhřimovské krematorium a zbavte se starostí

Foto: Město Pelhřimov

Popisek: Starosta František Kučera se zbavuje všech starostí

Máte problém, bolístku či starosti? Všech neduhů je možné se zbavit díky fiktivnímu krematoriu, které bylo ve středu 8. srpna v Pelhřimově slavnostně odhaleno - již tradičně - pro veřejnost za účasti starosty města Pelhřimova Františka Kučery a hlavních iniciátorů Miroslava Šimona, starosty Spolku přátel hasičských hudeb ČR a Vlastimila Studeného z generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR.

Provizorní krematorium, které bylo vyrobeno ze dřeva, stojí denně před Turistickým a informačním centrem na Masarykově náměstí v Pelhřimově. Nebude zde stát dlouho, protože v sobotu 25. srpna v devět hodin večer jej totiž hasiči v rámci 18. ročníku celostátního hasičského festivalu dechových hudeb a dnů záchranářů i s trápeními, která lidé mohou napsat na lístek a vhodit dovnitř krematoria, spálí. Recesistickou akci pro obyvatele a návštěvníky Pelhřimova totiž připravují právě hasiči, kteří věří, že napsaná trápení po spálení úplně zmizí nebo alespoň zeslábnou.

V Pelhřimově krematorium nikdy nebylo

Návštěvníci, kteří přijedou do Pelhřimova, se někdy ptají místních obyvatel, kde najdou proslulé krematorium. Město Pelhřimov je tak proslaveno díky roli Rudolfa Hrušínského z filmu ´Vesničko má středisková´. „Tak víš, kam jeď? Jeď do Pelhřimova. Prohlídni si krematorium, ať víš, do čeho jdeš,“ radil v roli lékaře Skružného hostinskému Bedřichovi. 

Příprava modelu krematoria na slavnostní odhalení

Skutečné krematorium však v Pelhřimově není a nikdy nebylo, tak právě proto vznikl nápad alespoň fiktivním dočasným krematoriem, které se těší každoročně ohromnému úspěchu. Sami iniciátoři a první návštěvníci nezaháleli a svá trápení také vhodili do makety pelhřimovského krematoria. Tak tedy ani vy neváhejte: „Hoďte své starosti do ohně a pohřběte je v popelu pelhřimovského krematoria.“

Pak vzplane a spolu se všemi starostmi nenávratně shoří

Letos model krematoria slavnostně odhalili ve středu 8. srpna starosta města Ing. František Kučera, starosta Spolku přátel hasičských hudeb ČR Ing. Miroslav Šimon a za profesionální hasiče Vlastimil Studený, vedoucí kanceláře generálního ředitele HZS ČR a duchovní otec této recese.  Každý, kdo bude chtít, může do krematoria vhodit napsaný problém, bolístku nebo trápení. V sobotu 25. srpna, v rámci Celostátního hasičského festivalu dechových hudeb a dnů záchranářů Pelhřimov 2018, krematorium úderem deváté hodiny večerní na náměstí vzplane a spolu se všemi starostmi nenávratně shoří.

„Hoďte své starosti do ohně a pohřběte je v popelu pelhřimovského krematoria“

Zmíněné krematorium v Pelhřimově stabilně nenajdete, v roce 2010 jej však na pár dní hasiči, u příležitosti desetiletého výročí své existence postavili. Do rakve, která byla umístěna uvnitř historicky prvního pelhřimovského krematoria za tři dny, kdy existovalo, vhodily stovky lidí lístky se svými trápeními a starostmi. Celé krematorium následně 25. srpna 2010 starosta města zapálil. Po vyhlášení poplachu dorazila na místo ruční historická stříkačka tažená koňským dvojspřežím. Voda byla do stříkačky přepravována v hasičských přilbách lidským řetězem z městské kašny. Řetěz vytvořilo 181 dobrovolných i profesionálních hasičů doplněných o návštěvníky akce. Za 21 minut bylo k požáru přepraveno popsaným způsobem 120 přileb s vodou, i přes veškerou snahu Pelhřimovské krematorium do základu shořelo a jeho existenci připomíná už jen pamětní deska a vytvořený rekord v přepravě vody na hašení požáru lidským řetězem, ten byl také v Pelhřimově 1. září 2010 potvrzen Agenturou Dobrý den Pelhřimov.

Vložil: Markéta Vančová