Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tak víš, kam jeď? Jeď do Pelhřimova. Prohlídni si krematorium, ať víš, do čeho jdeš … Navštivte proslulé pelhřimovské krematorium a zbavte se starostí

16.08.2018
Tak víš, kam jeď? Jeď do Pelhřimova. Prohlídni si krematorium, ať víš, do čeho jdeš … Navštivte proslulé pelhřimovské krematorium a zbavte se starostí

Autor: Město Pelhřimov

Popisek: Starosta František Kučera se zbavuje všech starostí

Máte problém, bolístku či starosti? Všech neduhů je možné se zbavit díky fiktivnímu krematoriu, které bylo ve středu 8. srpna v Pelhřimově slavnostně odhaleno - již tradičně - pro veřejnost za účasti starosty města Pelhřimova Františka Kučery a hlavních iniciátorů Miroslava Šimona, starosty Spolku přátel hasičských hudeb ČR a Vlastimila Studeného z generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR.

Provizorní krematorium, které bylo vyrobeno ze dřeva, stojí denně před Turistickým a informačním centrem na Masarykově náměstí v Pelhřimově. Nebude zde stát dlouho, protože v sobotu 25. srpna v devět hodin večer jej totiž hasiči v rámci 18. ročníku celostátního hasičského festivalu dechových hudeb a dnů záchranářů i s trápeními, která lidé mohou napsat na lístek a vhodit dovnitř krematoria, spálí. Recesistickou akci pro obyvatele a návštěvníky Pelhřimova totiž připravují právě hasiči, kteří věří, že napsaná trápení po spálení úplně zmizí nebo alespoň zeslábnou.

V Pelhřimově krematorium nikdy nebylo

Návštěvníci, kteří přijedou do Pelhřimova, se někdy ptají místních obyvatel, kde najdou proslulé krematorium. Město Pelhřimov je tak proslaveno díky roli Rudolfa Hrušínského z filmu ´Vesničko má středisková´. „Tak víš, kam jeď? Jeď do Pelhřimova. Prohlídni si krematorium, ať víš, do čeho jdeš,“ radil v roli lékaře Skružného hostinskému Bedřichovi. 

Příprava modelu krematoria na slavnostní odhalení

Skutečné krematorium však v Pelhřimově není a nikdy nebylo, tak právě proto vznikl nápad alespoň fiktivním dočasným krematoriem, které se těší každoročně ohromnému úspěchu. Sami iniciátoři a první návštěvníci nezaháleli a svá trápení také vhodili do makety pelhřimovského krematoria. Tak tedy ani vy neváhejte: „Hoďte své starosti do ohně a pohřběte je v popelu pelhřimovského krematoria.“

Pak vzplane a spolu se všemi starostmi nenávratně shoří

Letos model krematoria slavnostně odhalili ve středu 8. srpna starosta města Ing. František Kučera, starosta Spolku přátel hasičských hudeb ČR Ing. Miroslav Šimon a za profesionální hasiče Vlastimil Studený, vedoucí kanceláře generálního ředitele HZS ČR a duchovní otec této recese.  Každý, kdo bude chtít, může do krematoria vhodit napsaný problém, bolístku nebo trápení. V sobotu 25. srpna, v rámci Celostátního hasičského festivalu dechových hudeb a dnů záchranářů Pelhřimov 2018, krematorium úderem deváté hodiny večerní na náměstí vzplane a spolu se všemi starostmi nenávratně shoří.

„Hoďte své starosti do ohně a pohřběte je v popelu pelhřimovského krematoria“

Zmíněné krematorium v Pelhřimově stabilně nenajdete, v roce 2010 jej však na pár dní hasiči, u příležitosti desetiletého výročí své existence postavili. Do rakve, která byla umístěna uvnitř historicky prvního pelhřimovského krematoria za tři dny, kdy existovalo, vhodily stovky lidí lístky se svými trápeními a starostmi. Celé krematorium následně 25. srpna 2010 starosta města zapálil. Po vyhlášení poplachu dorazila na místo ruční historická stříkačka tažená koňským dvojspřežím. Voda byla do stříkačky přepravována v hasičských přilbách lidským řetězem z městské kašny. Řetěz vytvořilo 181 dobrovolných i profesionálních hasičů doplněných o návštěvníky akce. Za 21 minut bylo k požáru přepraveno popsaným způsobem 120 přileb s vodou, i přes veškerou snahu Pelhřimovské krematorium do základu shořelo a jeho existenci připomíná už jen pamětní deska a vytvořený rekord v přepravě vody na hašení požáru lidským řetězem, ten byl také v Pelhřimově 1. září 2010 potvrzen Agenturou Dobrý den Pelhřimov.

Vložil: Markéta Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace